شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

آموزش عالی ترکیه آموزش عالی ترکیه

 

آموزش عالی
ساختار آموزشی
در ترکیه ، آموزش عالی شامل تمام مؤسسات آموزش بعد از دوره دبیرستان می باشد که حداقل دو سال آموزش عالی ارائه داده و دانش آموزان را برای مقاطع تحصیلی فوق دیپلم ، لیسانس، فوق لیسانس و دکتری تحت آموزش قرار می دهند مؤسسات آموزش عالی شامل دانشگاهها، دانشکده ها، مدارس آموزش عالی، هنرکده ها، مدارس حرفه ای آموزش عالی و مراکز کاربردی و تحقیقاتی می باشد .
طبق آمار بدست آمده در سال تحصیلی۲۰۰۰-۱۹۹۹ تعداد ۱۵۰۳۹۸۱ نفر از دانشجویان دانشگاه آزاد در مؤسسات آموزش عالی تعلیم دیده اند و همچنین در طی همین سال ۶۴۱۶۹ نفر در این دانشگاه ها مشغول بکار بوده اند . ساختار آموزش عالی در کشور ترکیه بر ۵۶۱ دانشکده ، ۱۹۹ مدرسه آموزش عالی ، ۲۵۹ هنرکده و ۴۷۴ مدرسه حرفه ای آموزش عالی مشتمل می گردد.
به منظور آموزش گروه مدرسین دانشگاهها ، تعداد دانشجویانی که در خارج از کشور و با استفاده از بورسهای تحصیلی دولتی و خصوصی مشغول تحصیل هستند ، ۲۹۱۹۶ نفر می باشد که ۲۱۲۸۲ نفر در مقطع کارشناسی و ۷۹۱۴ نفر در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می باشد .تعداد زیادی از دانشجویان از مؤسسه خوابگاهی و اعتباری آموزش عالی وامهای کمک آموزشی دریافت می کنند .به منظور بر طرف کردن نیازهای سکونتی دانشجویان به آنها خوابگاه داده می شود.
کمک هزینه های مالی ماهیانه دانشجویان هر ساله افزایش می یابد و دانشجویان زیادی هر ساله از این موقعیت بهره مند می شوند .در حال حاضر حدود ۲۲۰۶۱۴ نفر در مقاطع فوق دیپلم ، لیسانس ، فوق لیسانس و دکتری از وام تحصیلی و ۲۲۸۴۳۵ نفر از وامهای کمکی استفاده می کنند .در حدود ۱۴۷۳۷۳ نفر ، ۸۹۶۱۱ نفر زن و ۸۴۷۶۲ نفر مرد ، از امکانات خوابگاهی بهره مند هستند که از خدمات غذایی ، بهداشتی، راهنمایی و مشاوره و فعالیت های اجتماعی، فرهنگی و ورزش نیز برخوردار می باشند.
علاوه بر دولت ، بخش خصوصی و غیر دولتی ، نیز دانشجویان موفق را تحت پوشش بورس تحصیلی قرار می دهند .وزارت آموزش عالی ترکیه ، ارگان رسیدگی کننده به اهداف آموزش عالی ترکیه می باشد. هدف نظام آموزش ملی ترکیه تربیت افرادی است که از لحاظ فکری و هوشیاری ملی متحد بوده و با دید وسیع و علمی به امور جهان پرداخته و افراد خلاقی که با استفاده از مهارتهای خود ترکیه را بعنوان کشوری ممتاز و مهم در جهان مدرن امروزی معرفی کنند .این وزارتخانه خط مش های آموزشی و خدمات مربوط به آموزش عالی را مشخص کرده ، تمام مؤسسات آموزش رسمی و غیر رسمی را به غیر از مدارس آموزش عالی ، بنیانگذاری نموده و با وزارت آموزش عالی در جهت توسعه سیاست های آموزش ملی عمومی همکاری می کند.همچنین این وزارتخانه خدماتی را برای دانشجویانی که در خارج تحصیل می کنند ، فراهم می آورد و به دانشجویان آموزش عالی کمک های مالی اعطاء می کند .
به طور کلی می توان گفت که آموزش عالی در ترکیه دانشگاهها، مؤسسات و مدارس حرفه‌ای عالی را دربرمی‌گیرد و تحت نظارت دولت قرار دارد. این مراکز اغلب در مراکز شهری بزرگ مستقر هستند، در بین آنها دانشگاه استانبول یکی از قدیمی‌ترین دانشگاههای ترکیه محسوب می‌شود که به سال ۱۴۵۳٫م پس از تسخیر استانبول بوسیله ترکان عثمانی، تأسیس شده است. در سال ۸۸- ۱۹۸۷٫م. در مجموع ۳۲۲ مرکز آموزش عالی، شامل ۲۸ دانشگاه وظیفه آموزش ۶۲۳،۵۰۳ دانشجو را توسط ۱۹۶، ۲۷ استاد برعهده داشته‌اند. در سال ۱۹۹۵٫م آمار دانشگاهها بدین صورت بوده است؛ در بیش از ۵۲ دانشگاه با چهارصد دانشکده و مدرسه عالی و ۲۵۰ آموزشکده حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار دانشجو در رشته‌های مختلف در سطوح لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری به تحصیل اشتغال داشته‌اند. لازم به ذکر است بودجه‌ای که در سالهای ۹۳ و ۹۵ م برای هر دانشجو مصرف شده است به ترتیب ۲۶۵۸ و ۱۵۰۹ دلار بوده است.

مقاطع آموزشی
۱- مقطع کارشناسی

مقطع لیسانس حد اقل چهار سال طول می کشد. رشته های دنداپزشکی و دامپزشکی ۶ سال و داروسازی ۶ سال بطول می انجامند . در داروسازی، مدرک حرفه ای دکتری به فارغ التحصیلان اعطا می شود. در دانشگاهها که تمام کلاسها به زبان انگلیس می باشد ، یک سال به دروس آمادگی اختصاص داده می شود در رشته های فنی ، بعد ازچهار سال تحصیل مدرک مهندسی توسط دانشگاهها یا مؤسسات عالی ارائه می شود.

۲- مقطع کارشناسی ارشد
مدرک فوق لیسانس ، مدرک تخصصی ورود به مقطع فوق لیسانس از طریق گذراندن آزمون میباشد. تحصیلات این دوره دو سال طول می کشد . دروس ارائه شده در سال اول از طریق آزمون مورد ارزیابی قرار می گیرند در حالیکه سال دوم به آماده سازی پایان نامه اختصاص دارد .مدرک تخصصی مربوط به رشته های کشاورزی ، داروسازی و علوم دامپروری دو سال بعد از مدرک لیسانس اعطا می شود .

۳- مقطع دکتری
داوطلبان باید با در دست داشتن مدرک فوق لیسانس برای امتحان دکتری آماده باشند.
این مدرک بعد از دو سال تحصیل و همراه با ارائه یک پایان نامه اعطا می شود . مدرک تخصصی در رشته پزشکی برای تأیید مهارت و تخصصی پزشکان اعطاء می شود که برابر با مدرک دکتری می باشد.
به طور کلی مقاطع آموزش عالی کشور ترکیه را می توان به شرح ذیل خلاصه نمود:
۱- On Lisans Diplomasi دو تا سه‌ سال‌ تحصیل‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌
۲- isans Diplomasi چهار سال‌ تحصیل‌ که‌ شامل‌ حداقل‌ ۱۴۷ واحد می‌ باشد.
۳- Yuksek Lisans Diplomasi دو سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌. برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ دارا بودن‌ مدرک‌ Lisans Diplomasi الزامی‌ است‌. این‌ دوره‌ شامل‌۲ نیم‌ سال‌ تئوریک‌ و۲ نیم‌ سال‌تحقیقاتی‌ است‌.
۴- Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi پنج‌ سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ در رشته‌

دامپزشکی‌ بعد از دیپلم‌ متوسطه
۵- DOKTORA (Ph.D. سه‌ تا چهار سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌. برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ دارا بودن‌ مدرک‌ Yukset Lisans Diplomasiالزامی‌ است‌. این‌ دوره‌ شامل‌ دو تا چهار نیم‌ سال‌ کلاس‌ درس‌ و حداقل‌ ۴ نیم‌ سال‌ تحقیقات‌ می‌ باشد قبل‌ از شروع‌ تحقیقات‌ دانشجو باید امتحان‌ جامع‌ را با موفقیت‌ بگذراند. نوشتن‌ رساله‌ دوره‌ دکترا و دفاع‌ موفقیت‌ امیز از تحقیقات‌ انجام‌ شده‌ شرط‌ اعط‌اء مدرک‌دکتری است‌ .
گواهینامه های آموزشی
مدرک کاردانی
مدرک کاردانی بعد از پایان موفقیت آمیز دو سال تحصیل دانشگاهی به فارغ التحصیلات اعطا می‌‌شود.
مدرک کارشناسی
مدرک کارشناسی بعد از چهار سال تحصیل دانشگاهی به فارغ التحصیلات اعطا می‌‌شود.
دندانپزشکی و دامپزشکی ۵ سال و پزشکی ۶ سال طول می‌‌کشد.دردامپزشکی مدرک فارغ التحصیلی VETERINER HEKIM DIPLOMASI است. در دندان‌پزشکی ‌مدرک‌DIS HEKIMLIYI DIPLOMASI بعد از پایان تحصیل پنج ساله به فارغ التحصیلات اعطا می‌‌شود.
در پزشکی مدرک TIP DOKTORTUYN DIPLOMA به فارغ التحصیلات اعطا می‌‌شود.
فارغ التحصیلان داروشناسی, دامپزشکی, پزشکی و دندان‌پزشکی می‌‌توانند مستقیما به مقطع دکتری وارد شوند. صلاحیت‌‌‌ها دراین سه زمینه تحصیل معادل کارشناسی ارشد است.
درمهندسی مدرک MUHENDISLIK DIPLOMASI بعدازتحصیلات۴ساله بوسیله دانشگاه‌ها یا مؤسسات عالی فن‌آوری به فارغ التحصیلات اعطا می‌‌شود.
مدرک کارشناسی ارشد
کارشناسی ارشد دو سال با حق انتخاب در نوع پایان نامه یا بدون آن. مدرک تخصصی پس از تحصیل دو ساله بعد از کارشناسی اعطا می گردد.
مدرک دکتری
داوطلبان باید مدرک YUKSEK LISONS DIPLOMASI را داشته و در امتحان شرکت کنند.
بعد از تحصیل ۲ ساله تکمیل پایان نامه دکترا (۴ ساله) مدرک دکتری به فارغ التحصیلات اعطا می‌‌شود.گفتنی است که مدرک تخصصی در پزشکی معادل مدرک دکتراست.
ارزشیابی‌ مدارک تحصیلی‌
۱- مدارک‌ On Lisans Diplomasi دو سال‌ تحصیل‌ و کلیه‌ مدارک‌ و تحصیلات‌ نیمه‌ تمام‌ دانشگاهی‌ (اکادمیک‌) ۲ یا۳‌ سال‌ تحصیل‌ در صورت‌ دارا بودن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ به‌ عنوان‌ کاردانی‌ ارزشیابی‌ می‌ شود.
۲- مدارک‌( Lisans Diplomasi (Bachelor) بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ به‌ عنوان‌ کارشناسی‌ ارزشیابی‌ می‌ شود.
۳- مدارک‌ Yuksek Lisans Diplomasi (Master) از دانشگاههای‌ گروه‌ یک‌ با شرط‌ دارا بودن‌ مدرک‌ کارشناسی‌ به‌ عنوان‌ کارشناسی‌ ارشد ارزشیابی‌ می‌ شود.
تبصره‌ ۱: مدارک‌ موضوع‌ بند ۳ از مراکز اموزش‌ عالی‌ که‌ نامشان‌ در فهرست‌ دانشگاههای‌ گروه‌ یک‌ اورده‌ نشده‌ است‌ با دارا بودن‌ معدل‌ ۳ از ۴ به‌ همراه‌ ارائه‌ یک‌ مقاله‌ علمی‌ از رساله‌ دوره‌ کارشناسی‌ ارشد در نشریات‌ بین‌ المللی‌ به‌ عنوان‌ کارشناسی‌ ارشد ارزشیابی‌ می‌ شود.
۴- مدارک‌ Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi پنج‌ سال‌ تحصیل‌ پیوسته‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌، به‌ عنوان‌ کارشناسی‌ ارشد در دامپزشکی‌ ارزشیابی‌ می‌ شود.
۵- مدارک‌ DOKTORA (Ph.D.) از دانشگاههای‌ گروه‌ یک‌ با شرط‌ دارا بودن‌ مدرک‌ کارشناسی‌ ارشد به‌ عنوان‌ دکترا ارزشیابی‌ می‌ شود.
تبصره‌ ۲: مدارک‌ موضوع‌ بند ۵ از مراکز اموزش‌ عالی‌ که‌ نامشان‌ در فهرست‌ دانشگاههای‌ گروه‌ یک‌ اورده‌ نشده‌ است‌ به‌ شرط‌ دارا بودن‌ معدل‌۳ از ۴ همراه‌ با ارایه‌ یک‌ مقاله‌ علمی‌ از رساله‌ دوره‌ دکتری در نشریات‌ بین‌ المللی‌ غیر محلی‌ (غیر از ایران‌ و کشور محل‌ تحصیل‌) به‌ عنوان‌ دکتری ارزشیابی‌ می‌ شود.
۶- کلیه‌ مدارک‌ دانشگاهی‌ که‌ بصورت‌ مکاتبه‌ای‌، ترددی‌ و غیرحضوری‌ اخذ شود غیر قابل‌ ارزشیابی‌ می‌ باشد.

دیدگاه ها بسته شده اند.