شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

اسلام در علم مرز نمی‌شناسد اسلام در علم مرز نمی‌شناسد

 

به گزارش ایسنا  ، حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی با بیان اینکه توسعه هر معنایی داشته باشد بی‌تردید پایه آن علم، دانش، پژوهش و فن‌آوری است، اظهار کرد: کشوری که به پیشرفت رسیده در سایه علم بوده است و وقتی این پیشرفت حاصل شده که از تجربه دیگران استفاده می‌کنیم و هیچ اشکالی ندارد که بگوییم این تجربه را از این کشور اروپایی یا آسیایی یاد گرفته‌ایم یا اینکه دانشجو می‌فرستیم که یاد بگیرد. در این باره می‌توان از پیغمبر اکرم (ص) یاد گرفت وقتی در جنگ احزاب همه طرح‌ها مطرح شد. سلمان فارسی به پیامبر گفت: ای رسول‌الله ما ایرانیان تجربه‌ای داریم و من می‌خواهم این تجربه را در اختیار شما قرار دهم. او بحث استفاده از خندق را مطرح کرد. در این حال پیغمبر به او نگفت که من رسول‌الله و مدینه‌العلم هستم و وصل به آسمان هستم تو می خواهی از کشوری دیگر و از ایران به من رهنمود دهی. پیغمبر فکر کرد و گفت پیشنهاد خوبی است و ایشان خودشان هم شروع به کندن خندق کردند. دیگران گفتند یا رسول‌الله ما مستقل و مسلمانیم و آنها ایرانی‌اند. اما پیغمبر از تجربه ایران که دیاری بزرگ بود استفاده کردند و نگفتند اول باید شاه ایران خسرو پرویز بیاید و زانو بزند و اسلام بپذیرد و همه به نفع اسلام شعار دهند آن وقت ما از تجربه آنها استفاده کنیم و نگفت رفتار آن شاه با ما خصمانه است یا خصمانه خواهد بود. علم که مرز نمی‌شناسد من نمی‌دانم بعضی‌ها آنچه به نام اسلام می‌گویند چگونه و از کجا آورده‌اند اسلام در علم مرز نمی‌شناسد و از علم در هر کجا باید استفاده کرد.

رئیس جمهور گفت : ۷۰ سال است که در این کشور سابقه برنامه‌ریزی ملی داریم. ۳۵ سال قبل و ۳۵ سال بعد از انقلاب. اما هنوز یک برنامه مدون حساب شده برای انتقال علم و تکنولوژی از بیرون به داخل و یا از داخل به بیرون تدوین نشده و برنامه حساب شده‌ای در این باره وجود ندارد. این از نواقص ما است و ما باید برای علم و دانش و پژوهش برنامه تهیه کنیم تا به بازاریابی و برند برسیم. در این راستا جهاد دانشگاهی تا امروز کار بزرگی را انجام داده اما باید افق بلندی را پیش روی خود بگذارد و نه فقط به عنوان مرکز ناباروری و مرکزی برای سلول‌های بنیادین فعالیت کند بلکه رویان باید به یک برند جهانی تبدیل شود و وقتی هر محصولی روی آن نوشته شده بود “رویان”، همه باید به آن اعتماد کنند.

روحانی با گرامیداشت مرحوم کاظمی آشتیانی خطاب به جهادگران و پژوهشگران در این مراسم، اظهار کرد: اگر می‌خواهید روح آن عزیز شاد باشد رویان باید به اوج برسد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود پیوست اخلاقی در بیوتکنولوژی و زیست فن‌آوری را مهمترین پیوست خواند و خاطرنشان کرد: اگر از سلول‌های بنیادین و پیوند استفاده می‌کنیم می‌دانیم که این سلول‌های بنیادین هنوز شکل و رنگ و تمایز ندارد. اگر از سلول‌های بنیادین خود فرد استفاده کردیم شاید مشکلات احتمالی‌اش کمتر باشد ولی اگر این سلول‌ها را از جای دیگر آوردیم و یا از دام استفاده کردیم باید بدانیم، هنوز خیلی چیزهای ناشناخته وجود دارد و ما نمی‌دانیم این سلول بنیادی با خود چه چیزی به همراه خواهد آورد. در واقع هر سلول بنیادی با خود یک کوله بار و آثاری دارد. با این وجود به هرکه می‌خواهیم این پیوند را بزنیم باید به او بگوییم که این کار ممکن است آثاری داشته باشد. باید این موضوع گفته شود تا در ارض خداوند و امروز و آینده جامعه مسئول نباشیم.

وی خطاب به حاضرین گفت: من نمی‌خواهم کار بزرگ شما را کوچک کنم اما همه شما اندیشمندان، دانشمندان و پژوهشگران بدانید که دست بردن در طبیعت باید با احتیاط و قدم‌های شایسته انجام شود و گرچه خیلی از کارهای ما دخالت در خلقت است و نمی دانیم که آثارش چیست. مثلا در مورد برنج تراریخته گفته می‌شود خوب است یا بد انجامش دهیم یا نه. این موضوع به این معنا نیست که شهامت کار را نداشته باشیم اتفاقا در تحقیقات باید دستتان باز باشد و وقتی شخص را به زنجیر ببندیم کاری انجام نمی‌شود. ضمن این‌که آزادی نقد و نظر هم باید وجود داشته باشد و به طور کلی رعایت اخلاق و استانداردهای اخلاقی لازم است تا همواره مدنظر باشد مخصوصا آنجا که مربوط به حیات و زندگی یک انسان می‌شود.

وی در ادامه جهاد دانشگاهی را مرکز عمومی غیردولتی فعال و موفق دانست و گفت: وزارت علوم، وزارت بهداشت، معاونت عملی و فن‌آوری و جهاد دانشگاهی باید در کنار هم باشند و فاصله‌شان را کم کنند. اگرچه شورای عالی انقلاب فرهنگی بالای سر این چهار دستگاه است ولی کافی نیست. ما می‌شنیدیم که قبل از این دعواهایی بوده و آدم وقتی درباره آن می‌خواند باورش نمی‌شود که بین وزیر علوم و معاون فن‌آوری شکایت مطرح بوده. امروز الحمدالله این چیزها نیست.

دیدگاه ها بسته شده اند.