شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

آزمون GMAT آزمون GMAT

تاریخچه آزمون

در سال ۱۹۵۳   GMAC با همراهی ۹ مدرسه کسب و کار تصمیم گرفت یک آزمون استاندارد برای قبول کردن دانش پذیران ارائه دهد. در سال اول این آزمون حدودا ۲۰۰۰ بار داده شده اما اکنون حدودا ۲۳۰۰۰۰ بار در هر سال گرفته می شود. هم اکنون حدود ۲۱۰۰ مدرسه و ۵۹۰۰ برنامه آموزشی در سرتاسر جهان این تست را برگزار می کنند.

logo

آزمون GMAT

 مخفف کلمه (Graduate Management Admission Test ) یک آزمون استاندارد بین المللی و مورد  تایید ۵۸۰۰ برنامه آموزشی مدیریت و Business School در سراسر جهان می باشد.متقاضیان علاقه مند به ادامه تحصیل در دانشگاههای مدیریت در امریکا و کانادا ،جهت اخذ پذیرش تحصیلی در رشته MBA ، مدیریت اجرایی، مالی و اقتصادی (مالی، حسابداری، اقتصاد) در مقطع لیسانس نیازمند به ارائه نمره تست Gmat به عنوان یکی از پیش نیازهای اخذ پذیرش تحصیلی می باشند.

به طور کلی این آزمون ارزیابی توانایی هایی متقاضی را با توجه به پیش نیازهای  مراکز آموزشی مدیریتی ،جهت صدور پذیرش تحصیلی و میزان موفقیت متقاضیان را پس از اخذ پذیرش در محیط آموزش مشخص می نماید.

آزمون Gmat  به صورت (Computer Adaptive Test (CAT برگزار می گردد.
آزمون Gmat  در ایران برگزار نمی گردد و متقاضیان ساکن ایران می بایستی به یکی از مراکز برگزاری آزمون در کشورهای همسایه ایران مانند ترکیه و یا کشورهای حوزه خلیج فارس مراجعه نمایند.

ساختار آزمونGMAT

می توان گفت آزمون GMAT تا حدود زیادی شبیه به آزمون GRE می باشد. آزمون GMAT دارای چهار بخش می باشد.

Analytical writing

این بخش از یک بخش نوشتاری ۳۰ دقیقه ای تشکیل شده است که به دنبال یافتن مهارت کاربر در یافتن استدلال پنهان در پس یک تحلیل و سپس نقد آن تحلیل است. برای ارزیابی نیز دو نمره ارائه می شود و از میانگین این دو نمره؛ نمره نهایی کاربر داده می شود. نمره اول توسط برنامه تحلیل نوشتار کامپیوتری داده می شود و نمره دوم نیز توسط یک مصحح ارائه می شود.  نمره این بخش نیز از یک (کمترین) تا شش (بیشترین) به صورت نیم واحدی تغییر می کند. نمره صفر نیز در صورتی ارائه می شود که داوطلب هیچ چیزی ننوشته باشد!

Quantitative Reasoning

در این بخش سوالاتی ریاضی و محاسباتی ارائه می شود. این سوالات نیازمند مقداری دانش محاسباتی و جبری است. سوالات این بخش در دو دسته حل مسئله و کفایت داده مطرح می شود که در بخش کفایت داده باید پاسخ دهید که آیا اطلاعات داده شده برای حل قطعی و یکتای مسئله کفایت می کند یا خیر. این بخش از آزمون ۷۵ دقیقه زمان دارد و نمرات آن در بازه ۰ تا ۶۰ است البته کسب نمره بالای ۵۰ و زیر ۷ بسیار غیرمعمول است.

Verbal Reasoning

این بخش از آزمون از ۴۱ سوال تشکیل شده و ۷۵ دقیقه زمان دارد. نمرات این بخش از بازه ۰ تا ۶۰ است و البته نمرات بالای ۴۵ و زیر ۹ بسیار نادر است. در این بخش باید به سوالات درک مطلب، تحلیل انتقادی و تصحیح جمله جواب داد. سوالات نیز ۵ گزینه ای هستند. طبق اعلام طراحان در این بخش توانایی شما برای تحلیل اطلاعات و استخراج یک نتیجه گیری بررسی می شود

Integrated Reasoning

این بخش از آزمون نیز ۳۰ دقیقه است. در این بخش توانایی کاربر در بررسی و ارزیابی داده های ارائه شده در چند قالب و از چند منبع را بررسی می کنند. این بخش از ۱۲ سوال در ۴ بخش مختلف تشکیل شده است:

تفسیر بصری (Graphic Interpretation)

در این بخش باید سوالات جای خالی بر اساس شکل یا نمودار ارائه شده پر شوند.

تحلیل دوقسمتی (Two-Part Analysis)

یک سوال با دو زیرسوال داده شده که باید پاسخ های ممکن از جدولی که گزینه ها را به شکل ستونی نشان می دهد انتخاب شود.

تحلیل جدول (Table Analysis)

یک جدول قابل مرتب شدن ارائه می شود که باید تحلیل شود و بر اساس آن به سوالات چندبخشی با پاسخ های صحیح و غلط جواب داده شود.

 استدلال چند منبعی ( Multi-Source Reasoning )

در این نوع از سوال چند منبع اطلاعاتی در قالب نامه ها و متن های رسمی ارائه می شود و باید بر اساس این اطلاعات به سوالات مربوطه پاسخ داد.

زمانبندی آزمونGMAT

آزمون GMAT زمانی حدودی سه و نیم ساعت ۳٫۵ به طول می انجامد.

نمره دهی

نمره آزمون GMAT از ۲۰۰ تا ۸۰۰ در نوسان است و نمره بخش های ارزشیابی نگارش تحلیلی و استدلال یکپارچه به صورت مجزا ارائه می شود. نمرات کلی به صورت ده دهی ارائه می شود و طبق اعلام موسسه GMAC نمره میانگین داوطلبان حدودا ۵۴۰ بوده است. برای نمره گرفتن باید در نظر داشتن که تست به صورت انطباقی عرضه می شود و در صورتی که شما به سوالات درست جواب دهید سوالات سخت تری برای شما طرح می شوند. البته ممکن است شما به یک سوال اشتباه جواب دهید اما کامپیوتر تشخیص دهد این یک مورد پرت بوده و به آن توجه نکند. در مجموع الگوریتم نمره دهی به GMAT یک الکوریتم چندمعیاره پیچیده است.

هزینه آزمون GMAT

شاید یکی از مهم ترین اطلاعات در پاسخ به سوال آزمون GMAT چیست ؟ هزینه آزمون می باشد. ۲۵۰ دلار مبلغی است که باید برای شرکت در آزمون باید پرداخت کنید.

اعتبار مدرک

مدرک GMAT تا ۵ سوال قابل ارائه می باشد.

 

دیدگاه ها بسته شده اند.