شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

بزرگترین رویداد دانشگاهی ایران و جهان عرب بزرگترین رویداد دانشگاهی ایران و جهان عرب

با امضای شش تفاهم نامه همکاری دانشگاهی بزرگترین رویداد دانشگاهی ایران و جهان عرب انجام شد

در مهم ترین رویداد علمی دانشگاهی میان ایران و جهان عرب، رئیس دانشگاه کویت در سفر ۱۰ روزه به ایران ضمن بازدید از ۷ دانشگاه و دیدار و گفت‌وگو با روسای آن ۶ توافقنامه همکاری علمی با این دانشگاه‌ها امضاء کرد.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، پروفسور عبداللطیف البدر، رییس دانشگاه کویت و هیات عالی رتبه هفت نفره همراه که با هماهنگی و ابتکار رایزنی فرهنگی ایران در آن کشور به شهرهای تهران، مشهد، شیراز و اصفهان سفر کرده بود طی ۱۰ روز گذشته با روسای دانشگاه‌های تهران، علوم پزشکی تهران، فردوسی مشهد، اصفهان، علوم پزشکی اصفهان، شیراز و علوم پزشکی شیراز دیدار و پیرامون ساز و کار گسترش همکاری‌های علمی، مبادله استاد و دانشجو بحث و تبادل نظر کرد

در این دیدارها که با حضور تعدادی از روسای دانشکده‌های دانشگاه کویت و اعضای هیات همراه، اعضای هیات امنای دانشگاه‌های ایرانی و عباس خامه یار، رایزن فرهنگی کشورمان در کویت انجام شد ۶ توافقنامه همکاری علمی فرهنگی دو جانبه به امضای دو طرف رسید که بستر ساز آغاز فصل نوینی از مبادلات علمی و دانشگاهی ایران و کویت است.

در توافقنامه‌های امضاء شده میان ایران و کویت که برای نخستین بار در تاریخ روابط پنجاه ساله دو کشور انجام می شود، بر اهمیت برگزاری سمینارهای علمی پژوهشی مشترک، همکاری متقابل در زمینه‌های آموزشی و پژوهشی آکادمیک میان دو کشور و در سطح منطقه‌ای، تشویق تبادل متقابل اعضای هیات علمی جهت گذراندن دوره های فرصت مطالعاتی، تبادل متقابل استاد و دانشجو برای گذراندن دوره های کوتاه مدت آموزشی، اعزام دانشجویان در مقاطع دکترا و پست دکترا، اعزام اساتید ایرانی به دانشگاه کویت جهت راه‌اندازی کرسی زبان فارسی و تدریس آن در مقاطع تحصیلی گوناگون، آمادگی دانشگاه‌های ایرانی برای اعزام استاد به کویت برای تدریس رشته‌های شرق شناسی، هماهنگی جهت حضور و مشارکت در همایش های علمی و مبادله نشریات و کتب انتشار یافته تاکید شده است.

انجام موفقیت آمیز این دیدار که برای اولین بار در تاریخ همکاریهای دانشگاهی ایران و کشورهای عربی اتفاق می افتد و مطالعه کارشناسانه نتایج پرثمرآن، می تواند الگویی جهت داد و ستد علمی با دیگر کشورهای جهان باشد تا از دستاوردهای شگرف و کم نظیر دانشمندان جوان و دانشجویان پژوهنده کشورمان مطلع شوند و این تجربیات ارزشمند به دیگر کشورها منتقل شود.

هیات دانشگاهیان کویتی در این دیدار ده روزه از پژوهشگاه ناباروری رویان بازدید و از نحوه فعالیت‌های پژوهشی، درمانی و آموزشی این پژوهشکده و دستاوردهای زیست فناوری، درمان ناباروری، سلول‌های بنیادی و مهندسی ژنتیک محققان جوان کشورمان مطلع شدند.

عبداللطیف البدر رئیس دانشگاه کویت که از پزشکان نامدار این کشور است به همراه دکتر حسین دشتی رئیس دانشکده پزشکی و دیگر اعضای هیئت کویتی در بازدید چند ساعته از بیمارستان قلب تهران با جدیدترین متدهای جراحی قلب و عروق آشنا شدند.

این هیئت همچنین تأسیسات و دستاوردهای علمی بیمارستان نمازی شیراز را مشاهده و از پروژه‌های کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد نیز بازدید کرده و خواهان استفاده از تجربیات علمی این دانشگاه شد.

دانشگاهیان کویتی ضمن ابراز شگفتی از تحولات چشمگیر علمی پژوهشی کشورمان ابراز امیدواری کردند این دستاوردهای بی نظیر به دیگر کشورهای عربی و اسلامی نیز منتقل شود و دیگر مراکز دانشگاهی جهان اسلام از این ظرفیت‌های منحصر به فرد علمی بهره ببرند.

این هیات همچنین از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران بازدید و از نقش این نهاد در توسعه فعالیت‌های دانش محور، آفرینش تکنولوژی و انتقال آن از دانشگاه به صنعت جهت ارتقای توان رقابتی صنایع کشور مطلع شدند.

دانشگاهیان کویتی علاوه بر دیدار از کتابخانه‌ها و مراکز پژوهشی و تحقیقاتی دانشگاههای کشورمان از موزه و کتابخانه آستان قدس رضوی مشهد و نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیز بازدید کردند.

در جلسات دو جانبه مقرر شد رایزن فرهنگی کشورمان در کویت مسئولیت پیگری و اجرای توافقنامه‌های منعقد شده را به عهد گیرد.

دیدارهیات عالیرتبه دانشگاهی کویت از ایران و امضای چندین توافقنامه مهم همکاری مشترک انعکاس گسترده‌ای در رسانه‌های گروهی داشت و جراید این کشور با درج خبر تفاهمات علمی و فرهنگی میان دو کشور همسایه و مسلمان ابراز امیدواری کردند این توافقنامه‌ها هر چند زودتر جامه عمل بپوشد و اجرا شود.

دانشگاه کویت با داشتن ۴۰ هزار دانشجو در رشته‌های گوناگون تحصیلی یکی از دانشگاه‌های معتبر و با سابقه جهان عرب به شمار می‌آید.

 

دیدگاه ها بسته شده اند.