شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

اعزام به روسیه اعزام به روسیه

مقدمه:

یکی از دغدغه‌های جوانان ایران در سال‌های اخیر برخوردار بودن از تحصیلات دانشگاهی است که در پشت این دغدغه‌ها دلایل و اهداف مختلفی پنهان است. می‌توان به جرات اظهار کرد که مساله برخورداری از تحصیلات دانشگاهی امروز معنای خود را تا حد زیادی از دست داده است، یا به بیان نرم‌تر می‌توان گفت که در برخی موارد، به نوعی پیروی از مد یا هر چیز مشابه آن شده است. چرا که نداشتن حداقل مدرک لیسانس منجر به سرخوردگی و خودکم بینی شخص در میان هم سن و سالان خود و در محیط جامعه می‌شود. بسیاری از افرادی که به سختی تلاش می‌کنند تا از درهای آهنین دانشگاه عبور کنند، تنها هدفشان عبور از این درها و نهایتا در دست گرفتن مدرک برای یافتن هویت است. به عبارتی، مدرک‌گرایی امری رایج‌تر از علم‌گرایی شده است. این مساله نه تنها در ایران که در بسیاری از کشورهای دیگر نیز قابل مشاهده است. بر همگان واضح است که اتحاد جماهیر شوروی در سال‌های حکومت نه چندان بلند مدت خود دانشمندان بزرگی را به جهان معرفی کرد. البته از نظر نیز دور نیست که پس از اصلاحات پطر کبیر و باز شدن پنجره روسیه به اروپا، این کشور گام‌های بزرگی در پیشرفت و توسعه برداشت.
توجه تزار روسیه به علم و دانش کشورهای اروپایی تا حدی بود که اشراف زادگان را وادار به آموزش علم و دانش می‌کرد. سیاست‌گذاری‌های درست تزار پایه‌های محکمی را در زمینه علم و دانش و هنر در روسیه بنا نهاد، به طوری که امروز شاهد دانشمندان و اندیشمندان بزرگ روس در بسیاری از رشته‌های علمی و هنری جهان هستیم. در دوران اتحاد جماهیر شوری به خاطر بسته بودن درهای این کشور، ارتباطات جهانیان و حتی کشورهای همسایه از قبیل ایران با این کشور بسیار محدود بود. اما پس از باز شدن درها، افراد بسیاری با دلایل مختلف راهی این کشور شدند. با گسترش روابط سیاسی و فرهنگی روسیه و ایران، کم کم بر تعداد کسانی که به دنبال کسب علم راهی این سرزمین شدند، افزوده شد. حکومت شوروی با تمام سخت‌گیری‌ها و قوانین خشک و بی‌احساس خود، دانشمندانی را تربیت کرد که تا امروز در تمام دنیا می‌درخشند. مکاتب مختلفی که در دوره‌های گوناگون در این سرزمین شکل گرفته و بعدها به صورت یک خط مشی در علوم مختلف درآمده، حاصل زحمات بی‌وقفه اندیشمندان این کشور است. دانشمندانی همچون لامانوسف، لئونتف ، سالاویوف ، شربا ، بلینسکی ، ادبیانی چون داستایوسکی، پوشکین، گوگول و سهم ارزنده‌ای در رشته‌های مختلف علمی و انسانی داشته‌اند که هیچ گاه از اذهان زدوده نخواهند شد.

 


جایگاه و شرایط آموزش عالی در روسیه:

روسیه امروز با تمام تلاشی که در اتخاذ سیاست‌های فرهنگی و حمایت‌های کلامی و غیر کلامی خود می‌کند، انگشت شمار توانسته امثال افراد بازگفته را تربیت کند. اینجا هم هستند کسانی که با داشتن تخصص در یک رشته، به دنبال کار در رشته و زمینه دیگر می گردند. اما هر چه هست، این مشکل بسیار کم تر از ایران در اینجا نمود می‌کند. دلیل عمده آن به این صورت تبیین می‌شود که در کشوری همچون ایران با وجود برنامه‌ریزی‌های بیشمار برای نسل جوان و تحصیلات آنها، سد بزرگ کنکور مانع از آن می‌شود که جوان صد در صد با میل و رضایت خود در رشته‌ای به تحصیل بپردازد، زیرا همیشه دو مساله توجه را به خود جلب می‌کند:
در کشور ما رشته‌ها در میان مردم جامعه رتبه‌بندی شده هستند، به طور مثال در میان رشته‌های علوم پزشکی، رشته پزشکی و داروسازی و دندان پزشکی از پرستیژ بالاتری برخوردار هستند تا سایرین، یا در رشته علوم انسانی، حقوق از مرتبه و جایگاه دیگری برخوردار است. بنابراین بسیار مشاهده می‌شود که شخص به خاطر داشتن رتبه قابل توجه و حق انتخاب بهتر، اقدام به انتخاب رشته‌ای می‌کند که علاقه چندانی به آن ندارد و حق از کسی سلب می‌شود که به آن رشته علاقه داشته، اما رتبه پایین‌تری آورده است. در روسیه تحصیل به شکل دیگری صورت می‌گیرد. شخص بر حسب علاقه‌مندی خود برای ورود به یک دانشگاه اعلام آمادگی می‌کند، چنانجه مایل به استفاده از حمایت دولتی و تحصیل رایگان باشد، در امتحان ورودی دانشگاه مذکور برای رشته مورد علاقه با سایرین به رقابت می‌پردازد، با کسب نمره قبولی، به صورت رایگان تحصیلات خود را آغاز کرده و ماهانه مبلغ ۱۰۰۰ روبل معادل ۳۰ هزار تومان برای لیسانس و فوق لیسانس و ۱۵۰۰ روبل معادل ۴۵۰۰۰ تومان برای دوره دکتری از دولت دریافت می‌کند.
چنانچه دانشجو نمره قبولی نیاورد، با هزینه شخصی می‌تواند به تحصیل بپردازد که متناسب با رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل متفاوت است. آنچه که در اینجا مهم است، تناسب علاقه با رشته تحصیلی است که منجر به رضایت خاطر و موفقیت بیشتر در زمان فارغ التحصیلی می‌شود. مساله مهم دیگر در روسیه این است که تمام رشته‌ها از ارزش و اهمیت برخوردارند، کسی به صرف تحصیل در رشته پزشکی یا امثال‌هم به دانشجوی رشته زبان و ادبیات و یا تاریخ احساس برتری خاص نمی‌کند. به عبارتی میزان دانش شخص است که به وی ارزش و اعتبار می‌دهد و نه عنوانِ تنها. سال گذشته روزنامه «گازی‌یِتا‌رو» اقدام به انتشار مطلبی در خصوص جایگاه دانشگاه‌های روسیه در میان سایر دانشگاه‌های جهان کرد. بر اساس گزارش اعلام شده در این روزنامه، یک سایت بریتانیایی رتبه تمام دانشگاه‌های دنیا را بر اساس معیارهایی از قبیل تعداد فارغ التحصیلان، تعداد اساتید، کیفیت آموزشی و تعداد رشته‌های آموزشی مشخص کرده بود.
دانشگاه‌های روسیه که صدرنشین آن دانشگاه دولتی مسکو (لامانوسوف) می‌باشد، جایگاه پنجاهم را به خود اختصاص داده بودند. این رتبه اگر چه چندان مورد رضایت روس‌ها نبود، اما قابل ملاحظه است. روسیه به عنوان کشوری که اولین فضانورد را به فضا فرستاد و به عنوان کشوری که مندلیف و هزاران دانشمند برجسته دنیا را تربیت کرده است، در بسیاری از زمینه‌های علمی و حتی غیر علمی حرفی برای گفتن دارد. با نگاهی گذرا به تکنولوژی امروز روسیه که در نمایشگاه‌های بین‌المللی و یا به شیوه‌های دیگر در دنیا به معرض نمایش گذاشته می‌شود، به خوبی می‌توان دریافت که این مردم با در اختیار داشتن شاید سرمایه‌ای در حد نصف سرمایه اروپا و یا امریکا در زمینه‌های تحقیقاتی، به نتایج بسیار بزرگی دست یافته اند. کارشناسان روس یکی از دلیل قرار گرفتن دانشگاه‌های روسیه در جایگاه پنجاهم را به این صورت توضیح دادند که در روسیه به ازای هر دانشجو ۳۰ هزار دلار هزینه می‌شود، حال اینکه در کشورهای اروپایی توسعه یافته و امریکا، به ازای هر دانشجو ۱۰۰ هزار دلار هزینه می‌شود. مولف در مصاحبه‌های متعددی که با برخی دانشمندان روس جهت معرفی به ایرانیان انجام داده، می‌تواند نمونه‌هایی از آنچه که در این کشور مشاهده کرده را بازگو کند:
یولیا والرونا، رییس بخش کاردیولوژی جراحی متخصص قلب و عضو هیات علمی علوم پزشکی در بخش نارسایی‌های قلبی با وجود جوان بودن از متخصصین برجسته روسیه می‌باشد. وی در مصاحبه خود به این مساله اشاره کرد که دانشجویان روس و غیرروس (که در میان آنها به گفته وی دانشجوی خانم ایرانی هم وجود دارد) در کنار هم و پس از اتمام دوره ۵-۶ ساله مورد آموزش قرار می گیرند. این مرکز یکی از مراکز نادری است که به آسیب شناسی جراحی در بخش‌های مختلف می پردازد. نیکلای خریستویچ، پروفسور ریاضی و استاد دانشگاه دولتی مسکو، شاگرد مستقیم پانتراگین که کمتر کسی در علم ریاضی به خود جرات می دهد بگوید او را نمی‌شناسد.
همچنین، کارگاهی بسیار کوچک در زیرزمین یکی از دانشکده‌های مندلیف که پس از عبور از چند راهرو و دالان می‌توانی آن را پیدا کنی. در این کارگاه کوچک و تاریک، دانشمندان بزرگی مشغول به کار هستند که ایران نیز با آنان دورادور و شاید اکنون دیگر از نزدیک آشناست، زیرا طبق گفته‌های مدیر این مرکز، قرار به انجام پروژه‌هایی با ایران در زمینه تصفیه نفت داشتند. در این زیرزمین نمور فیلترهایی تولید می‌شد که از ساده‌ترین فیلترها برای تصفیه آب به اشکال مختلف، از لیوان توریستی گرفته تا سطل بزرگتر و یا کلمن سفری و تانکرهای بسیار حجیم برای تصفیه آب و آلایش آن از هر گونه بیماری و هر گونه میکروب در آنجا طراحی می‌شد. فعالیت بزرگتر آنان در تولید تصفیه کننده‌های نفت بود که از این نظر مورد توجه ایران نیز قرار گرفته بودند. این مرکز دو نشان برتر را در نمایشگاههای بین المللی از آن خود ساخته بود. بسیارند نمونه‌هایی که می‌توان از تکنولوژی و فن آوری روسیه به میان آورد. اما در اینجا به همین چند نمونه بسنده می‌کنیم تا از اصل مطلب دور نشویم.

 


دانشجویان ایرانی و کیفیت آموزش عالی در روسیه:

در جریانات علمی همیشه دو مساله وجود دارد؛ تولید علم و انتقال و ارایه آن. شکی نیست که تولید علم در روسیه به قدر کافی وجود دارد، اما نحوه نادرست انتقال و ارایه آن در بازار بین الملل موجب شده که این کشور به طور شایسته شناخته نشود. در سال‌های اخیر شاهد سیل عظیم دانشجویان ایرانی به دانشگاه‌های روسیه هستیم. با توسعه روابط ایران و روسیه و با توجه به قرابت این کشور با ایران، جوانان ایرانی به عناوین مختلف تصمیم به تحصیل در دانشگاه‌های روسیه را می‌گیرند. در این مقاله مولف با انجام مصاحبه‌هایی کوتاه با ۳۰ نفر از دانشجویان ایرانی (خانم و آقا) شاغل به تحصیل درروسیه، سعی دارد وضعیت تحصیلی و زندگی دانشجویان و همچنین معایب و مزایای تحصیل در این کشور را تا حدودی به تصویر بکشد. سوال این است که با چه انگیزه و هدفی جوانان ایرانی کشور روسیه را برای تحصیل و یا ادامه تحصیلات خود انتخاب می‌کنند؟ چند درصد از آنان با علم به تمام مسایل موجود در این کشور، قدم به آنجا می گذارند؟
بر کسی پوشیده نیست که مساله خدمت اجباری سربازی برای جوانان ایرانی چندان خوشایند نیست، به طوریکه تا حد امکان سعی در فرار از آن به شیوه‌های مختلف دارند. یکی از این شیوه‌ها برای افرادی که از توان مالی مناسب برخوردار هستند، تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور است. این افراد با نگاهی به اطراف و بررسی شرایط اخذ ویزا، روسیه را بهترین گزینه می‌یابند. زیرا اخذ پذیرش و ویزا از روسیه جهت تحصیل به راحتی میسر است. همان طور که از گفتگو با دانشجویان شاغل به تحصیل در این کشور برمی آید، عده‌ای برای ادامه تحصیل خود قصد عزیمت به کشورهایی را داشته‌اند که اخذ ویزا و پذیرش از دانشگاه‌ها چندان راحت نیست. این افراد به اجبار برای داشتن سطح تحصیلات بهتر باز کشور روسیه را انتخاب کرده‌اند که در غالب موارد چندان راضی به نظر نمی آیند. از عمده دلایلی که این افراد برای عدم رضایت کامل خود مطرح می‌کنند، مساله تسلط به زبان است. زیرا این افراد تا قبل از حضور در روسیه هیچگونه آشنایی با زبان روسی نداشته و یا در حد یک دوره کوتاه مدت آموزش زبان در موسسات بوده است و پر واضح است که این سطح دانش نمی‌تواند برای حضور در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری کافی باشد، خصوصا در رشته‌های علوم پایه و پزشکی که روس‌ها چندان بر اصطلاحات بین المللی تکیه ندارد.
غالب افرادی که رضایت چندان زیادی از سطح آموزش دانشگاه و رشته خود ندارند، دانشجویانی هستند که در رشته‌های علوم پزشکی تحصیل می‌کنند. جای بحث نیست که در برخی رشته‌های علوم پزشکی، دانشمندان روس در دنیا مطرح هستند، اما در مباحث علمی همیشه دو مساله وجود دارد؛ در دست داشتن علم و انتقال آن. در این جا علم هست، اما بحث در انتقال و یا نحوه انتقال است. در برخی موارد مشاهده می‌شود که دانشجویان روس و خارجی که در یک دوره قرار دارند، به طور جداگانه برخی کلاس‌ها را می گذرانند. این جداسازی دانشجویان می‌تواند به دلیل عدم تسلط کافی دانشجوی خارجی در فهم مطالبی باشد که توسط استاد در کلاس‌ها مطرح می‌شود و از طرف دیگر به دلیل سیاست‌های دانشگاه در عدم ارایه صددرصد مطالب به دانشجویان خارجی. بنابراین، نمی‌توان سطح علمی دانشگاه را زیر سوال برد، اما می‌توان عدم رضایت دانشجویان این رشته‌ها را تا حد زیادی به دلیل عدم تسلط کافی بر زبان روسی دانست. دانشجویانی که در دوره‌های تخصصی علوم پایه و پزشکی تحصیل می‌کنند از شیوه آموزش اساتید روس و در اختیار قرار دادن به اصطلاح فوت کوزه گری به دانشجوی خارجی نهایت رضایت را دارند.
اما از میان تمام دانشجویان شاغل به تحصیل، تنها کسانی که بیش از همه راضی به نظر می رسند، دانشجویان رشته‌های علوم انسانی از قبیل رشته‌های زبان روسی (زبانشناسی، آموزش زبان، ادبیات)، تاریخ روسیه، فرهنگ شناسی، فلسفه، و امثالهم می‌باشد. بنابراین از همین جا می‌توان نتیجه گرفت که بحث انتخاب رشته و وارد شدن به یک مقطع تحصیلی مساله‌ای حایز اهمیت می‌باشد. انتخاب رشته، یعنی انتخاب مسیر آینده، یعنی انتخاب اینکه سال‌های عمر را در چه مسیری بگذرانی، بنابراین در روسیه بایستی به سراغ رشته‌هایی رفت که پس از اتمام آن بر عمر رفته افسوس نخورد. در این زمینه مسئولین کشور نقش بسزایی دارند. با اطلاع رسانی مناسب و در اختیار قرار دادن اطلاعات کافی به جوانان در داخل کشور و با سیاست گذاری مناسب فرهنگی، می‌توان خط مشی جوان، آینده وی و به طبع آینده کشور را مشخص کرد. چند سالی است که سیاست‌ها بر افزایش رشته زبان شناسی روسی پیش می رود، تا حدی که تصمیم بر آن شد که عده‌ای از دانشجویان از دوره لیسانس با حمایت دولتی به تحصیل در زبان روسی پرداخته و مترجمین و مدرسین آینده را تشکیل دهند. این مساله به اعتقاد مولف دارای سه مشکل است؛
۱) جوان با قرار گرفتن دایمی در محیط روسی زبان و تحصیل به زبان روسی، البته، تسلط بسیار خوبی پیدا می‌کند و قادر خواهد بود در حوزه‌های مختلف ارتباطی زبان وارد شود، اما به دلیل دور بودن از زبان و ادبیات فارسی، در زبان مادری خود دچار ضعف می‌شود. این مساله برای یک مترجم، بزرگترین ایراد محسوب می‌شود. بنابراین ورود پس از مقطع اتمام مقطع لیسانس مفیدتر خواهدبود.
۲) تمرکز سیاست‌ها بر زبان روسی است که مانع از اطلاع رسانی در سایر رشته‌ها می‌شود، رشته‌های هنری از قبیل تئاتر، معماری، مجسمه سازی و بسیاری دیگر تقریبا همیشه از نگاه‌ها دور مانده اند، حال آنکه در این زمینه روسیه از هنرمندانی بی نظیر برخوردار است.
۳) دانشجویان زبان روسی پس از اتمام تحصیلات، در شکل مثبت خود مترجمین مناسبی برای متون علوم انسانی و البته نه در تمام شاخه‌ها خواهند شد. کشور برای برقراری ارتباطی مناسب تر و نزدیک تر بایستی مترجمینی در حوزه‌های مختلف داشته باشد. بنابراین تخصصی کردن این مترجمین در رشته‌های مختلف از قبیل اقتصاد، صنعت، فرهنگ و سیاست، حقوق و … در طول تحصیل از اهمیت بالایی برخوردار است که حتما باید در سیاست‌گذاری‌ها مورد توجه قرار گیرد.
در این بین، عدم تایید مدرک برخی دانشگاه‌ها یکی از مشکلاتی است که غالب دانشجویان علوم پزشکی به آن اشاره دارند. طبق قوانین، حتی افرادی که دانشگاه محل تحصیلشان مورد تایید وزارت علوم قرار دارد، باید دو مرحله آزمون علوم پایه و جامع را بگذرانند و پس از قبولی در آنها، دو سال و نیم دوره تکمیلی را در یکی از دانشگاه های ایران بگذرانند تا بتوانند نظام پزشکی خود را دریافت کنند. پر واضح است که علاوه بر صرف هزینه و زمان در خارج از کشور هزینه و زمان دیگری نیز صرف این دوره تکمیلی می شود. اما دانشجویان رشته‌های علوم پایه و علوم انسانی در صورت انتخاب درست دانشگاه بر حسب فهرستی که در سایت رایزنی علمی سفارت ایران جهت اطلاع قرار داده شده است، با چنین مشکلاتی روبرو نخواهند شد.

 

 


زندگی در خوابگاه و هزینه‌های زندگی:

مشکلات خوابگاه در هشتاد درصد موارد وجود دارد. می‌توان گفت که ۹۹ درصد خوابگاه‌ها به دانشجویان اجازه زندگی تک نفره در اتاق‌های دونفره را نمی‌دهند و اگر چنین اجازه‌ای را در موارد خاص بدهند، در ازای پرداخت مبلغ گزاف ماهانه خواهد بود. تناسب فرهنگی همیشه وجود ندارد، حتی بین دو نفر از دو کشور نزدیک به هم. با این حال، خوابگاه مکانی تعریف شده است، محلی است برای زندگی تمام دانشجویان از کشورها و فرهنگ‌های مختلف و دانشجو راهی به جز وفق دادن خود با شرایط ندارد. بسیاری از دانشجویان ایرانی گله مند هستند که ارگان‌های دولتی حاضر در روسیه به وضعیت آنان در خوابگاه‌ها توجهی ندارند که البته این مساله بیشتر شامل افرادی می‌شود که مجبورند هزینه بالایی برای استفاده از خوابگاه دانشگاه دیگر پرداخت کنند (دانشگاه محل تحصیل فاقد خوابگاه است و یا خوابگاه از فضای کافی برخوردار نیست) و افرادی که متاهل هستند. در برخی از دانشگاه ها، از قبیل دانشگاه دولتی مسکو، خوابگاهی برای افراد متاهل تعریف نشده است. و ریاست خوابگاه نیز اعلام کرده است که من بعد دانشجویان حق ندارند به صورت متاهلی حضور داشته باشند. تنها متاهلینی پذیرفته می‌شوند که هر دو شاغل به تحصیل در دانشگاه مذکور باشند، در غیر اینصورت مجبور به زندگی جداگانه خواهند بود.
دانشجویان امیدوار هستند که مسئولین به این مساله رسیدگی کنند، زیرا یکی از شروط اعزام دانشجوی بورس داخلی، متاهل بودن شخص و زندگی مشترک در کشور محل اعزام است. یکی دیگر از مشکلاتی که دانشجویان در مسکو با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، هزینه‌های بالای زندگی و پایین بودن ارزش پول داخلی در مقابل روبل است. به طور حدودی می‌توان گفت که هر ۳۰ روبل معادل یک دلار یا ۱۰۰۰ تومان است. این مساله در تمام شهرهای روسیه مشاهده نمی‌شود. زندگی در شهرهای مختلف روسیه متفاوت می‌باشد و به تبع آن مخارج نیز تفاوت بسیار زیادی دارد. مسکو و سنت پترزبورگ در میان شهرهای روسیه، گران ترین محسوب می‌شوند. کیفیت مواد غذایی نسبتا خوب است و در برخی موارد از ایران نیز بهتر است، اما این قیمت‌های بالا برای دانشجویانی که شغلی نیز ندارند باعث می‌شود که زندگی کمی با سختی بگذرد. هر چند که در بسیاری موارد می‌توان گرانی قیمت مواد غذایی و میوه را با تهران مطابقت داد. گران ترین مواردی که فورا در مسکو به چشم می خورد، پوشاک است که حتی در بسیاری موارد قیمت کالا در فصل حراج (پس از افت قیمت) با قیمت کالای مشابه در ایران برابری می‌کند. اکثر دانشجویان ایرانی در فرم پرسشنامه هزینه زندگی را سنگین اعلام کرده اند.

 

 


وضعیت کار برای دانشجوی خارجی در روسیه:

درباب کار وکسب درآمد در روسیه به منظور کمک هزینۀ تحصیلی دریک نگاه کلی می توان گفت که اگر کسی بخواهد به امید کاهش هزینۀ تحصیلی و زندگی درروسیه درفکر یافتن یک کارنیمه وقت باشد بهتر است که از تحصیل درروسیه منصرف گردد، چرا که روسیه جزء آن دسته از کشورهایست که یا باید صرفاً باهدف تحصیل و یا صرفاً با هدف کار به آنجا رفت.
وضعیت کاردر روسیه علی رغم آن چیزی که در کشورهای اروپایی متداول است، برای یک خارجی که فاقد سرمایۀ اولیه می باشد بسیار دشواراست. ارائه اطلاعات صحیح ومنطقی می باشد، لذا تمامی همّ وغمّ ما براین است که جوّ کاری حاکم بر روسیه را آنگونه که هست ترسیم کنیم تا دوستان دانشجو بتوانند قبل از اتخاذ هر گونه تصمیمی مبتنی بر تحصیل و زندگی در روسیه، مسائل محتمل آتی را در نهایت دقت سنجیده و برنامۀ زندگی خود را بر اساس اطلاعات درست و صحیح پایه گذاری نمایند.
لازم به ذکراست که درسنوات اخیر روسیه و مخصوصاً مسکواز لحاظ چهارچوب شهری و ساختار اقتصادی شباهت روز افزونی به دیگر شهرهای اروپایی پیدا کرده و تعداد کثیری از فروشگاهها و رستورانهای اروپایی ومخصوصاً آمریکایی مثل مک دونالد وغیره… بصورت زنجیره ایی دراین شهرو دیگر شهرهای روسیه فعال می باشند، وفروشندگان اینگونه رستورانها معمولادانشجویانی هستند که بصورت نیمه وقت فعالیت می کنند، ولی متأسفانه حقوق آنها بسیار پائین است.
مثلاً در فروشگاههای مک دونالد درصورتی که شما مشکل زبان نداشته باشید، که دارید و از لحاظ وقت و زمان درمضیقه نباشید وکار طاقت فرسای آنجا را به نحو صحیح انجام بدهید، به شما یک وعده غذا درروز تعلق می گیرد وحقوق شما دربهترین شرایط ٩٠تا١٠٠دلار درماه خواهد بود، ممکن است در رستورانهای دیگر وضعیت کمی فرق کند، ولی به هرحال یک واقیت کلی درروسیه وجود دارد وآن این است که کارهای نیمه وقت دانشجویی بسیارارزان می باشد، و به هیچ وجه پاسخگوی هزینۀ سنگین زندگی مسکو نیست.
البته در مسکو برای کسانی که استعداد اقتصادی بالایی دارند و از سرمایه اولیه برخوردارند کار فراوان است وخیلی خوب می توان کار کرد و سود برد، امّا این مسئله وقتی میّسراست که شخص مشکل زبان روسی و نیز مشکل عدم وجود سرمایۀ کاری اولیه را نداشته باشد.
شما اگر واقعاً بخواهید درس بخوانید مطمئن باشید که حتی اگر کارنکنید بامشکل کمبود وقت مواجه هستید، چرا که اساتید شما به لسان روسی به شما درس می دهند و شما مجبور خواهید شد که یا جزوات دانشجویان روس زبان را به امانت بگیرید و یا صدای اساتید راضبط کرده ودر خوابگاه تا پاسی از شب رفته مشغول ترجمۀ سخنان استاد ویا جزوات همکلاسی های خود شوید.
فراموش نکنید که همکلاسیهای روس شما صرفاً به این دلیل که به زبان مادری خود درس می خوانند از لحاظ وقت، بدون اغراق٧٠درصد از شما جلوترند وشما باید این٧٠درصد را به گونه ای جبران کنید.
به یاد دارم که یکی از وعده های شرکتی که مرا به مسکو اعزام کرد این بود که در سال اول دانشگاه که برای خارجیان، سال زبان آموزی می باشد، ما زبان روسی را بصورت کامل فرا می گیریم، وما که هیچ گونه شناختی نسبت به این زبان بسیار سخت نداشتیم فکر می کردیم که این امر شدنی است.
باورکنید که اشخاص بسیاری هستند که بیشتراز١٠سال در روسیه هستند ولی یک نامه به زبان روسی نمی توانند بنویسند، واین حقیقتی است که شما درروسیه با آن مواجه می شوید،امّا اگر واقعاًهدف، درس خواندن باشد شما می توانید علی رغم تمامی مشقّات درس خود را بخوانید، مگرنه اینست که بسیاری توانستند تحصیلات خودرا در روسیه به اتمام رسانند؟
پس شما هم می توانید،فقط باید ازصمیم قلب بخواهید،واوقات خود را درآنجا به بطالت نگذرانید،کارهای نیمه وقت شایدپول کمی عایدشما بکند(اگر خیلی خوش شانس باشید)ولی در إزای آن وقت شما را شدیداً می گیرد،واین ضربۀ بزرگی برای تحصیل شما می شود.
بهتر است تا آنجائیکه توان دارید با قناعت زندگی کنید ولی، وقت خودرا مصروف درس کنید. به هرحال روی پروسۀ کارکردن درکنار تحصیل درروسیه خیلی حساب باز نکنید، ولی اگر چالاک باشید
مثلاً می توانید یک سری کالای ایرانی راهربار که به خانواده سرمی زنید درحد مجاز ومعقول با خود آورده ودرهمان خوابگاه بدون اینکه سروصدا راه بیندازید به روسها بفروشید وازاین طریق حداقل، پول بلیط هواپیما وهزینۀ سفرخودرا بدست آورید، ویا کارهای مشابه که نیازی به اتلاف وقت ندارد رامی توانید انجام دهید، ولی دنبال کار دائمی و مستمر بودن بسیار سخت و حتی غیرممکن است.

 


جمع‌بندی:

روسیه منبعی غنی و دست یافتنی برای کسانی است که هدفی مشخص پیش‌رو دارند. در این کشور منابع ارزشمند علمی به وفور در دسترس قرار دارد، اما تنها برای کسانی که جویای آن باشند. تحصیل در دانشگاه‌های این کشور امکان دستیابی به بسیاری از گنجینه‌های علمی این مرز و بوم را که حاصل سال‌ها تلاش و زحمت اندیشمندان بزرگ آن است، برای هر دانشجو در هر رشته و مقطع فراهم می‌سازد. غالب اساتید روس به راحتی حاضرند دانش خود را در اختیار علاقه مندان واقعی علم قرار دهند. دانشگاه‌های روسیه غالبا دارای کتابخانه‌های غنی هستند که دانشجو به صرف تحصیل در دانشگاه مذکور می‌تواند بدون صرف هزینه، بسیاری از کتب مورد نیاز خود را در طول ترم در اختیار داشته باشد. به عبارتی شرایط برای تحصیل در اکثر دانشگاه‌های روسیه فراهم است، تنها چیزی که دانشجو نیاز دارد، اراده قوی و علاقه به تحصیل می‌باشد. به طور مثال کتابخانه بزرگ لنین که یکی از شاهکارهای جهان به شمار می‌رود، برای تمامی دانشجویان قابل دسترس می‌باشد. این کتابخانه بسیاری از منابع نایاب و حتی نسخه‌های خطی قدیمی را در خود جای داده است. دانشجو با تهیه بسیار راحت و سریع کارت عضویت می‌تواند به تک تک این کتابها دسترسی پیدا کند.
– با اشاره به حضور دانشمندان بزرگ و فناوری بالای روسیه در عصر کنونی و قدمت برخی علوم پایه در این کشور، تنها راه و یا شاید بهترین راه برای انتقال علم و تکنولوژی به کشور، دانشجویان هستند. حضور طولانی مدت و تحصیل و آشنایی با جوانب مختلف علوم یکی از راه‌های گسترش تکنولوژی در کشور می‌باشد. بنابراین مسئولین با سرمایه گذاری در این زمینه می‌توانند، تکنولوژی را به شکل بهینه وارد کنند، البته این سیاست در حال اجرا است، اما با توسعه آن نتیجه بهتری خواهیم گرفت.
– انتخاب درست رشته و هدفمند بودن از مسایلی است که هر دانشجو بایستی در مرحله اول تصمیم گیری خود برای ورود به روسیه قرار دهد. نباید فراموش کرد که در راه کسب علم و دانش، دانشجو همیشه در راس هرم قرار دارد و مجموعه دانشگاه و محیط تنها ابزارهایی هستند که وی باید نحوه درست استفاده از آنها را فرابگیرد. در این امر مسئولین سیاست گذار و مسئولین اجرایی کشورمان نیز می‌توانند با تصمیمات درست و اقدامات مناسب و تاثیر گذار خط سیر دانشجویان را جهت دهی کرده و ایشان را در مسیر درست هدایت کرده و تا رسیدن به مقصد نهایی وی را همراهی کنند تا دانشجو پس از اتمام تحصیلات مغبون نگردد.
– مساله دیگر اینکه، هیچ گاه شرایط نمی‌تواند به طور صد درصد مورد رضایت افراد باشد، اما ارگان‌های دولتی همان طور که بسیاری از دانشجویان مطرح می‌کنند، به عنوان نماینده دولت ایران از امکان بالایی برای ارتباط گیری و حل مشکلات دانشجویان در خوابگاه‌ها و دانشگاه‌ها برخوردارند. استفاده بیشتر از این امکان می‌تواند آرامش خاطر بیشتری را برای افراد در حال تحصیل فراهم سازد.
مسکو یکی از٣شهر گران جهان می باشد، امّا بدلیل اینکه شرکتهای اعزام کنندۀ دانشجو، به علت انگیزه های اقتصادی، مشتاق به اعزام هر چه بیشتر دانشجویان به روسیه می باشند، لذا ممکن است که هزینۀ زندگی در روسیه را کمرنگ تر از مقدار واقعی آن عنوان کنند تا بدین طریق دانشجو را از رفتن به آنجا منصرف نکرده باشند، ولی شما با دید بازاقدام به تحصیل در روسیه کنید وآگاه باشید که شما برای تحصیل وزندگی درروسیه یا باید ثروتمند باشید ویا درکمال قناعت و صرفه جویی زندگی کنید، درغیر اینصورت با مشکل مواجه خواهید شد.
هرچند که اوکراین وبلاروس ازنظرهزینۀ تحصیل وزندگی نسبت به روسیه تا حدی ارزانتر، تلّقی می گردند، امّا حتی درآن ٢ کشور هم هزینه ها آنقدرها که درایران ذکر می کنند ارزان نیست و زندگی و تحصیل درآنجا نیز نسبت به ارزش پول ایران هزینۀ قابل توجهی قلمداد می گردد.

 


‌‌دوره‌های‌ تحصیلی‌:

‌‌تحصیلات‌ پیش‌ از دانشگاه‌ :

دوره آموزش ابتدایی در کشور روسیه ۹ سال به طول می انجامد. دانش آموزان سپس می توانند در دبیرستان های متوسطه به مدت ۲ سال تحصیلات خود را ادامه دهند و دیپلم دبیرستان دریافت نمایند و یا در مدارس حرفه ای یا مؤسسات آموزشی غیر دانشگاهی به مدت ۴ سال ادامه تحصیل داده، دیپلم دریافت نمایند. دانش آموختگان دبیرستان های متوسطه مجاز به ادامه تحصیل در مؤسسات آموزش عالی می باشند.

‌‌تحصیلات دانشگاهی:

آموزش عالی در کشور روسیه توسط مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی ارائه می شود. آموزش عالی در کشور روسیه تحت نظارت وزارت آموزش و علوم می باشد. اداره نظارت فدرال در آموزش و علوم مسئول تضمین کیفیت در آموزش عالی می باشد. در کشور روسیه چهار سطح آموزش عالی وجود دارد:
۱) دوره آموزش عالی ناتمام:
شامل حداقل ۲ سال تحصیل در برنامه های آموزش عالی. دانشجویان در صورت ترک دانشگاه در این مرحله، می توانند مدرک تحصیلات عالی ناتمام دریافت نمایند و در مشاغلی که نیازمند آشنایی محدود با تحصیلات عالی می باشند، مشغول به کار شوند یا تحصیلات خود را ادامه دهند.
۲) دوره کارشناسی یا Bakalavr (Bachelor):
شامل حداقل ۴ سال تحصیل در مؤسسات آموزش عالی. ۵۰% برنامه های درسی منطبق با استانداردهای آموزشی دولتی و ۵۰% دیگر توسط خود دانشگاه ها طراحی و تدوین می شود.
۳) تحصیلات تکمیلی یا Magistr (Master), Specialist Diploma:
مدرک Magistr شامل ۲ سال تحصیل پس از دوره Bakalavr و دفاع از پایان نامه و گذراندن امتحانات نهایی می باشد. مدرک Specialist Diploma به دو طریق ارائه می شود: حداقل یک سال تحصیل پس از دوره Bakalavr و یا ۵ الی ۶ سال تحصیل پیوسته پس از دیپلم دبیرستان. مدرک Specialist Diploma نشان دهنده یک تخصص حرفه ای است و دارندگان این مدرک مجاز به فعالیت در مشاغل تخصصی و ادامه تحصیل در دوره دکتری می باشند. این مدرک پس از اتمام تحصیلات، دفاع از پایان نامه، و گذراندن امتحانات نهایی به دانش آموختگان ارائه می شود.
۴) دوره های تحصیلات تکمیلی دکتری یا Kandidat Nauk و Doctor Nauk:
کشور روسیه به طور سنتی شامل ۲ سطح از دوره های دکتری نیز می باشد:  دوره دکترای علوم (سطح دوم، بالاترین درجه علمی کشور)
۴-۱- دوره نامزد علوم (سطح اول و برابر با دوره Kandidat Nauk (Ph.D.:
شامل حداقل ۳ سال تحصیل با داشتن مدرک Specialist Diploma یا Magistr (Master). دانشجویان در این دوره با روش های مختلف تحقیق و آموزش آشنا می شوند و در برخی دروس رشته مربوط امتحان می دهند. پس از تهیه رساله دکتری و دفاع از آن، مدرک Kandidat Nauk به دانش آموختگان ارائه می شود.
 ۴-۲- دوره دکترای علوم (سطح دوم، بالاترین درجه علمی کشور) Doctor Nauk:
این دوره طول مشخصی ندارد و می تواند ۵ الی ۱۵ سال به طول انجامد. این دوره پس از دوره Kandidat Nauk بوده و با دفاع از رساله به اتمام می رسد. این دوره در بسیاری از کشورهای دیگر معادلی ندارد.

 


نحوه‌ ارزشیابی‌ مدارک‌ تحصیلی‌:

۱) مدرک Bakalavr (Bachelor):

با حداقل ۴ سال تحصیل در دانشگاه های معتبر به شرط دارا بودن دیپلم ۱۲ ساله دبیرستان یا پیش دانشگاهی “کارشناسی” ارزشیابی می شود.
تبصره: مدارک تحصیلات نیمه حضوری و غیرحضوری در مقطع کارشناسی صادره از دانشگاه های کشور روسیه (چنانچه تاریخ شروع به تحصیل بعد از نوامبر ۲۰۰۸ باشد) “غیرقابل ارزشیابی” خواهد بود.

۲) مدرک Magistr:

با حداقل ۱ الی ۲ سال تحصیل به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی معتبر “کارشناسی ارشد” ارزشیابی می شود.
تبصره: مدارک تحصیلات نیمه حضوری و غیرحضوری در مقطع کارشناسی ارشد صادره از دانشگاه های کشور روسیه (چنانچه تاریخ شروع به تحصیل بعد از نوامبر ۲۰۰۸ باشد) “غیرقابل ارزشیابی” خواهد بود.

۳) مدارک Specialist Diploma:

با حداقل ۵ الی ۶ سال تحصیل پیوسته به شرط دارا بودن دیپلم ۱۲ ساله دبیرستان یا پیش دانشگاهی، پس از بررسی علمی که شامل آزمون کتبی و یا مصاحبه علمی است، در صورت موفقیت “کارشناسی ارشد” ارزشیابی می شود.
تبصره: مدارک تحصیلات نیمه حضوری و غیرحضوری در مقطع کارشناسی ارشد صادره از دانشگاه های کشور روسیه (چنانچه تاریخ شروع به تحصیل بعد از نوامبر ۲۰۰۸ باشد) “غیرقابل ارزشیابی” خواهد بود.

۴)  مدرک Kandidat Nauk:

با حداقل ۳ سال تحصیل در دانشگاه های معتبر به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد معتبر و ارائه دو مقاله علمی از رساله دکتری در نشریات علمی- پژوهشی معتبر “دکتری” ارزشیابی می شود.
تبصره ۴-۱: مدرک Doctor Nauk باتوجه به ماهیت دوره و برگزاری آن پس از دوره Kandidat Nauk قابل ارزشیابی نیست.
تبصره ۴-۲: مدارک تحصیلات غیرحضوری در مقطع دکتری صادره از دانشگاه های کشور روسیه (چنانچه تاریخ شروع به تحصیل بعد از نوامبر ۲۰۰۸ باشد) “غیرقابل ارزشیابی” خواهد بود.

 


لیست دانشگاه ها و رشته ها:

 رشته‌های‌ علوم‌ پایه‌ و فنی‌ مهندسی‌:

۱- Bauman Moscow State Technical University
۲- Moscow State University ‘M.V. Lomonosov’
۳- St. Petersburg state university
۴- State university – higher school of the economy
۵- Kazan State University
۶- Ural state university of the [im].[A].[M].[Gorkogo]
۷-Peoples’ Friendship University of Russia
۸- Southern federal university
۹- State university of administration “[MIU]” [im]. S. Ordzhonikidze
۱۰- Moscow financial- industrial academy
۱۱- Russian economic academy of [im].[G].[V]. Plekhanov
۱۲- St. Petersburg state university of the economy and finances
۱۳- Novosibirsk state university
۱۴- The Moscow State University of the economy, statistics and information theory
۱۵- Kuban state university
۱۶- Nizhniy-Novgorod state university [im]. [N].[I]. Lobachevsky
۱۷- Moscow State Institute of International Relations
۱۸- Siberian federal university
۱۹- Bashkir state university
۲۰- Russian state social university
۲۱- Moscow State Institute of Power Engineering

رشته‌های‌ علوم‌ پایه‌ و فنی‌ مهندسی‌:

۲۲- Moscow state juridical academy
۲۳- Financial academy with the government RF
۲۴- Moscow Institute of Physics and Technology

رشته های علوم پایه و فنی مهندسی:

۲۵- Moscow Institute of Architecture

رشته‌های‌ معماری‌:

۲۶- Russian lawful academy of the Ministry of Justice RF
۲۷- Moscow pedagogical state university “[MGPI]” [im]. [V].[I]. Lenin
۲۸- K.A. Timiriyazev Russian State Agrarian University (Timirjazev Moscow Academy of Agriculture)
۲۹- The Moscow Aviation Institute (technical university)
۳۰- Moscow state institute of radio engineering, electronics and automation
۳۱- Academy of economic safety MVD RF
۳۲- Moscow State Engineering Physics Institute

رشته‌های‌ علوم‌ پایه‌ و فنی‌ مهندسی‌:

۳۳- Voronezh state technical university
۳۴- Kuban State University of Technology
۳۵- All-Russian state tax academy of the Board of Exchequer RF
۳۶- Moscow State University of Civil Engineering

رشته‌های‌ معماری‌ و ساختمان‌ ماشین‌ آلات‌ ساختمانی‌:

۳۷- Moscow state institute of electronic engineering
۳۸- St. Petersburg state polytechnic university
۳۹- Altai Economical- juridical institute
۴۰- Moscow State University of Railway Engineering

صرفاً انستیتوهای تکنولوژی اطلاع رسانی وعملیات راه آهن، ساختمان وساختار خطوط راه آهن، مهندسی حمل ونقل ومدیریت عملیات:

۴۱- Saint-Petersburg State University of Architecture and Civil Engineering

صرفاً در رشته های معماری، عمران، مهندسی محیط، خودرو و راه سازی، شهرسازی:

۴۲- Mendeleev Russian University of Chemical Technology

رشته‌های‌ شیمی‌ و مهندسی‌ شیمی‌:

۴۳- State educational establishment of the highest vocational education “the Kazan’ state technological university
۴۴- Kuban state agrarian university
۴۵- Gubkin Russian State University of Oil and Gas
۴۶- Saint- Petersburg State Technical University
۴۷- Russian state pedagogical university [im]. [A].[I]. Herzen
۴۸- St. Petersburg state engineering economic university
۴۹- Altai state agrarian university
۵۰- Baltic state technical university [im]. [D].[F]. Ustinov – “[VOENMEKH]”
۵۱- St. Petersburg state mining institute [im]. [G].[V]. Plekhanov (technical university)
۵۲- Astrakhan State Technical University

کلیه مقاطع تحصیلی صرفاً رشته شیلات، سایر رشته ها صرفاً تا سطح کارشناسی:

۵۳- Russian State University for Humanities
۵۴- Russian state university [im]. Kant’s [Immanuila]
۵۵- Voronezh State University
۵۶- Moscow urban pedagogical university
۵۷- State university for the land exploitation
۵۸- South Ural state university
۵۹- Ufa state petroleum technical university
۶۰- St. Petersburg state agrarian university
۶۱- Moscow State University of Design & Technology
۶۲- St. Petersburg state university of the aerospace instrument manufacture
۶۳- Moscow technical university of connection and information theory
۶۴- Ural state technical university
۶۵- Moscow state linguistic university
۶۶- Saratov state academy of the right
۶۷- Kazan’ state technical university [im]. [A].[N].[Tupoleva]
۶۸- St. Petersburg state university of tele-communications [im]. Prof. [M].[A]. Bonch-Bruyevich
۶۹- Moscow state open university
۷۰- Russian State Technological University, K.E. Tsiolkovsky (MATI)

رشته‌های‌ علوم‌ پایه‌ و فنی‌ مهندسی‌:

۷۱- Moscow State Mining University
۷۲- Chelyabinsk state pedagogical university
۷۳- St. Petersburg state university of information texnologies, mechanics and optics
۷۴- Ufa state aviation technical university
۷۵- The Moscow State University of the press
۷۶- Novosibirsk state technical university
۷۷- St. Petersburg state university of communications
۷۸- Saint Petersburge Electrotechnical University “LETI”
۷۹- Moscow state industrial university
۸۰- Donskoy state technical university
۸۱- Moscow state institute of electronics and mathematics
۸۲- Tomsk state university of the systems of administration and radio electronics
۸۳- [Samarskiy] state technical university
۸۴- Moscow state technical university “” of MAMI “”
۸۵-Saint – Petersburg State Academy of Forestry Engineering

فقط‌ رشته‌های‌ جنگل‌ و صنایع‌ چوب‌ و کاغذ:

۸۶- Ural state juridical academy
۸۷- Moscow State Automobile and Road Technical University

رشته‌های‌ علوم‌ پایه‌ و فنی‌ مهندسی‌

۸۸- Saint – Petersburg State Technical University of Marine Engineering

فقط‌ رشته‌های‌ صنایع‌ کشتی‌:

۸۹- Russian state commercial and economic university
۹۰- Academy of budget and treasury of the Board of Exchequer RF
۹۱- Academy is the federal security service RF
۹۲- Russian State University of Physical Education, Sport and Tourism

رشته‌های‌ تربیت‌ بدنی‌:

۹۳- Moscow State Academy of Food Industry

رشته‌های‌ صنایع‌ غذایی، فن‌ آوری‌ غذایی‌ و بیولوژیکی‌:

۹۴- Moscow State University of Geodesy and Cartography

رشته‌های‌ نقشه‌برداری‌:

۹۵- Moscow State University of Forestry Engineering

رشته‌های‌ جنگل‌ و صنایع‌ چوب‌:

۹۶- Moscow State Institute of Steel and Alloys

رشته‌های‌ متالوژی‌:

۹۷- Moscow State Technical University of Civil Aviation

فقط‌ رشته‌های‌ هواپیمایی‌:

۹۸- Moscow State University of Environmental Engineering (Engineernig Ecology)

رشته‌های‌ علوم‌ پایه‌ و فنی‌ مهندسی‌:

۹۹- Russian Academy of Science

فقط‌ مراکز آموزش‌ عالی‌ در شهرهای‌ مسکو و سنت‌ پترزبورگ‌:

۱۰۰- Saint- Petersburg State Academy of Physical Education
۱۰۱- Moscow State Textill University ‘A.N. Kosygin’
۱۰۲- Moscow State University of Technology
۱۰۳- Kursk State Technical University
۱۰۴- Moscow State University of Agricultural Engineering
۱۰۵-Moscow State Academy of Veterinary Medicine and Biotechnology (K.I. Skryabin)

صرفا” درمقاطع کارشناسی ارشد و دکتری:

۱۰۶- Saint Petersburg State Conservatory

صرفا” دانشکده های پیانو، سازهای ارکستری، سازهای محلی، اهنگسازی، رهبری ارکستر، تئوری وتاریخ موسیقی، کارگردانیصوتی ونمایشی، ارتقاء تخصص:

۱۰۷- Russian Academy of Theatre
۱۰۸- V.V.Dokuchaev Soil Science Institute

مقطع دکترا صرفا” رشته علوم خاک گرایش های خاک شناسی کشاورزی و منابع طبیعی

۱۰۹- Dagestan State University

صرفا” در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد:

۱۱۰- All-Russian State Institute of Cinematography ‘S.A. Gerasimov’
۱۱۱- Pushkin State Russian Language Institute
۱۱۲- Obninsk State Technical University for Nuclear Power Engineering

صرفاً در رشته های علوم هسته ای:

۱۱۳- M.V. Lomonosov Moscow State Academy of Fine Chemical Technology
۱۱۴- State Maritime Academy Admiral Makarov
۱۱۵- Moscow State University of Culture and Arts

رشته های مدیریت و تکنولوژی اطلاعات اجتماعی صرفاً تا سطح کارشناسی ارشد، سایر رشته ها در کلیه مقاطع تحصیلی:

۱۱۶- Saratov State Agrarian University ‘N.I. Vavilov’

رشته های کشاورزی، منابع طبیعی، دامپروری، ماشین آلات کشاورزی:

۱۱۷- Saratov State Technical University

رشته های مهندسی مکانیک، راه سازی، مهندسی برق و کامپیوتر، معماری و ساختمان:

۱۱۸- Saratov State University
۱۱۹- Izhevsk State Technical University

صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد:

۱۲۰- Russian State Hydrometerological University

صرفاً رشته ای هواشناسی، هیدرولوژی، اقیانوس شناسی، فیزیک دریا، محیط زیست و رشته های مرتبط با آنها:

۱۲۱- Kaliningrad State Technical University
۱۲۲- Moscow State Stronganov Academy of Applied Arts

صرفاً در رشته های هنری:

۱۲۳- Moscow State Conservatory

صرفاً در رشته های هنری:

۱۲۴- Baskir State Pedagagical University

معرفی‌ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی‌ نا معتبر در کشور روسیه:

۱- International Academy of San Marino شعبه مستقر در روسیه
۲- International University of Fundamental Studies
۳- موسسه آموزشی غیر انتفاعی اینترلینگوا
کلیه مدارک صادره از دانشگاه های ذیل غیر قابل بررسی و ارزشیابی است.
چنانچه نام دانشگاه یا موسسه ای در فهرست دانشگاه ها و موسسات اعلام شده (اعم از معتبر و غیر معتبر) منعکس نشده باشد، متقاضی می بایست اعتبار آن را از اداره کل امور دانش آموختگان استعلام نماید.

چرا روسیه ؟

روسیه از نظر علمی دارای جایگاه والایی در جهان بوده و از پیشرفته‌ترین کشورها در رشته‌های علوم پایه، ریاضی، فیزیک، شیمی، هوا‌فضا، فنی و مهندسی، نانوتکنولوژی، هنر و موسیقی و غیره است. نزدیک بودن فاصله تهران به مسکو (حدود ۳۰ : ۳ ساعت)، روابط بسیار خوب مابین دو کشور ایران و روسیه، مهمان‌نوازی مردم روس، تغذیه شبیه به ایران، معماری بسیار زیبای مسکو و‌… دانشجویان فراوانی را سالیانه مشتاق به ادامه تحصیلات در مسکو، سن پطرزبورگ و سایر شهرهای روسیه می‌کند. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ‌رشد و تعالی روسیه سرعت فزاینده‌ای یافت و از نظر علمی، اجتماعی و فرهنگی نیز از اکثر کشورهای اروپایی و حتی در برخی زمینه‌ها از امریکا پیشی گرفت.
وجود دانشمندانی چون پاولوف، مندلیوف، لومونوسف، ساخاروف؛ شاعران و نویسندگانی مانند پوشکین، تولستوی، چخوف، داستایفسکی؛ موسیقیدانانی چون چایکوفسکی؛ مشاهیری مانند یوری گاگارین (اولین فضانورد جهان) و کالاشینکوف (سازنده مسلسل کلاشینکوف)؛ روسیه را از بعد علمی و فرهنگی از سایر کشورهای جهان متمایز ساخته است.

هزینه دانشگاه‌های مسکو:

 با خوابگاه سالیانه حدودا بین ۴ هزار تا ۶ هزار دلار امریکا است. لازم به ذکر است هزینه تحصیل در رشته‌های هنری (موسیقی، کارگردانی و نقاشی) و دانشگاه دولتی مسکو و آرشیتکت دانشگاه مارخی بالاتر است. همچنین هزینه زندگی دانشجویی در مسکو در قیاس با کشورهای آسیایی بالا تر است. یکی از مزایای تحصیل در روسیه هزینه مناسب دانشگاه‌ها است و همچنین دانشگاه‌های روسیه از لحاظ علمی در جهان رتبه‌های بالایی دارد.

خوابگاه‌های دانشگاه‌های روسیه:

 نسبتا مرتب و امنیت کاملی دارد و از نظر تجهیزات آزمایشگاهی و کتابخانه و آموزشی عملی بسیار مجهز و پیشرفته‌اند و امکانات بسیار خوبی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

 روسیه از نظر امنیتی:

بسیار مراقب اتباع خارجی خود است و مخصوصا مسکو شهر بسیار آرام و امنی برای تحصیل به حساب می‌آید. برخلاف آنچه رسانه‌های اروپایی به دلیل رقابت با روسیه سعی می‌کنند این کشور را کشوری ناامن جلوه دهند و همیشه بیم از آن دارند که کشور روسیه روزی از نظر علمی و صنعتی از کشورهای اروپایی و امریکایی پیشی گیرد ولی واقعیت امر این است که روسیه امروزی کشوری بسیار پیشرفته، مدرن، قانونمند و زیبا است.
بسیاری از دانشجویان از یادگیری زبان روسی هراس دارند و می‌گویند که زبان روسی زبان سختی است ولی اگر دانشجو در مدت یک سال به طور جدی به آموزش زبان روسی بپردازد نه تنها زبان روسی برای او سخت نیست بلکه زبانی شیرین برای دانشجو به نظر می‌رسد و پس از یک سال دانشجو می‌تواند به راحتی به زبان روسی صحبت کند هر چند ممکن است از لحاظ دستور زبان اشتباهاتی داشته باشد که اساتید دانشگاه در این موارد خیلی به دانشجو سخت نمی‌گیرند و به مرور زمان نیز این اشتباهات کم می‌شود.
البته بهتر است دانشجویانی که قصد تحصیل در روسیه را دارند از ایران شروع به آموختن زبان روسی کنند که در هنگام ورود به روسیه بتوانند امورات زندگی خود را بگذرانند. به دانشجویان توصیه می‌شود که مقطع کارشناسی را در یکی از دانشگاه‌های داخل ایران طی کنند و برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر (کارشناسی ارشد و دکترا) به روسیه اعزام شوند.
روسیه با ۱۷ میلیون و ۷۵ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت به تنهایی بیش از ۷۶ درصد خاک اتحاد جماهیر شوروی سابق را تشکیل می‌دهد و در حال حاضر با اشغال حدود ۵/١١ درصد خشکی‌های کره زمین، بزرگ‌ترین کشور جهان محسوب می‌شود. جمعیت روسیه ١۴۸ میلیون نفر بوده و بیش ار ۱۰۰ ملیت و قوم در روسیه زندگی می‌کنند. زبان روسی زبان رسمی بوده و اکثر مردم روسیه تابع کلیسای ارتودکسند. روسیه ۲١ جمهوری خود مختار، ۴۹ استان و ۲ شهر برزگ مسکو و سن پطرزبورگ را دارد که به تناوب هر یک پایتخت بوده‌اند. در حال حاضر پایتخت روسیه شهر مسکو است؛ کشوری که در ناحیه مرکزی بخش اروپایی واقع شده و تاریخ بناهای آن به سال ١١۴۷ میلادی می‌رسد. بزرگ‌ترین مراکز علمی و آموزش عالی در روسیه است که بیش از ١۵۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی مورد تائید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران در روسیه فعالیت می‌کنند.
مسکو با جمعیتی بالغ بر ١۵ میلیون نفر مساحتی بیش از هزار کیلومتر مربع دارد. اختلاف ساعت مسکو با تهران به وقت محلی فقط ۳۰ دقیقه است و واحد پول روسیه روبل است. شهر مسکو کاملا مسطح است و دارای علائم شهری بسیار نادر است که هفت خواهران استالین را می‌توان جزئی از آن‌ها دانست؛ این ساختمان‌های بزرگ و با ابهت در زمان استالین ساخته شده‌اند که دانشگاه دولتی مسکو و وزارت امور خارجه از جمله آن‌هایند.
‌متروی مسکو که از زیباترین متروهای جهان است در سال ١۹۳۰ بنا شده و ایستگاه‌های آن همانند کاخ‌های سلطنتی و سالن‌های آن درباری است. همچنین در این کشور رودخانه‌های فراوان با کشتی‌های مسافربری مشغول به کارند که شب‌ها مناظر بسیار زیبایی‌ به وجود می‌آورند.
کاخ کرملین در هسته مرکزی شهر مسکو در قرن پانزدهم بنا شده و شامل تعدادی کاخ و کلیساهای بسیار زیبا و شگفت انگیز است. میدان سرخ که مهم‌ترین میدان روسیه و مسکو است در کنار کاخ کرملین واقع شده و حدود ۷۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع وسعت دارد. خیابان‌های بسیار زیبا مانند خیابان تورسکایا و آربات و‌… محل رفت و آمد توریست‌ها است. تئاتر بزرگ مسکو (بالشوی تئاتر) از معروف‌ترین تئاترهای جهان بوده و سالیانه تعداد زیادی توریست را جلب ‌می‌کند.

دیدگاه ها بسته شده اند.