شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

آموزش عالی در چین آموزش عالی در چین

آموزش عالی در چین:

در کشور چین، هدف اصلی آموزش عالی تربیت متخصصان جهت توسعه بخش های مختلف کشور است. دانشگاه هاو دانشکده ها و مؤسسات آموزش عالی به ارائه برنامه های چهار یا پنج ساله و همچنین دوره های تخصصی دو تا سه سال مبادرت می نمایند

مقاطع آموزشی دانشگاهی:

مقطع آموزش کاردانی چین:

حداقل زمان لازم جهت اتمام این دوره سه سال می باشد.دانش آموزانی که به اتمام مقطع تکمیلی متوسطه ظرف مدت زمان ۲ سال مائل آیند می توانند پس از قبولی در آزمون ورودی به این مقطع وارد شوند که توسط مؤسسات تخصصی و پلی تکنیک برگزار می گردد.

مقطع آموزش کارشناسی چین:

مقطع کارشناسی مشتمل بر یک دوره ۴ ساله آموزشی برای دانشجویان در دانشگاه ها یا دانشکده ها می باشد و این در حالی است که مدت زمان تحصیل در دانشکده های پزشکی و برخی از مؤسسات پلی تکنیک ۵ ساله می باشد
.آندسته از دانش آموزانی که به اتمام مقطع تکمیلی متوسطه طی ۳ سال نائل آیند می توانند پس از قبولی در آزمون ورودی در این دوره ادامه تحصیل دهند. دانشگاه ها، مؤسسات تخصصی و پلی تکنیک ها ارائه دهنده برنامه های آموزشی این مقطع می باشند.

مقطع آموزشی کارشناسی ارشد چین:

تحصیلات این مقطع از سال ۱۹۷۸ آغاز شده و از سال ۱۹۸۱ به بعد دانشجویان میتوانند پس از گذراندن از دو ونیم تا سه سال تحصیلی مدرک کارشناسی ارشد دریافت دارند.دوره کارشناسی ارشد شامل کار عملی، نوشتن ودفاع از پایان نامه / تز می باشد. عمده دانشجویانی که از مدرک کارشناسی برخوردار می باشند در این مقطع پذیرفته می شوند.

مقطع آموزشی دکتری چین:

دانشنامه دکتری حداقل ظرف مدت زمان سه سال تکمیل می گردد. دانشجویان این مقطع ملزم به ارائه رساله آموزشی در جهت اثبات برخورداری توانایی انجام تحقیقات مستقل و تلاش خلاق و چشمگیری در رشته تحصیلی مربوطه می باشند.گفتنی است ، تنها دانشجویانی که از مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک معادل آن برخوردار می باشند، در این مقطع پذیرفته می شوند.

مقطع آموزشی فوق دکتری چین:

ازسال ۱۹۸۵، کشور چین به طراحی و تبیین نظام فوق دکتری مبادرت نموده و ظرف۱۶ سال اخیر به موفقیتهای چشمگیری دست یافته است.

آموزش عالی آزاد چین:

در سپتامبر ۱۹۹۲ نخستین دانشگاه آزاد کشور چین در شانگ های افتتاح گردید. از جمله مهمترین رشته های ارائه شده در این دانشگاه می توان به علوم کاربردی، کامپیوتر، تجارت بین الملل و حسابداری اشاره نمود.

تحقیقات علمی و آموزشی چین:

آموزشهای ارائه شده در دانشگاه های چین کاملا مطابق برنامه های آموزشی است که بر کنفرانس، مباحثه آزاد کلاسی، کلاسهای آموزشی و مشاوره ای مشتمل می گردد. همزمان با آغاز کلاسهای درسی آموزش های دیگر من جمله تدریس تئوریک، بازدید علمی، تدریس عملی و تحقیقات اجتماعی نیز ارائه می گردد. جهت ارتقاء سطح علمی دانشجویان، کتابخانه های دانشگاه فعال می باشند تا دانشجویان اهل تحقیق و مطالعه پرورش یابند. کلیه مراکز آموزش عالی با تجهیزات پیشرفته مجهز شده اند تا برنامه های آموزشی قابل اجرا باشند. تعداد ۳۴۰۲ موسسه تحقیقاتی در دانشگاه های کشور فعالیت دارند تا نیاز های مختلف کشور را مرتفع سازند. از سال ۱۹۸۴ دولت ۱۰۴ آزمایشگاه و ۵۸ مرکز تحقیقاتی در دانشگاه های کشور تاسیس نموده و هزینه هنگفتی جهت اجرای طرح های تحقیقاتی در نظر گرفته است.

نظام اداری- آموزشی چین:

کمیسیون آموزشی کشور از جمله مهم ترین نهادهای دست اندرکار رسیدگی به امور دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور است که عهده دار مسوولیت نظارت بر مؤسسات آموزشی بجز مدارس نظامی و نظارت بر برنامه های آموزشی، انتشار کتب درسی و تدوین قوانین ویژه به دانشگاه ها می باشد.

نهادهای مرکزی آموزش عالی چین:

دوره های کارشناسی ارشد و دکتری که در دانشکده ها، دانشگاه ها و مؤسسات تحقیقاتی برگزار می گردد تحت نظارت، مدیریت و سازماندهی وزارت علوم قرار دارد. علاوه بر این وزارت کشور و وزارت علوم عهده دار مسئولیت توسعه سیاست گذاری، اصلاح ومدیریت آموزش عالی کشور می باشند. دانشگاه های خصوصی نیز بسرعت در حال گسترش می باشند.

دیدگاه ها بسته شده اند.