شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

انواع ویزای استرالیا انواع ویزای استرالیا

بطور کلی استرالیا هدف جذب افرادی را دارد که تجارب یا مهارتهای حرفه ای آنها باعث پیشرفت اقتصادی استرالیا شود. مهارتهای مورد نیاز شامل مهارتهای تخصصی است مثلا کسانی که تحصیلات دانشگاهی در رشته خاص و مورد نیاز در استرالیا را داشته باشند یا دارای مهارتهای فنی و حرفه ای مورد نیاز باشند و یا صاحب مشاغل تجاری یا خدماتی باشند. پیشرفت اقتصادی استرالیا باعث شده است که بطور میانگین هفته ای ۱۵۰۰۰۰ شغل جدید تبلیغات شود و درصد بیکاری در این کشور به پایین ترین میزان خود در ۲۳ سال اخیر برسد. اگر شما دارای مدرک تخصصی هستید یا فارغ التحصیل در استرالیا می باشید می توانید از این طریق برای خود و همسرتان ویزا اخذ نمایید. باید توجه داشت که صرفا داشتن تخصص در یک رشته کافی نیست بلکه تخصص بایستی مورد نیاز استرالیا باشد. لذا بایستی زمینه تخصصی و کاری شما با یکی از مشاغل در لیست مورد نیاز استرالیا همخوانی داشته باشد (Skilled Occupation List) این لیست توسط دولت استرالیا مشخص گردیده است.چنانچه مدرک تحصیلی و یا عنوان کاریتان در این لیست نباشد شما نمی توانید متقاضی این نوع ویزا باشید.

شرایط مشترک برای داوطلبین این نوع ویزا عبارتست از :

۱-     داشتن سن زیر ۴۵ سال

۲-     داشتن مدرک زبان IELTS

۳-     داشتن سابقه کار کافی

اگر پرونده شما با موفقیت مراحل خود را سپرِی کند به شما ویزای اقامت دائم (Permanent Residency)تعلق خواهد گرفت.شما با این ویزا می توانید در استرالیا زندگی و کار و تحصیل نمایید.با این ویزا شما می توانید برای هر کارفرمایی و در هر شغلی و در هر مکانی از استرالیا کار نمایید. شما از بیمه درمانی Medicare استفاده خواهید نمود . بعد از مدت زمان چهار سال بعنوان شهروند رسمی محسوب خواهید گردید و می توانید از Social Security Payments استفاده نمایید. بعد از چهار سال شما واجد شرایط خواهید بود که برای Citizenship اقدام نمایید.

مدت زمان لازم برای گرفتن ویزا

بطور کلی مدت زمان بستگی به نوع ویزا دارد واز یک فرد به فرد دیگر با توجه به شرایط فرق می نماید. بطور متوسط مدت زمان اخذ ویزا برای ولی بطور متوسط این مدت زمان بین ۱۴ تا ۱۶ ماه طول می کشد.

انواع ویزاهای که در کلاس Skilled قرار دارند

۱- ویزای Skilled Independent : تمامی متقاضیانی که دارای ۱۲۰ امتیاز می می باشند می توانند برای این ویزا اقدام نمایند.

۲- ویزای Family Sponsored: متقاضیانی که در استرالیا دارای بستگان درجه اول می باشند می توانند برای این ویزا اقدام نمایند.

۳- ویزای Skilled Overseas Student: دانشجویانی که در استرالیا مشغول به تحصیل می باشند بعد از اتمام تحصیل می توانند جهت دریافت اقامت دائم برای این ویزا اقدام نمایند به شرطی که از اتمام تحصیلشان ۶ ماه بیشتر نگذشته باشد.

۴- ویزای Skilled Independent Regional or SIR :

تمام متقاضیانی که امتیاز آنها کمتر از ۱۲۰ و بیشتر از ۱۰۰ می باشد می توانند برای این ویزا اقدام کنند. ویزای SIR یک ویزای ۳ ساله است که متقاضی می بایست به مدت ۲ سال در نواحی خاص که در هر ایالت از طرف دولت مشخص شده است (مانند Adelaide در South Australia) اقامت داشته باشند. همچنین متقاضی می بایست یکسال بصورت تمام وقت در این نواحی کار کند. بعد از دو سال متقاضی واجد شرایط دریافت اقامت دائم خواهد بود.

استرالیا به تمام کسانی که مایل به سرمایه گذاری در این کشور هستند خوشامد می گوید.

کسانی که مایل به گرفتن ویزا از طریق تجارت می باشند بایستی شریط زیر را دارا باشند:

الف ) دارندگان تجارت و یا مدیران موفق در خارج از استرالیا

۱-     در شغل تجاری خود موفق باشند

۲-     مالک حداقل ۱۰ درصد تجارت مورد نظر باشید و یا اینکه در چهار سال گذشته یک تجارت موفق را مدیریت کرده باشید.

۳-     تجارتی که در آن فعالیت دارید دارای گردش مالی حدود ۳۰۰۰۰۰ دلار استرالیا در سال باشید.

۴-     باید عضو تصمیم گیرنده شرکت تجاری باشید.

۵-     می بایست در تجارتی که می خواهید در استرالیا راه اندازی کنید به مدت ۲ سال مدیریت داشته باشید.

۶-     سن شما بایستی زیر ۵۵ سال باشد.

۷-   سرمایه ای در حدود ۲۵۰۰۰۰ دلار استرالیا داشته باشید.

ب ) ویزای سرمایه گذاری

چنانچه دارای سرمایه ای حدود ۱٫۲ میلیون دلار استرالیا نقدی و یا غیر نقدی هستید و قادر هستید که مبلغ ۷۵۰۰۰۰ دلار را در بانکهای استرالیا سرمایه گذاری نمایید می توانید ویزای سرمایه گذاری اخذ نمایید. اخذ این ویزا از نظر زمانی سریعتر می باشد. در طول دوران سرمایه گذاری بانکهای استرالیا به شما سود خواهند پرداخت و اصل پول شما بعد از طی مدت زمان ۴ سال به شما برگشت داده خواهد شد.

پ ) افتتاح شرکت خود در داخل استرالیا

 

دانستن زبان انگلیسی الزامی نیست و متقاضیان می توانند با پرداخت هزینه زبان انگلیسی برای افراد بالای ۱۸ سال خانواده خود اقدام به ثبت نام آنها در کلاسهای رسمی زبان در استرالیا نمایند.

برای تمامی فروشندگان که دارای فروشگاه هستند و نیز تمامی تولید کنندگان که دارای تولیدی و یا کارخانه هستند و یا شرکتهایی که کارهای خدماتی انجام می دهند این ویزا مناسب می باشد.

ویزای همسر :

این ویزا برای شهروندان استرالیایی و یا افرادی که دارای اقامت دائم می باشند و می خواهند که شریک زندگی خود را به استرالیا بیاورند ? می باشد. شریک زندگی در اینجا شامل همسر ? نامزد و یا defacto   می باشد. در صورتی دارای شرایط این ویزا خواهید بود که با یک شهروند استرالیایی و یا مقیم دائم استرالیا ازدواج ? نامزد و یا defacto   باشید. چنانچه پرونده شما برای این ویزا موفقیت آمیز باشد به شما یک ویزای دو ساله Provisional داده خواهد شد و بعد از این دو سال شما می توانید برای گرفتن ویزای دائم اقدام نمایید. مدت زمان گرفتن این ویزا بین ۶ تا ۸ ماه می باشد.

ویزای والدین:

در صورتی می توانید از ویزا استفاده نمایید که شما والدین یک شهروند استرالیا یا والدین یک مقیم دائم (Permanent resident) باشید. همچنین بایستی حداقل نیمی از فرزندان شما شهروند یا مقیم دائم استرالیا باشند. بعنوان مثال چنانچه شما دارای سه فرزند هستید بایستی دو فرزند شما در استرالیا اقامت دائم داشته باشند. شما بایستی توسط فرزند خود به مدت دو سال اسپانسر شوید. همچنین متقاضی این ویزا می بایست دارای سلامتی کامل باشید و مراحل آزمایش های سلامتی را با موفقیت بگذراند. بعد از اقدام کردن برای این ویزا به متقاضی ویزای اقامت دائم داده خواهد شد و می تواند بصورت نا محدود در استرالیا اقامت داشته باشد. همچنین متقاضی از مزایای بیمه درمانی عمومی (Medicare) بهره مند خواهد شد. بعد از دو سال اقامت در استرالیا می توانید جهت دریافت Citizenship اقدام نمایید.

ویزای تحصیلی:

اگر مایلید که در دانشگاههای استرالیا به تحصیلات خود ادامه دهید می توانید از این ویزا استفاده کنید. گرفتن پذیرش از دانشگاههای استرالیا مستلزم شرایط کلی زیر است:

۱-     بایستی دارای سلامت کلی باشید.

۲-     گرفتن پذیرش از دانشگاه مورد نظر

۳-     داشتن مدرک زبان انگلیسی IELTS (حداقل ۵ از چهار قسمت برای Trades , حداقل ۶ از چهار قسمت برای سایر مشاغل)

۴-     داشتن گواهی مالی برای تامین مخارج دوران تحصیل

تحصیل در TAFE استرالیا

چنانچه نمی خواهید در دانشگاه تحصیل نمایید و مایل به تحصیل در دوره های فنی در TAFE هستید و قصد دارید با تحصیل در این رشته ها در استرالیا کار نمایید و ویزای دائم دریافت کنید شرایط لازم برای این رشته عبارتست از:

– داشتن مدرک دیپلم یا فوق دیپلم

– داشتن مدرک زبان IELTS میانگین ۵

– داشتن توانایی مالی برای پرداخت شهریه و هزینه های زندگی

دوره های TAFE یکساله و یا دو ساله می باشد. بعد از گرفتن مدرک می توانید شروع بکار نمایید

ویزای بازنشستگی :

چنانچه سن شما یا همسرتان۵۵ یا بالاتر می باشد و دارای فرزند وابسته نمی باشید می توانید با این ویزا به استرالیا بروید. مدت زمان این ویزا ۴ سال می باشد. شما باید حداقل   حدود ۵۰۰۰۰۰ دلار استرالیا به استرالیا ببرید. این ویزا قابل تمدید می باشد.

ویزای کار :

شما می توانید جهت اخذ ویزای کار اقدام نمایید چنانچه یک کارفرما در استرالیا حاضر به استخدام شما باشد و به شما پیشنهاد کاری یا Job offer بدهد. شما بایستی مدرک IELTS میانگین ۴٫۵ داشته باشید. مدت زمان این ویزا ۳ماه تا ۴ سال می باشد.

نحوه استفاده از سیستم های حمل و نقل استرالیا

استرالیا کشوری است با شهر های بزرگ و حومه های شهری بسیار گسترده. اولین چیزی که اینجا توصیه میشه که بخرید و بدون اون مسیر یابی برای رانندگان تقریبا غیر ممکنه یک دستگاه GPS است. در صورتی که از وسیله شخصی خودتان برای رفت و آمد استفاده نمیکنید میتوانید از وسایل نقلیه عمومی مانند مترو ، اتوبوس ( که غالبا بسار تمیز و با سیستمهای گرمایشی و سرمایشی مناسب نیز هستند) و یا فری (قایق های مسافر بری) استفاده

کنید. برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی قبل از حرکت حتما از سایت ترانسلینک استرالیا استفاده نمایید.

http://www.translink.com.au

در گوشه سمت راست این وب سایت منوی ساده ای وجود دارد که براحتی قابل استفاده است. برای رفتن به هر مسیری ابتدا آدرس خودتان را وارد کنید ( محل زندگی یا محل کار و ….) و سپس آدرس محلی که می خواهید به آنجا مراجعه کنید را وارد نمایید. سپس نوع وسیله نقلیه مورد نظرتان را انتخاب کنید. ساعت حرکت مورد نظرتان (قبل از ساعت خاص یا بعد از آن را ) مشخص کنید و سپس Find Journey را کلیک کنید.

سایت ترانسلینک تمامی آبشن های موجود برای استفاده را به شما اعلام میکنید. برای مثال:

شماره اتوبوسهایی که به مقصد مورد نظر میروند.

فاصله هر ایستگاه که شما میتوانید از آنجا سوار اتوبوس شوید تا محل زندگی یا کار شما.

ساعت حرکت اتوبوسها از ایستگاههای مورد نظر ( که معمولا یک یا دو دقیقه هم تلورانس دارند)

در نظر داشته باشید که شماره اتوبوس ها در استرالیا بالای اتوبوس به صورت چراغ روشن می باشد.

نحوه پرداخت بهای بلیط:

در صورتی که بلیط تهیه نکرده باشید میتوانید هنگام سوار شدن از راننده خریداری کنید.

میتوانید بلیط ها را بصورت هفتگی تهیه نمایید که ارزان تر میشود.

رایج ترین سیستم در استرالیا سیستم پرداخت توسط Go Cart می باشد که در رنگ های مختلف می باشد و معمولی آن یه رنگ سرمه ای است.

 

برای مثال رنگ سبز رنگ کارت تخفیف دار است که کلیه مسیر ها با آن نیم بها میگردد و برای مثال کلیه

 

دانشجویان با در دست داشتن کارت دانشجویی ( دانشگاه یا تیف و …) میتوانند از آن استفاده نمایند .

 

برای خرید ایم کارت ابتدا ۱۰ دلار به عنوان دپازیت پرداخت میکنید و سپس به اندازه مورد نظرتان کارت را

 

شارژ مینمایید. (۱۰ $ ، ۲۰$ و …) در هنگاه سوار شدن به وسایل نقلیه دستگاه مخصوص این کارت وجود دارد.

 

با لمس کارت هنگام سوار شدن و لمس مجدد هنگام پیاده شدن (که ضروری است) کارت

 

خود با این دستگاهها بصورت اتوماتیک مبلغ کرایه از کارت شما کسر میگردد.

 

تهیه رزومه برای کار در استرالیا

اگر رزومه شما کامل و با فرمت درست نباشد ممکن است توسط موسسات کاریابی بررسی نگردد. لذا در تهیه رزومه باید دقت زیادی نمایید.رزومه شامل چند قسمت می باشد که هر کدام با استاندارد مخصوص به خودش باید تهیه گردد.

رزومه استاندارد در استرالیا باید با سایز ۱۱ و یا ۱۲ فونتArial و یا Time new romanتهیه گردد.

بند اول:

در بند اول رزومه باید نام و آدرس و تلفن و آدرس ایمیل شما کامل ذکر گردد. در این قسمت حتما از ایمیل رسمی استفاده گردد و از درج ایمیل با نامهای غیر رسمی جدا خود داری کنید.

برای نمونه :

Amir Kashani

i12/23 Queen St

Brisbane

QLD 4000

Tel: 04312543

skyofaustrlia@gmail.com این آدرس ایمیل در برابر اسپم ها محافظت شده است. برای دیدن آن باید جاوااسکریپت فعال باشد.

از ذکر آدرس ایمیل به آدرسهای اینترنتی yahoo که به au و یا uk و … ختم میشود جدا خود داری کنید. برای مثال:

skyofaustralia@yahoo.com.au این آدرس ایمیل در برابر اسپم ها محافظت شده است. برای دیدن آن باید جاوااسکریپت فعال باشد.

بسیاری از مراکز کاریابی برای ارسال ایمیل به شما بطور رایج ممکن است به آدرس yahoo ارسال کنند و توجه به au انتهایی آن نکنند و لذا ایمیل ارسالی آنها به دست شما نخواهد رسید.

از درج عکس، ملیت ، مذهب و جنسیت و تاریخ تولد در رزومه خود داری کنید.(درج تاریخ تولد بصورت اختیاریست ولی معمولا توصیه میشود که از درج آن خود داری کنید)

بند دوم :پروفایل

قسمت دومی که باید در رزومه شما درج گردد پروفایل شماست.در پروفایل خود تخصص و نوع کاری که علاقه مند به شرکت در آن هستید و مشخصات کوتاهی درباره خودتان را ذکر نمایید و چنانچه مدرک شما توسط سازمانی در استرالیا تایید شده است حتما ذکر نمایید. نمونه ای از پروفایل های تهیه شده بصورت زیر میباشد:

Profile

A professional engineer (Assessed by Engineer of Australia) with experience in Planning, Project Controlling, Scheduling in Oil & Gas Projects. Highly dependable with a strong desire to learn, contribute and make a difference. A team player seeking a role in an engineering team.

بند سوم: تخصص و مهارت ها Skills and Experiences:

این قسمت از مهمترین قسمتهای رزومه شما می باشد که در حقیقت کارفرمایان بر اساس این تخصص ها اقدام به جذب شما برای کار می نمایند.کلیه مهارت های خود را با بصورت خلاصه ولی با کلمات درخور توجه در این قسمت ذکر نمایید.به هیچ عنوان تصور نکنید که اینجا مانند ایران باید شکسته نفسی کنید.در اعلام مهارت های خود به هیچ عنوان کوتاهی نکنید.

نکته قابل ذکر در این قسمت ذکر این مطلب است که چنانچه از سایت های کاریابی اقدام به پیدا کردن کار می نمایید حتما به نوع مهارت های مورد نیاز در کار مورد نظر دقت کنید. چنانچه شما دارای مهارت مورد نیاز کار مورد نظر هستید و این مهارت ها در رزومه شما ذکر نشده است حتما به لیست مهارت های خود اضافه نمایید.

حتی توصیه میگرد که از کلمات مشابه آنچه در کار درخواست شده ذکر گردیده است استفاده نمایید. بنابر این چنان که متوجه شدید رزومه شما برای اپلای کردن برای کار میتواند متغیر باشد. از ارسال یک رزومه ثابت برای کلیه کارهای تبلیغ شده در سایت های کاریابی خود داری کنید.

در حقیقت شما همیشه باید یک رزومه ثابت داشته باشید ( master resume) و برای اپلای کردن برای کارهای مختلف مهارت های خود را مطابق مهارت های درخواست شده تغییر دهید.قابل ذکر است که تغییر در مهارت های درخواستی به معنی ذکر غیر واقعیت در رزومه شما نمی باشد. ( از ذکر مهارت های غیر واقعی جدا خود داری نمایید)

در تهیه مهارت های خود به مهارت های کار تیمی خود اشاره نمایید. زیرا از مهارت هایی است که اغلب در مصاحبه های کاری مورد پرسش قرار خواهد گرفت و مورد توجه می باشد.

نمونه ای از مهارت های اشاره شده:

Ability to work with Planning software packages

Experienced in preparing reports such as weekly report & monthly report.

Experience in Preparing work breakdown structure (WBS) and coding the project.

Providing of project EPC ‘S-curves’, and preparing of Project Invoices.

Good teamwork motivation and time management ability.

.

بند چهارم: سوابق استخدامی: Employment Background:

در قسمت سوابق کاری در ابتدا تاریخ استخدام در شرکت مورد نظر و خود را ذکر نماید. سپس سمت کاری و نام شرکت را ذکر نمایید. چنانچه در شرکت معتبری مشغول به کار بوده اید آدرس وب سایت شرکت را ذکر نمایید.

در انتها لیستی از مسئولیت های خود را در آن شرکت ذکر کنید.

به همین ترتیب کلیه سوابق استخدامی خود وشرکت هایی را که در آن مشغول به کار بودید با ترتیبی که در فوق ذکر شد معرفی نمایید.برای نمونه:

 

Oct.2007- Jan .2009

Planning & Project control Lead Engineer in Oil Design and Construction Company

جنانچه در کلیه شرکتها مسئولیت های مشابه داشتید ابتدا کلیه سوابق استخدامی خود را ذکر نمایید و در انتها به مسئولیت های خود اشاره نمایید. ولی چنانچه مسئولیت های مختلف داشته اید بعد از ذکر تاریخ و مسئولیت و نام هرشرکت لیستی از مسئولیت های خود در آن شرکت را ذکر نمایید.ند مسئولیت کاری میتواند به فرم ذیل باشد:

Job Description:

 

Preparing Work breakdown structure (WBS) and coding the project

 

Issuing and Following up project EPC plan &schedule (Ms Project, P3,P3e)

Providing of project progress curve .

Preparing and Following up project status Reports and financial reports

بند پنجم: سوابق تحصیلی: Academic background:

در این قسمت کلیه سوابق تحصیلی خود را ذکر نمایید. نوع مدرک و عنوان مدرک و نام دانشگاه و تاریخ فارق التحصیلی خود را ذکر نمایید:

–       Bsc in Industrial Engineering (Iran University of Science & Technology).

بند پنجم: دوره های تکمیلی: Training and professional development

چنانجه در ارتباط با رشته و کار خود دوره ای را گذرانده اید در این قسمت ذکر نمایید. برای مثال:

Certificate in Project Management in London Cavendish College.

بند ششم: علاقه مندی های :Intrest

در این قسمت معمولا علاقه مندی های شما ذکر میگردد. این علاقه مندی ها معمولا شامل ماهیگیری- مطالعه کتاب- اینترنت و یا بازی فوتبال و … می باشد.

این قسمت کاملا سلیقه است و جزو بند های اجباری رزومه ها نمی باشد.

بند هفتم: معرف های شما : Reference

این بند از بند های بسیار مهم در رزومه می باشد.در این قسمت باید سه نفر به عنوان معرف اعلام نمایید. این سه نفر باید از شرکت های سابق شما باشند . نام شخص، سمت کاری ایشان و نام شرکت ، شماره تلفن و آدرس ایمیل معرف می بایست ذکر گردد.ذکر آدرس ایمیل شرکتی اعتبار بیشتری خواهد داشت.

چنانچه معرف های شما از کشور هایی هستند که اختلاف ساعت با کشور استرالیا دارند حتما بهترین ساعت تماس به وقت محلی شهر خودتان را نیز ذکر نمایید.

سوالهای متداول هنگام مصاحبه در استرالیا

۱- What are your reasons for exploring other opportunities? (with this question keep in mind that you are looking to work in Australia, so research regarding some Australian mega projects, where abouts in Australia you want to live etc would be helpful)

۲-Your expected Salary? ( familiarity

with your equivalent Australian salary would be beneficial, ensuring that your minimum would be sufficient to support yourself and you family in the Australian economy)

 

۳- Your personal development plans? ( anything that you are hoping to achieve in your career in the short and long term, any further study that you would like to do to that could be beneficial to a company)

 

۴-Major career achievements? (any highlights from you career, i.e. project completions well ahead of schedule and budget)

 

۵- In your last performance review, what were some of the things that were highlighted to you from management with

regards to your performance.

post

پست استرالیا

در سال ۱۹۹۴، اداره ی پست استرالیا از انحصار دولت خارج شد و به موجب آن بخش هایی از این صنعت به بخش خصوصی واگذار شد. در هر حال، پست استرالیا تا به حال بسیار موفق عمل کرده است و تجارتی بسیار سودآور و پردرآمد بوده است. بازنگری قوانین صنعت پست که در سال ۱۹۹۸ صورت گرفت رقابت را در این صنعت بیشتر ساخته است؛ در سال ۱۹۹۹ کلیه ی خدمات پستی به بخش خصوصی واگذار شد؛ این امر موجب شد بازار پست استرالیا که پیشتر در انحصار AP بود، رقابتی شود که احتمالاً موجب خواهد شد استاندارد بودن نرخ ارسال نامه (۴۵ سنت برای سراسر استرالیا) لغو شود.

در اکثر شهرهای استرالیا اداره های پست یا آژانس های پستی فعالیت دارند (روی هم رفته تعداد آن ها بالغ بر ۴۰۰۰ شعبه است) و طیف وسیعی از خدمات را به مشتریان عرضه می کنند. در روستاها و شهرهای دورافتاده خدمات پستی را یکی از آژانس های پستی استرالیا که مثلاً در فروشگاه، پمپ بنزین یا کافه و رستوران مستقراست و از اداره ی پست مجوز دارد عرضه می کند و اکثر خدماتی را که اداره های اصلی پست عرضه می کنند برای مشتریان انجام می دهد. اداره ی پست استرالیا طیف وسیعی از خدمات را عرضه می کند که علاوه بر خدمات معمولی که در اکثر کشورها عرضه می شود، شامل برخی خدمات منحصر به فرد نیز هست. خدمات پست استرالیا عبارتند از: عرضه ی تمبر، تلگرام، فاکس پست، حوالجات، جیرو پست (giro Post)، پرداخت قبض، عرضه فرم درخواست گذرنامه، فروش نوشت افزار و اجناس کادویی (مثلاً در ایام کریسمس می توانید با مراجعه به فروشگاه های AP یا از طریق سفارش پستی، اجناس کادویی مورد نظر خود را خریداری کنید).

پست استرالیا نوشت افزار و لوازم اداری می فروشد (کاتالوگی در این مورد منتشر می شود) و سفارشاتی که ارزشی معادل حداقل ۵۰ دلار داشته باشند به صورت رایگان تقریباً به هر نقطه ای از کشور ارسال می شوند. اداره ی پست استرالیا همچنین پرمراجعه کننده ترین مرکز پرداخت قبض و صورتحساب است و حدود ۲۰ درصد از قبض های مشتریان در فروشگاه های AP پرداخت می شود. AP بیش از ۱۳۰ میلیون مورد تبادلات مالی را در سال از طریق شبکه های پستی الکترونیک انجام می دهد و یکی از بزرگ ترین خدمات بانکی (جیروپست) را در کشورعرضه می کند. می توان برای خریدهای بیش از ۱۰ دلار از کارت اعتباری استفاده کرد.

رنگ صندوق پست در استرالیا قرمز با یک خط سفید است و صندوق پستی منازل و ادارات (که پستچی نامه های رسیده را درون آن می اندازد) شبیه به سطل آشغال است، اگرچه هنوز صندوق هایی به سبک دوره ی ویکتوریا در شهرها به چشم می خورد. در شهرها و شهرک های بزرگ، صندوق های پستی «طلایی» رنگ به چشم می خورد که مخصوص ارسال نامه های اکسپرس هستند. با وجود این، صندوق های پستی در مناطق دورافتاده و روستاها به ندرت یافت می شود و ممکن است مجبور شوید محموله ی پستی خود را به اداره یا آژانس پستی ببرید. در سال ۱۹۹۷، صندوق های پستی مخصوص بابانوئل در اداره های پستی نصب شده تا کار جداسازی نامه های بابانوئل از بقیه ی نامه ها تسهیل کند – کارمندان اداره ی پست در اوقات فراغت خود به این نامه ها پاسخ می دهند (چه کسی گفته است که مسؤولان اداره ی پست دل ندارند؟). در شهرهای اصلی و محدوده ی کلان شهرها توزیع نامه یک بار در روز و از دوشنبه تا جمعه صورت می گیرد، در حالی که در مناطق دورافتاده ممکن است توزیع نامه فقط هفته ای یک بار صورت گیرد (اخیراً در برخی از مناطق توزیع نامه دوبار در هفته صورت می گیرد). در مناطق دورافتاده، ممکن است توزیع نامه تحت تأثیر شرایط آب و هوایی قرار گیرد زیرا نامه ها معمولاً از طریق هوایی ارسال می شوند. در شهرهای دورافتاده معمولاً باید شخصاً به اداره یا آژانس پستی محلی رجوع کنید و مرسوله ی خود را تحویل بگیرید. در هیچ منطقه ای از استرالیا توزیع نامه در تعطیلات آخر هفته صورت نمی گیرد.

در سال های اخیر توزیع بسته های پستی و خدمات پیک به بخش خصوصی واگذار شده است، اگرچه حق توزیع نامه ها و بسته هایی که حداکثر ۲۵۰ گرم وزن دارند منحصراً در اختیار AP است. مؤسسات خصوصی باید برای ارسال یک نامه ی معمولی و استاندارد حداقل ۱/۸۰ دلار از مشتری بگیرند که چهار برابر نرخ AP است. بازار پیک و خدمات مربوطه در استرالیا پررونق است، خصوصاً در شهرهای بزرگ که بسیاری از شرکت ها از جمله Allied Express، Ansett Courier، DHL، FedEx، Mayne Nickless و TNT خدمات پیکی داخلی و بین المللی بیست و چهار ساعته عرضه می کنند. AP خدمات پیک داخلی نیز عرضه می کند. بسیاری شرکت های دیگر (مثلاً Salmat و Streetfile) فقط توزیع محلی را مثلاً در شهری خاص بر عهده دارند. در کلان شهرها شرکت هایی مانند Mail Boxes Etc فعالیت دارند که طیف وسیعی از خدمات پستی، پیک، فاکس، تلفن و خدمات تجاری را عرضه می کنند.

اداره ی پست بروشورهای بسیاری در خصوص نرخ های پستی و خدمات خاص منتشر می کنند و به صورت رایگان در اختیار افراد قرار می دهد، که اکثر آن ها را می توانید از هر اداره ی پستی تهیه کنید.

 

 

دیدگاه ها بسته شده اند.