شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

تحصیل در استرالیا تحصیل در استرالیا

 

تحصیل در استرالیا

بخش اول

 آموزش تمام وقت از ۶ تا ۱۶ سالگی اجباری است و در نیو ساوث ولز، آموزش تمام وقت بیش از ۱۰۰ سال است که اجباری شده است. حدود ۷۵ درصد از دانش آموزان، دوره ی ۱۲ ساله را به پایان می رسانند، گر چه این آمار بسته به ناحیه یا ایالت مورد نظر متغیر است. تحصیلات ابتدایی، شش یا هفت سال و تا ۱۲ یا ۱۳ سالگی و تحصیلات متوسطه پنج یا شش سال تا حدود ۱۸ سالگی به طول می انجامد که در مجموع ۱۲ سال می شود. مسئولان امر، دانش آموزان را تشویق می کنند دوران ۱۲ ساله ی تحصیلات را (که تا حدود ۱۸ سالگی است) به پایان برسانند، گر چه این امر ممکن است به وضعیت و بازار کار محلی بستگی داشته باشد. در سال های اخیر، دولت برای جوانان مستمری بیکاری در نظر گرفته است تا آنان را تشویق کند به جای ترک تحصیل یا جستجوی بیهوده برای کار، در مدارس بمانند و به تحصیلات خود ادامه دهند. این امر موجب شده است دبیرستان ها پرازدحام و کلاس ها مملو از دانش آموزانی شود که علاقه ای به تحصیل ندارند. دولت فدرال در نظر دارد به جای کنکور ورودی، دوره ی تحصیلی ۱۲ ساله ی پیش از ورود به دانشگاه را به ۱۳ سال افزایش دهند یا به سال های تحصیل در دانشگاه جهت آمادگی و گذراندن دروس پیش نیاز، یک سال بیافزاید؛ این پیشنهاد به این منظور مطرح شده است که استرالیا را از نظر علمی با کشورهای اروپایی و آمریکایی در یک سطح قرار دهد و از فشار روحی وارد بر دانش آموزان سال آخر بکاهد.

در استرالیا مسئولیت آموزش و پرورش عمدتاً برعهده ی دولت های ایالتی و منطقه ای است که هر کدام نظام آموزشی خاص خود را دارند. استرالیا حدود ۱۰,۰۰۰ مدرسه ی ابتدایی و دبیرستان دارد که نزدیک به ۳۰ درصد آن ها خصوصی هستند (بیشتر آن ها وابسته به کلیسای کاتولیک و تعدادی نیز مدارس وابسته به کلیسای انگلستان و سایر مدارس خصوصی و مذهبی هستند). بجز چند دبیرستان شبانه روزی، اکثر مدارس دولتی، روزانه و مختلط هستند. مدارس خصوصی هم روزانه و هم شبانه می باشند که بیشتر آن ها خصوصاً در مقطع دبیرستان غیرمختلط هستند. اصولاً چنین تصور می شود که مدارس خصوصی در مقایسه با مدارس دولتی بهترند، هر چند بین بهترین مدارس دولتی و مدارس خصوصی تفاوت چندانی به چشم نمی خورد. با وجود این، بدترین مدارس خصوصی باز هم از بدترین مدارس دولتی فرسنگ ها جلوترند و احتمال بیکاری آن دسته از دانش آموزان مدارس دولتی که ترک تحصیل می کنند بسیار بیشتر از بیکاری همتایان خود درمدارس خصوصی است. امکان انتخاب مدرسه ی دولتی و خصوصی محلی، بسته به محل اقامت شما بسیار متفاوت است.

تحصیل در مدارس دولتی رایگان است، هر چند والدین برای تهیه ی کتاب های درسی، اونیفورم، گردش، جشن فارغ التحصیلی و برنامه های خاص ملزم به پرداخت هزینه هستند. بخشی از بودجه ی مدارس مستقل (خصوصی) را نیز دولت تأمین می کند، گر چه این مدارس شهریه نیز دریافت می کنند و شهریه ی برخی از آن ها بسیار بالاست. پذیرش کودکان خارجی در مدرسه ی دولتی به نوع و مدت اقامت والدین آنها بستگی دارد و ممکن است اجازه ی حضوردر این مدارس را نداشته باشند. بجز افرادی که با پرداخت شهریه در مدارس خصوصی تحصیل می کنند و پانسیون هستند، فقط اتباع پاپوای نیو گینه و برخی از ایالات اقیانوس آرام جنوبی می توانند برای تحصیل در دبیرستان های مقدماتی دولتی استرالیا درخواست دهند. دانش آموزان مقطع دبیرستان از هر ملیتی که باشند می توانند درمدارس دولتی و خصوصی ثبت نام کنند اما باید شهریه ی کامل را (که شهریه ی دانش آموزان خارجی نامیده می شود) بپردازند.

از نظر قانونی، والدین وظیفه ندارند فرزندانشان را برای تحصیل به مدرسه بفرستند و ممکن است خودشان به آنها آموزش دهند و یا برای اینکار معلم خصوصی استخدام کنند (پیش بینی می شود در آینده، معلمان بتوانند از منازل و با استفاده از شبکه ی اینترنت، دانش آموزان خود را تقریباً به صورت خصوصی آموزش دهند). در ویکتوریا حتی لازم نیست والدین، وزارت آموزش و پرورش را از تصمیم خود آگاه کنند. والدینی که در منزل به فرزندانشان آموزش می دهند لازم نیست واجد شرایط آموزگاری باشند، اما باید مسئول آموزش و پرورش را متقاعد کنند که فرزندشان از آموزش تمام وقت مناسب با سنش بهره مند می شود(آنها این مورد را بررسی می کنند و ممکن است از فرزندتان امتحان بگیرند).

هزینه های تحصیل در استرالیا( Costs of Study in Australia )

شهریه های دانشگاهها بر اساس دلار استرالیا در نظر گرفته شده اند .این شهریه ها بر اساس نوع رشته دانشگاهی انتخاب شده و مرکز آموزشی در نظر گرفته شده متفاوت می باشند

هزینه های در نظر گرفته شده زیر تنها برآوردی از شهریه ها بطور تخمینی بوده و جهت اطلاع از هزینه های واقعی توصیه می شود که با موسسات آموزشی در نظر گرفته شده تماس حاصل نمایید .

 

دانشگاهها :
تحصیلات پایه
۹۰۰۰ – ۱۴۰۰۰ دلار استرالیا در سال
لیسانس
۱۰۰۰۰ – ۱۶۵۰۰ دلار استرالیا در سال

مراحل تحصیلی بعد از لیسانس :
Graduate Certificate
۹۰۰۰ – ۱۶۰۰۰ دلار استرالیا در سال
Graduate diploma
۱۱۰۰۰ – ۱۸۰۰۰ دلار استرالیا در سال

فوق لیسانس- دکتری
۱۱۰۰۰ – ۱۸۰۰۰ دلار استرالیا در سال

آموزشهای فنی و حرفه ای
۵۵۰۰ – ۱۸۰۰۰ دلار استرالیا در سال

مدارس :
دبیرستان
۶۰۰۰ – ۱۳۰۰۰ دلار استرالیا در سال
ابتدائی و راهنمائی
۵۰۰۰ – ۱۱۰۰۰ دلار استرالیا در سال

دوره های آموزش زبان انگلیسی
۳۵۰۰ – ۱۳۵۰۰ دلار استرالیا در سال

 

هزینه های تحصیلات عالی در استرالیا برای دانشجویان در مقایسه با سطوح مشابه در انگلستان و ایالات متحده، بسیار مناسب و مطلوب میباشد.

هزینه های زندگی در استرالیا( Costs of living in Australia )

استرالیا از سطوح عالی رفاهی و هزینه های مناسب زندگی بهره مند است . انتخاب شما برای مکان تحصیلی خود، خواه دریک شهر بزرگ و یا نواحی اطراف شهری و همچنین الگوی زندگی شخصی شما، سطح نهایی هزینه های شما را تعیین می نماید.

شرایط مختلفی برای مسکن و سکنی گزیدن دانشجویانی که در استرالیا تحصیل می نمایند، وجود دارد. بسیاری از دانشگاهها و دانشکده ها دارای مراکز اقامتی برای دانشجویان هستند که این مراکز امکانات خواب، آسایش و خوراک دانشجویان را فراهم می آورند.

دانشجویان میتوانند در صورت تمایل آپارتمان و یا خانه ای را اجاره نمایند که معمولا این کار به صورت اشتراکی با چند دانشجوی دیگر انجام می پذیرد.
بسیاری ار دانشجویان حداقل برای چند ماه اول ترجیح میدهند که با خانواده های استرالیایی اقامت گزینند. به این نحوه اقامت ” اقامت در منزل ” می گویند که در آن صورت اتاق و غذای شخص در آن در نظر گرفته شده است.
هزینه ها و امکان انتخاب هر روش در نقاط مخالف استرالیا متفاوت می باشد.بسیاری از موسسات آموزشی در استرالیا شخصی را به عنوان افسر مسئول برای کمک در امر انتخاب مکان زندگی در نظر می گیرند تا بتوانند به دانشجویان در امر انتخاب مسکن و مکان زندگی در داخل و یا در نزدیکی موسسه آموزشی کمک نماید.

هزینه های در نظر گرفته شده زیر تخمینی می باشند :

هم خانگی با خانواده های استرالیائی همراه با خوراک روزانه
۱۱۰-۲۷۰ دلار استرالیا در هفته
مسافر خانه و اقامت گاههای موقت برای دانشجویان
۸۰-۱۳۵ دلار استرالیا در هفته
هم اتاقی با دانشجویان دیگر
۵۰-۱۶۰ دلار استرالیا در هفته
اجاره خانه و یا اتاق
۷۰-۳۵۰ دلار استرالیا در هفته
خوابگاه دانشگاه
۸۰-۲۵۰ دلار استرالیا در هفته
پانسیون شبانه روزی ( هزینه های ثبت نام منظور نگردیده اند)
۸۰۰۰ –۱۱۰۰۰ دلار استرالیا در سال

آپارتمانهای دانشگاه ،کالج های اقامتی و ساختمانهای قابل سکونت مرتبط به موسسه آموزشی (که شامل همه امکانات زندگی و غذا نیز می باشند ) ممکن است در اختیار دانشجویان تمام وقت با هزینه مناسب قرار گیرد.
بهر حال تعداد درخواستها برای برخورداری از این مراکز بسیار بالاست و این درخواستها باید توسط موسسه آموزشی مرتبط ارزیابی گردد.

 شرایط تحصیل

 استرالیا دارای ۳۸ دانشگاه دولتی و ۲ دانشگاه خصوصی می باشد
استرالیا سومین کشور انگلیسی زبان دنیا بوده و جمعیت وسیعی از دانشجویان بین المللی را در خود پذیرفته است

مزیتها:

۱٫وجود معتبرترین و با سابقه ترین دانشگاههای دنیا در این کشور
۲٫دسترسی به آخرین تکنولوژی و فناوری علمی و تحقیقاتی روز دنیا
۳٫ برخورداری از سطح بالای رفاه و امنیت اجتماعی
۴٫ امکان اقامت دائم و کار پس از طی دوران تحصیل
۵٫ آشنایی با زبان انگلیسی که زبان زنده , علمی و کاربردی روز دنیا است.
۶٫ امکان کار دانشجویی در حین تحصیل و …….
هزینه زندگی متوسط ماهیانه در استرالیا ۲۲۰۰ دلار
حداقل حقوق ماهانه یک کارگر ساده در استرالیا ساعتی ۱۰ تا ۱۳ دلار می باشد
هزینه زندگی وتحصیل درسال حداقل ۱۲۰۰۰ دلار

مهلت ثبت نام:حداکثرتا آخرآگوست(اواخر مردادماه)—شروع کلاسها: سپتامبر شرایط پذیرش تحصیلی در استرالیا گذراندن یکسال دوره پیش دانشگاهی قبل از شروع دوره کارشناسی در دانشگاههای استرالیا
باداشتن نمره  IELTS=6 . اخذ ویزای تحصیلی سریعتر وبهتر صورت می گیرد
مهلت زمان ارائه IELTS حداکثر تا یکماه پس از ارسال مدارک می باشد .
شغل فرد ساپورت کننده( کسی که هزینه های تحصیل شما را پرداخت می نماید)
راههای منابع مالی قابل قبول:
۱-پول موجود در یک حساب بانکی بنام شخص متقاضی (و یا شخص دیگری که ضامن مالی متقاضی در طول تحصیل وی می باشد)بمدت سه ماه قبل از تشکیل پرونده درخواست روادید.
دوره دوساله کارشناسی ارشد با شهریه ۲۲۰۰۰دلار در سال
متوسط هزینه زندگی سالانه دانشجویی ۱۸۰۰۰ دلار استرالیا
هزینه های رفت و امد برای هر فرد ۴۰۰۰ دلار استرالیا
هزینه های افراد همراه نیز بر حسب ، تعداد و سن افراد تعیین میگردد..
 ۲۲۰۰۰× ۲ = ۴۴۰۰۰+ ۱۸۰۰۰× ۲ = ۳۶۰۰۰+ ۴۰۰۰= ۸۴۰۰۰دلار استرالیا
۲-وام از طرف یک موسسه مالی معتبر بنام متقاضی یا ضامن یا وام از طرف دولت متبوعه
۳-وام تحصیلی ار طرف دانشکاه و یا موسسه مورد نظر برای تحصیل
شرایط برای ویزای کاروتفریح

سن: زیر ۳۱ سال وداشتن مدرک حداقل فوق دیپلم با نمره IELTS=4.5 ولیسانس با نمرهIELTS=5

اشتغال همزمان با تحصیل

ویزای دانشجویی اجازه کار تا بیست ساعت در هفته در طول زمان تحصیل و کار تمام وقت در طول دوران تعطیلات را به دانشجویان می دهد.درآمدی که دانشجویان در حین کار پاره وقت بدست می آورند، تنها به عنوان کمک هزینه معاش در نظر گرفته شده و به هیچ عنوان دانشجویان قادر به پرداخت شهریه و هزینه تحصیلی خود و یا هزینه های زندگی با این در آمد نمی باشند. اجازه کار بعد از شروع تحصیلات در استرالیا به دانشجویان داده خواهد شد.
کارفرمایان از دانشجویانی که در استرالیا تحصیل نموده اند به عنوان افرادی با تفکر مستقل و استراتژیک و مسلط به زبان انگلیسی نام میبرند

دانشگاهها به طور معمول طی دو (۲) ترم آموزشی در هر سال برنامه ریزی شده اند و این سال تحصیلی از اواخر فوریه شروع گردیده و تا اواخر نوامبر ادامه می یابند

ترم آموزشی تابستانی نیز جهت ایجاد تسهیلات بیشتر برای دانشگاهها و دانشجویان ارائه شده و طبیعتا منجر به کوتاهتر شدن دوره آموزشی دانشگاهی و فارغ التحصیلی می گردد.

آموزش فشرده زبان انگلیسی برای دانشجویان برون مرزی(English Language Intensive Courses for Overseas Studen )
(ELICOS )در بسیاری از مراکز آموزشی دولتی و خصوصی استرالیا ارائه شود .در حال حاضر بیش از ۱۰۰ مرکز آموزش زبان انگلیسی معتبر و ثبت شده در سرتاسر استرالیا وجود دارند

آموزشهای تمام وقت زبان انگلیسی با دوره های مختلف آموزشی از ۴ تا ۴۸ ساعت در هفته موجود و قابل دسترس می باشند.

 

شرایط لازم برای پذیرش در رشته مدیریت ارشد بازرگانی MBA عبارتند از :دارابودن لیسانس دانشگاهی از
یک دانشگاه معتبر _ حداقل سه سال تجربه کاری بازرگانی و یا تجربه کار تخصصی _ کفایت در زبان انگلیسی
رشته فن آوری اطلاعات: علم فن آوری اطلاعات (IT) یکی از علوم بسیار جذاب امروزی بوده که به سرعت در حال پیشرفت و توسعه میباشد. در حال حاضر تقاضا برای متخصصین علم فن آوری اطلاعات آنقدر رو به افزایش است که متخصصین این صنعت پیش بینی میکنند که در ۳ تا ۴ سال آینده با کمبود متخصصین کارآموزده در زمینه های بسیار جدید این تکنولوژی مواجه شویم. چنانچه رشته تحصیلی فن آوری اطلاعات را انتخاب میکنید، فرصتی بسیار عالی جهت فعالیتهای وسیع کاری و استخدامی خواهید داشت که بسیار مهیج و مفید خواهد بود.

برای مهاجرت به استرالیا نیز رشته های مهندسی عمران ، مکانیک ، شهرسازی ، معماری ، پزشکی ، دندانپزشکی ، پرستاری ، مامایی ، کودکیاری از اولویت بالاتری برخوردار هستند.
متقاضیان محترم می توانند سه هفته پس از تحویل مدارک ، با در دست داشتن رسید گذرنامه و کارت شناسایی معتبر برای دریافت نتیجه درخواست خود به سفارت مراجعه نمایند .از متقاضیان عزیز خواهشمند است پیش از مدت مقرر از تماس و یا حضور در سفارت جدا خودداری نمایند .

 

بخش ویزا و مهاجرت ، سفارت استرالیا در تهران

مدارک لازم برای در خواست مهاجرت مستقل :

چهار قطعه عکس جدید از هر نفر .

۱

فتوکپی تائید شده – ترجمه رسمی شناسنامه ها و سند ازدواج 

۲

فتوکپی صفحات ۱ الی ۷ گذرنامه 

۳

فتوکپی تائید شده – ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و شغلی 

۴

تائیدیه – ارزشیابی – مدارک تحصیلی شغلی متقاضی از سازمان مربطه در استرالیا  – SKILL ASSESSMENT-

۵

رسید مبلغ ۷۵۰ دلار آمریکا – معادل ۱۰۷۵ دلار استرلیا- بابت هزینه بررسی پرونده ” غیر قابل استرداد “

۶

متقاضی که دارای فامیل درجه یک در استرالیا می باشند علاوه بر مدارک فوق می بایست مدارک مربوط ضامن خود را نیز ضمیمه نمایند.

سفارت استرالیا ، تهران 

ترانزیت : یک فتوکپی از بلیت با تاریخ تائید شده ، ۲ قطعه عکس ، گذرنامه معتبر شامل ویزای مقصد نهایی .

تحصیلی : نامه پذیرش اولیه از دانشگاه استرالطا ، تعهد نامه یا ضمانت مالی برای مدت تحصیل – برای دانشجویان بورسیه از طرف دولت ایران ، برگه تائید مالی از وزارتخانه – ، تست زبان انگلیسی ف پر کردن فرم ۸۰ سفارت برای دانشجو و همسر دانشجو ، ورقه عدم سو پیشینه برای دانشجو و همسر دانشجو ، ورقه عدم سوءپیشینه برای دانشجو و همسر دانشجو ، ۱ قطعه عکس از هر  فرزند ، سفارت ممکن است به کسانی که پذیرش تحصیلی گرفته اند ویزا ندهد.

مدارک لازم جهت صدور ویزا – پس از اعلام موافقت سفارت – : پذیرش قطعی Acceptance Advice  از دانشگاه استرالیا ، بلیت هواپیما با تاریخ تائید شده ، گذرنامه معتبر .

 

Level of qualification

Length of time

Certificate

۶–۱۸ months

Diploma

۱٫۵ years–۳ years

Bachelors degree

۳–۵ years

Graduate Certificate

۶ months

Graduate Diploma

۱ year

Masters degree

۱–۲ years

PhD

۴–۵ years

Study Abroad Program

۶ or 12 months


Qualification

Required TOEFL

Required IELTS

High School

۵۰۰–۵۵۰

۵–۶

Certificate (TAFE or private college)

۵۰۰–۵۵۰

۵–۶

Diploma (TAFE or private college)

۵۰۰–۵۵۰

۵–۶

Bachelors degree (university)

۵۵۰–۶۰۰

۶٫۰–۷٫۰

Postgraduate (university)

۵۵۰–۶۰۰

۶٫۰–۷٫۰


Qualification

Academic requirements

Certificate (TAFE or private college)

Successful completion of 10–۱۱ years of school

Diploma (TAFE or private college)

Successful completion of 11–۱۲ years of school

Bachelors degree (university)

Successful completion of high school (equivalent to Australian / New Zealand high school)

Postgraduate (university)

Successful completion of an undergraduate degree

 

سفارت استرالیا   در ایران

خیابان خالد اسلامبولی – کوچه بیست و سوم – پلاک ۱۳

کدپستی : ۱۵۱۳۸ تهران – ایران

تلفن  ۸۸۷۲۴۴۵۶  , ۸۸۷۲۰۴۷۲ 

فاکس: ۸۸۷۲۰۴۹۰ ۲

Website: www.austrade.gov.au

پست الکترونیکی : info@ausiranstudy.org

 

تحصیلات پایه

آموزش پایه (ابتدایی و متوسطه) در استرالیا توسط مراکز دولتی و غیر دولتی تامیین میشود. دولت مرکزی و ایالتی سهم عمده ای در رسیدگی به آموزش دولتی در مدارس و نیز تامیین اعتبارمورد نیاز بخش غیر دولتی دارند. اکثر دانش آموزان در مدارس دولتی، که تحت نظارت مستقیم وزارت آموزش و پرورش مرکزی و ایالتی فعالیت میکند، مشغول به تحصیل میباشند.

عده ای نیز مدارس غیر دولتی را ترجیح میدهند. تامیین اعتبارات مالی مورد نیاز مدارس دولتی و غیر دولتی، بمنظور پیشبرد سیاستها و تحقق اهداف، از وظائف مهم دولت مرکزی بشمار میرود. تحصیلات پایه برای سنین ۶ تا ۱۵ سال اجباریست (در سراسر کشور به استثناء ایالت تاسمانی ، جائیکه این مقررات شامل گروه سنی ۱۶ سال نیز میشود). با اینوجود، در تقریبا تمامی ایالات کشور، کودکان از ۵ سالگی در آمادگی ها ثبت نام کرده، وارد مقطع پیش بستانی میشوند. مقطع ابتدایی ، بسته به مقررات ایالتی و فشردگی برنامه تحصیلی، ۶یا ۷ سال بطول میانجامد. دانش آموزان عموما از ۱۲ یا ۱۳ سالگی وارد دبیرستان میشوند و در ۱۷ یا ۱۸ سالگی به کلاس دوازدهم (سال آخر مقطع متوسطه) میرسند.

تحصیلات عالی

هدف اصلی سیستم آموزش عالی در استرالیا ارتقاء توان و ظرفیت نیروی کار جهت تامیین نیازهای فردی و اجتماعی اعضاء جامعه، پیشبرد سطح علم و دانش، ارتقاء سطح دانش تجربی بمنظور تامیین رفاه اقتصادی و اجتماعی شهروندان، تقویت مهارت یادگیری و قدرت انطباق پذیری در افراد جهت تربیت نسلی مقاوم با عنایت به مقتضیات زمان و مکان و نیز کمک به تحقق دمکراسی در خدمت جامعه سالم و متمدن. دانشگاههای استرالیا اقلیمهای آموزشی مستقلی هستند که بر اساس قوانین دولت مرکزی/ ایالتی تاسیس گردیده و در امر آموزش عالی فعال میباشند.. اولین ۴ دانشگاه قدیمی کشور در اواسط قرن ۱۹ میلادی بنیان گذاشته شدند و هم اکنون ۴۰ دانشگاه (شامل ۳ دانشگاه خصوصی) در کشور مشغول فعالیت است.

در کنار دانشگاهها، شمار معدودی مرکز غیر دانشگاهی نیز وجود دارد که بودجه آنها را دولت استرالیا تامیین میکند. دوره ها و مدارک اعطائی از سوی این مراکز عمدتا ماهیت کاربردی داشته و عموما در رشته های هنر، تجارت، تاتر، خانه داری، موسیقی، مذهب و الهیات و تربیت معلم برگزار میشود. اسامی مراکز مستقل غیر دانشگاهی و مراکز غیر مستقل غیر دانشگاهی در هر ایالت در فهرست “ اِ. کیو. اِف ” بثبت رسیده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراکز ودوره ها به نشانی های مربوطه در اینترنت مراجعه نمایید. مدرک دوره های برگزار شده آموزش عالی توسط مراکز غیر مستقل باید از سوی مراجع ذیصلاح دولتی یا ایالتی صادر شود (اسامی مراجع یاد شده و اسامی دوره های تحت پوشش در فهرست مربوطه منتشر شده و از طریق نشانی اینترنتی هیئت تعیین صلاحیت استرالیا قابل دسترسی میباشد. دولت، بر حسب معیارهای تعیین شده از سوی مراجع آموزش عالی دولتی/ ایالتی ، بر استاندارد و کیفیت آموزش نظارت دارد. موسسات مستقل باید از رعایت استاندارد تحصیلی در مراکز خود اطمینان حاصل نمایند و جوابگوی دولت و بازرسین رسمی آژانس کنترل کیفیت دانشگاهها باشند.

از این گذشته، نهادها و انجمن های حرفه ای، در مقام ناظر، از خارج بر فرایند اعطاء مدارک تحصیلی در رشته های پرستاری، پزشکی، حقوق، حسابداری، مهندسی و معماری نظارت مستمر دارند و بطور همزمان از کیفیت دوره ها در رشته های یاد شده اطمینان حاصل میکنند. آژانس کنترل کیفیت دانشگاهها در ۷ آوریل سال ۲۰۰۰ توسط دولت استرالیا تاسیس گردید و مرجع رسمی نظارت بر کیفیت مراکز آموزش عالی کشور بشمار میرود. این نهاد، هر ۵ سال یکبار، از عملکرد مراکز مستقل گزارش تهیه میکند. هیئت های بازرسی متشکل از کارشناسان خبره آموزشی و اداری در مقطع تحصیلات دانشگاهی میباشد. نتایج بازرسی طی گزارشی به اطلاع عموم میرسد.

همه ساله، متجاوز از ۱۵۰ هزار نفر دانشجو از خارج از کشور در مراکز آموزش عالی استرالیا ثبت نام میکنند. دولت استرالیا، به هدف پاسداری از اعتبار و حیثیت سیستم آموزش عالی کشور، حمایتهای ویژه ای از دانشجویان خارجی بعمل میاورد. بر اساس قانون خدمات آموزشی برای محصلین خارجی (مصوب سال ۲۰۰۰)، اسامی مراکز ارائه کننده خدمات آموزشی برای داوطلبان خارجی باید رسما در فهرست مشترک المنافع برای مراکز و دوره های آموزش عالی بثبت رسیده باشد. استانداردهای ملی برای این مراکز در قانون یاد شده مقرر شده است. مراکز واجد صلاحیت باید با استانداردهای کیفی منطبق باشند، مقررات مربوط به شهریه و مساعدت های مالی را رعایت کنند و از قانونی بودن وضعیت اقامت داوطلبین در کشور اطمینان حاصل نمایند. تخلف از این مقررات به اعمال تحریم، از جمله لغو موقت یا دائم مجوز رسمی خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با این قانون به نشانی اینترنتی مربوطه مراجعه نمایید.

دانشگاههای عمومی ازمنابع مختلف تامیین اعتبار میشوند (دولت، شهریه وصولی، حمایت صنایع، اوقاف و فعالیتهای تجاری. شهریه ها در سال ۱۹۷۴ (۱۳۵۳) لغو گردید و تحصیل برای دانشجویان تقریبا رایگان شد. در سال ۱۹۸۹ میلادی (۱۳۶۷)، دولت استرالیا طرح حمایت از آموزش عالی را جهت اعمال مجدد شهریه ها به اجرا گذاشت. طرح مزبور در قالب تسهیلات مالی (وام) ارائه میشود و اداره آموزش، علوم و کارورزی متولی امور آن است. دانشجویان، بمجرد آنکه درآمدشان به سقف معین (۲۵۳۴۸ دلار برای سال مالی ۲۰۰۴-۲۰۰۳) میرسد، مکلف به بازپرداخت اقساطی تسهیلات دریافتی خواهند بود. مبلغ وام معمولا معادل ۲۶% متوسط شهریه دوره هاست. برای سال ۲۰۰۵، دولت استرالیا دو طرح مکمل جدید را پیش بینی کرده است (یکی برای حمایت از داوطلبینی که موظف به تامیین کل مخارج تحصیل خود هستند و دیگری برای حمایت از دانشجویان خارج از کشور). شهروندان استرالیائی و دارندگان ویزای دائم بشردوستانه که در مراکز تحت حمایت دولت استرالیا مشغول تحصیل میباشند مشمول هر ۳ طرح خواهند بود. دانشجویان خارج از کشور جزو گروه دریافت کننده “مخارج کامل” میباشند. دولت استرالیا، از طریق اداره آموزش، علوم و کارورزی، متولی امر آموزش عالی در کشور است.

مراحل تحصیلی

مرحله اول دانشگاهی (لیسانس): دوره کارشناسی مهمترین مقطع تحصیللات عالی بشمار میرود و به دریافت مدرک لیسانس منتهی میشود. این مقطع برای بعضی رشته ها (هنر، علوم، بازرگانی) ۳ سال، برای بعضی (آموزش، مهندسی) ۴ سال ، برای تعدادی دیگر (دامپزشکی، دندانپزشکی، معماری) ۵ سال و برای پزشکی و جراحی بطور تمام وقت ۶ سال بطول میانجامد. دانشگاههای علوم و هنر عموما در دوره های منتهی به مدرک لیسانس قبولی (بمدت ۳ سال) و لیسانس افتخاری (بمدت ۴ سال) فعالیت دارند. داوطلبین لیسانس افتخاری باید زمانی را به کار عملی اختصاص دهند. لیسانس افتخاری بنوعی مجوز ورود به مقاطع پژوهشی عالی تر میباشد. برخی مراکز دارای دوره های کارشناسی عالی در برخی رشته های حرفه ای نظیر پزشکی، حقوق و معماری هستند.

مرحله دوم دانشگاهی ( فوق لیسانس): فارغ التحصیلان مقطع لیسانس میتوانند در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهند و بعد از یک نیمسال به گواهی کارشناسی ارشد، بعد از ۲ نیمسال به دیپلم کارشناسی ارشد، و در نهایت به مدرک فوق لیسانس در رشته منتخب نائل شوند. مقطع کارشناسی ارشد برای دارندگان مدرک لیسانس قبولی ۲ سال و برای دارندگان لیسانس افتخاری از ۱ تا ۲ سال بطول میانجامد و عموما با کارورزی، تحقیق و تنظیم پایان نامه توام است.

مرحله سوم دانشگاهی (دکترا): دارندگان مدرک لیسانس افتخاری با معدل بالا یا فوق لیسانس میتوانند وارد مقطع تحصیلی دکترا شوند. رایجترین دوره دکتری در استرالیا به اخذ مدرک دکتری فلسفه (پی.اِچ.دی) منتهی میشود. این مقطع، که عموما به تنظیم رساله تحقیقی نیاز دارد، حداقل ۳ سال بطول میانجامد (بطور تمام وقت). بعضی دانشگاههای استرالیا، بویژه برای رشته های آموزش، مدیریت بازرگانی و روانشناسی، دارای دوره دکترای حرفه ای هستند (با گرایش به کار عملی). مدرک دکتری عالی در بعضی دانشگاهها به صاحبان آثار منتشره اعطاء میشود.

پذیرش دانشجوی خارجی

تعریف: دانشجوی خارجی به فردی اتلاق میشود که با در دست داشتن روادید تحصیلی و بقصد تحصیل در خاک استرالیا به آن کشور عزیمت کرده است.
شرایط ورود: مراکز متعددی در امر ارزشیابی مدارک خارجی جهت بررسی صلاحیت پذیرش داوطلبان خارجی تحصیل در مراکز عالی این کشور فعالیت دارند. عموما، داوطلبین باید حداقل دارای گواهینامه پایان تحصیلات مقطع متوسطه (دیپلم دبیرستان) در کشور متبوع باشند.

مقررات ورود: اخذ تاییدیه پذیرش، دارا بودن روادید تحصیلی و ارائه تضمین مالی.

مقررات بهداشتی: انجام معاینات پزشکی جهت اخذ روادید و تحصیل بیمه درمانی دانشجویان خارجی برای کلیه داوطلبین الزامیست.
زبان: تسلط کامل به زبان انگلیسی، و احتمال، شرط قبولی در آزمون زبان انگلیسی.

نحوه ثبت نام: مکاتبه مستقیم با مراکز آموزش عالی.
شرایط بهداشتی/ اجتماعی

دانشجویان خارجی نیز مشمول مقررات تامیین اجتماعی میباشند (در ازاء ۲۹۵ دلار استرالیا در سال). دانشجویان خارجی همچنین، از سوی دولت استرالیا، مکلف به تحصیل بیمه درمان در طول مدت اقامت در آن کشور خواهند بود. بیمه خدمات درمانی دانشجویان خارجی مخارج پزشکی/ مراقبت درمانی هر فرد تا ۳۱۲ دلار در سال (۲۶ دلار در ماه) و هر خانواده تا ۶۲۴ دلار در سال (۵۲ دلار در ماه) را پوشش میدهد.

امریه سفر دانشجویی

سفر جاده ای: امریه تعلق نمیگیرد.
سفر ریلی: امریه تعلق نمیگیرد.
سفر هوایی: امریه تعلق نمیگیرد.
امریه ها به دانشجویان خارجی نیز تعلق میگیرد.
مخارج دانشجویی و مساعدت مالی

شهریه دانشجویان محلی: حداقل ۳۵۰۰ دلار استرالیا/ حداکثر ۱۸۵۰۰ دلار استرالیا
سیستم رایج نمرات در دبیرستان

مشخصات کامل: گواهینامه پایان مقطع متوسطه تحصیلی به فارغ التحصیلان کلاس ۱۱ و ۱۲ (یا فقط کلاس ۱۲) احطاء میگردد. سیتم ارزیابی در دبیرستانهای کشور تابع مقررات ایالتی است.
بالاترین نمره: اِ
پایین ترین نمره: یی
سیستم نمرات در مراکز آموزش عالی

مشخصات کامل: سیستم ۵ امتیازی برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد.
اچ.دی= بسیار برجسته
دی= برجسته
سی= مورد قبول
پی= قبولی
اِف= مردود
بالاترین نمره: اچ.دی (۱۰۰-۸۰%)
حداقل نمره قبولی: پی (۶۰-۵۰%)
پایین ترین نمره: اِف (زیر ۵۰%)
سایر سیستم نمرات

ارزیابی در بیشتر دوره های کارشناسی ارشد بر حسب نتیجه بررسی پایان نامه هاست.

شرایط لازم برای درخواست

دارندگان شرائط ذیل می توانند پس از تکمیل مدارک از طریق این شرکت اقدام به اخذ ویزای دانشجوئی بنمایند:
شرایط ویزای دانشجوئی:

۱) دارندگان مدارک دیپلم وبالاتر از آن .
۲) تسلط به زبان انگلیسی دربه دست آوردن حد اقل نمره ۵ جنرال در امتحان IELTS
یا ۲ سال تحصیل در دانشگاهی که واحدهای تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس می شود .
۳) حداکثر سن۴۴ سال.
۴) متقاضی ازلحاظ پزشکی باید ازسلامتی کامل برخوردار بوده و سابقه سوء پیشینه نداشته باشد.

۵) دارا بودن گذرنامه معتبر بانضمام اجازه خروج از کشور
۶) دارا بودن امکانات مالی جهت طی دوره تحصیلی مورد نظر

امتیازات ویزای دانشجوئی :

۱- اجازه تحصیل و کار نیمه وقت .

۲- اجازه اقامت برای دوران تحصیل در استرالیا.

۳- قابل تبدیل به ویزای مهاجرت بعد از فراغت از تحصیل در استرالیا .

۴- استقاده از مزایای خود اشتغالی در استرالیا.

۵- داشتن نمره IELTS 5.0 بجای نمره ۶ .

۶- بهره مندی همسر از ویزای دانشجوئی بانضمام مزایای کار تمام وقت

 

دانشگاهها و مراکز آموزشی عالی استرالیا ، گروه یک – ممتاز
۱-University of Sydney

۲-University of Melbourne

۳-Australian National University (ANU)

۴-The university of Queensland

۵-University of Adelaide

۶-The University of western Australia

۷-The University of Tasmania

۸-The university of New South Wales

۹-University of Wollongong

۱۰-Australian Defence Force Academy (ADFA)

۱۱-Monash University

۱۲-Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT)

۱۳- Griffith University

۱۴-James Cook University of North Queensland

۱۵-(Queensland University of Technology (QUT

۱۶-University of South Australia

۱۷-The Flinders University of South Australia

۱۸-Murdoch University

۱۹- Curtin University of Technology

۲۰-Maquarie University

۲۱-University of New England

۲۲-The University of New Castle

۲۳-University of Technology, Sydney

۲۴-University of western Sydney, Hawkesbury.

۲۵-University of Western Sydney, Nepean

۲۶-University of western Sydney, Macarthur.

۲۷-La Trobe University

۲۸-Deakin University

۲۹-Swinburne University of Technology

۳۰-Victoria University of Technology

 دانشگاهها و مراکز آموزشی عالی استرالیا ، گروه دو – خوب

مدارک اخذ شده از دانشگاههای گروه دو استرالیا نیز ارزشیابی می شوند اما تحصیل در دوره دکتری ترجیحا در دانشگاههای گروه یک یا ممتاز توصیه می شود.

۱-University of Canberra

۲-Charles Sturt University

۳-Australian Catholic University

۴-University of Ballarat

۵-University of Southern Queensland

۶-Central Queensland University

۷-Edith Cowan University

۸-Northern Territory University

۹-Southern Cross University

 

نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی ارائه شده مراکز آموزشی استرالیا توسط وزارت علوم – تحقیقات و فن آوری در ایران

 

 زمان مناسب برای شروع اقدامات

چنانچه شما قصد دارید که در پاییز سال آینده تحصیلات خود را در خارج از کشور آغاز کنید، معمولا لازم است که مدارک مورد نیاز را تا قبل از پایان سال جاری میلادی تکمیل نموده باشید. به عنوان مثال چنانچه شما قصد دارید که در پاییز سال ۲۰۰۹ میلادی تحصیلات خود را شروع نمایید، باید مدارک مورد نیاز را تا قبل از پایان سال ۲۰۰۸ آماده کرده باشید.

از آنجا که نتایج امتحانات زبان و همچنین GRE بلافاصله پس از امتحان آماده نخواهد شد و معمولا چند هفته پس از امتحان قابل ارسال به دانشگاه‌ها می‌باشد، اکیداً توصیه می‌شود که تا قبل از پایان آبان ماه سال جاری این امتحانات را بگذرانید. ضرب الاجل دانشگاه‌های مختلف برای ارسال مدارک متفاوت است، اما اغلب دانشگاه‌های کانادا و آمریکا از شما می‌خواهند که مدارک را بین ۶ تا ۹ ماه قبل از شروع ترم برای آنها ارسال نمایید. به عنوان مثال ضرب الاجل اغلب دانشگاه‌های آمریکا برای شروع تحصیل در پاییز سال ۲۰۰۹ میلادی، ماه دسامبر سال ۲۰۰۸ یا ژانویه سال ۲۰۰۹ می‌باشد.

بسیاری از دانشجویان در زمان ارسال مدارک همچنان مشغول تحصیل هستند و هنوز فارغ‌التحصیل نشده‌اند. تقریبا تمام دانشگاه‌ها به شما این امکان را می‌دهند که در زمان شروع تحصیل (نه در زمان ارسال مدارک) یا حتی بعد از شروع تحصیل، مدرک فارغ‌التحصیلی از مقطع قبلی را ارائه نمایید. در نتیجه در زمان ارسال مدارک لازم نیست که حتما فارغ‌التحصیل شده باشید، و می‌توانید در سال آخرِ تحصیل مدارک خود را ارسال نمایید. بدیهی است که قبل از شروع تحصیل در خارج از کشور باید از دانشگاه‌ِ فعلی فارغ‌التحصیل شوید.

 انتخاب دانشگاه

یکی از مهمترین بخش های گرفتن پذیرش میباشد.

اولین عامل در انتخاب دانشگاه، انتخاب کشور است و سپس انتخاب دانشگاه بر اساس رتبه، احتمال پذیرش و سایر موارد.

 تماس با اساتید

مقدمه و اصول

تماس گرفتن با اساتید تاثیر بسزایی در بالابردن شانس شما در گرفتن پذیرش و ساپورت مالی دارد. برای تماس گرفتن با استاد‌ها به وب‌سایت‌هایشان مراجعه کنید. اگر زمینه کاری استاد مورد علاقه‌ی شماست می‌توانید به استاد ایمیل بزنید. شانس گرفتن پذیرش معمولا وقتی بیشتر می‌شود که شما تجربه‌ی انجام پروژه‌ای مرتبط با زمینه کاری استاد را داشته باشید و صرف علاقمندی به پروژه همیشه کافی نیست. اگر دوستانی در دانشگاه مقصد دارید حتما با دوستانتان تماس بگیرید و بپرسید که کدام یک از اساتید fund دارند. طبیعی است که اساتیدی که fund ندارند حتی اگر هم از کار شما خوششان بیاید معمولا نمی‌توانند شما را از نظر مالی ساپورت کنند و به شما RA بدهند.

در ایمیل‌هایی که به استاد‌ها می‌زنید، حتما از تجربیات کاری مرتبط خودتان بنویسید. ضمن این که اگر پذیرش گرفته‌اید حتما این موضوع را در ایمیل قید کنید. توصیه می‌شود که اگر وقت دارید نگاهی به مقالات اخیر استاد هم بیاندازید و در ایمیل بگوید که با چه قسمت‌هایی از کار آشنا هستید. شانس گرفتن پذیرش شما بالاتر خواهد رفت در صورتی که ایده‌ای برای ادامه کار یا بهبود آن داشته باشید، یا حتی اگر یک سوال خوب در مورد کار بپرسید. ولی در زمینه سوال کردن زیاده‌روی نکنید و سوال‌های متداول نپرسید. در غیر این صورت استاد ترجیح می‌دهد که اصلا جواب شما را ندهد. حتما رزومه‌تان را هم به ایمیل پیوست کنید.

چند نکته‌ی مهم:

  1. استادها در فصل پذیرش حدود روزی ۲۰ الی ۳۰ ایمیل از دانشجوها دریافت می‌کنند. در نتیجه حتی استاد‌هایی که به دنبال دانشجو هستند ترجیح می‌دهند بیشتر از یک دقیقه برای خواندن ایمیل شما وقت نگذارند. در نتیجه ایمیل را طوری بنویسید که استاد بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن با تجربیات شما آشنا بشود. این موضوع در مورد رزومه هم صادق است. بنابراین مطالب غیرضروری و نه چندان مرتبط را از رزومه‌ای که برای استادها می‌فرستید حذف نمایید و سعی کنید رزومه را تا آنجا که ممکن است خلاصه کنید تا بیشتر کارهای مرتبط با کار استاد و همچنین موفقیت‌های مهم شما را شامل شود.

  2. به استاد‌هایی که زمینه کاریشان هیچ ربطی به هم ندارد ایمیل نزنید! به عبارت دیگر سعی کنید که واقعا به کسانی که به کارشان علاقمندید ایمیل بزنید. استادهای یک دانشکده با هم ارتباط دارند و ممکن است متوجه بشوند که شما به همه ایمیل زده‌اید و فقط هدفتان این است که به هر قیمتی که شده است پذیرش بگیرید.

  3. ترجیحا در subject ایمیل به طور صریح به موضوع کاری استاد اشاره کنید و تنها به گفتن این که به زمینه کاری استاد علاقمندید اکتفا نکنید. برای مثال فرض کنید که استاد مورد نظر در زمینه Virtual Machine کار می‌کند:

    Interested in doing research on Virtual Machines می‌تواند subject خوبی باشد. در حالی که Interested in your field of research یا عناوین کلی‌ای مثل این، مناسب نیست.

  4. برای نوشتن ایمیل، از ساختارهای نگارش نامه رسمی استفاده کنید که شامل چهار بخش است:

۱- معرفی خود

۲- بیان علاقمندی و تجربیات

۳- بیان درخواست خود از استاد

۴- تشکر

زمان مناسب برای مکاتبه

در مورد بهترین زمان مکاتبه با اساتید بسیار سخت می‌توان اظهار نظر کرد و نظرات متفاوتی در پاسخ به این سوال وجود دارد. بیشتر دانشجویانی که مسیر گرفتن پذیرش را طی کرده‌اند معتقدند که برای گرفتن پذیرش در ترم پاییز سال آینده می‌توانید از اواخر شهریور سال جاری مکاتبه با اساتید را آغاز کنید.اگر بتوانید زودتر در امتحان TOEFL و GRE شرکت نمایید، می توانید شانس خود را در اینکه استاد ایمیل شما را باز کند بالا برید، چرا که ترافیک این ایمیل ها در مهر و آبان زیاد می شود. برای ترم ژانویه شانس باز کردن ایمیل‌ها بیشتر است. اما تجربیات متفاوت زیادی در این زمینه وجود دارد. آنچه که مسلم است، این است که برای گرفتن پذیرش، تماس با اساتید بسیار مهم است و شما هر زمان که با آنها تماس بگیرید شانس خود را در گرفتن پذیرش بالا خواهید برد.

 ترجمه مدارک

برای ترجمه مدارک باید به دارالترجمه رسمی مورد تایید دادگستری مراجعه کرد. البته توصیه می‌شود حتما قبل از دریافت ترجمه نهایی، آن را به دقت بررسی کنید چون احتمال اشتباه در ترجمه وجود دارد.

 ارسال مدارک

شما باید مدارک خود را که برای هر دانشگاه متفاوت می باشند قبل از ضرب الاجل تعیین شده دانشگاه در داخل پاکت گذاشته و برای آدرسی که در سایت دانشگاه نوشته شده پست کنید. از آنجاییکه معمولا دوستان زمان کافی برای این کار ندارند مجبور هستند که از پست های بین المللی، مانند DHL و TNT استفاده نمایند. این پست‌ها در مدت زمان کمتر از یک هفته – بین ۴ تا ۶ در تبلیغات آنها هست ولی گاهی اوقات به ۱۱ روز هم کشیده – مدارک شما را به مقصد می‌رسانند.در اکثر موارد رسیدن بسته به آمریکا به دلیل معطل شدن بسته در مرحله clearance بیشتر طول میکشد ولی دوستانی که از شرکت TNT استفاده کرده اند بسته های آنها ظرف مدت ۳ روز به مقصد رسیده (به دلیل اینکه آدرس مقصد دانشگاه بوده و گویا به همین دلیل مرحله clearance بسیار کوتاه تر میشود). در نوشتن آدرس برای این پست ها زمانی که از آدرس دارای P.O.BOX استفاده می کنید پست شما به مشکل بر می خورد بس حتما آدرسی را بنویسید که P.O.BOX نداشته باشد. در مواردی مثل سوئد به خود دانشگاه DHL ندارد و در آنجا تحویل نزدکترین مرکز DHL به دانشگاه می شود و از آنجا با یک پست معمولی می رسد دانشگاه‌ها برای فرستادن مدارک معمولا ضرب الاجل (deadline) تعیین می نمایند. حتما شما باید فرم تقاضانامه (Application) خود را که معمولا به صورت آن-لاین در سایت دانشگاه قابل پر کردن است قبل از ضرب‌الاجل پر نمایید. توجه کنید که این فرم‌ها را با دقت پر کنید. کسانی که مایلند توصیه نامه‌های آنها به صورت آن-لاین توسط اساتید تکمیل گردد دقت کنند که ایمیل و مشخصات استاد را به دقت در بخش مربوطه وارد نمایند. کسانیکه یک استاد داور در خارج از کشور دارند بهتر است که برای استاد خود از فرم توصیه نامه آن-لاین استفاده کنند. البته این کار را برای دوستانی که خارج از کشور هستند و می‌خواهند اساتید داخلی فرم آن-لاین را تکمیل نمایند توصیه نمی‌شود.

دوستان عزیز ضرب الاجل دانشگاه‌های گوناگون دنیا در وب‌سایت‌هایشان مشخص شده است. پس سعی کنید تا مدارک خود را با فاصله زمانی مطمئن قبل از ضرب الجل آماده کنید. در صورتی که هزینه ارسال مدارک برای شما زیاد است، می‌توانید مدارک خود را با پست اکسپرس دوطرفه ایران ارسال کنید. شما با حدود کمتر از ۸۰۰۰ تومان می‌توانید مدارک خود را به هر کشوری که می خواهید بفرستید و تا کمتر از ۱۲ روز نیز مدارک در اختیار آنها می‌باشد. البته اطمینان این پست با پست‌های بین المللی که شما می‌توانید هر لحظه مکان مرسوله خود را در اینترنت چک کنید و باید حدود سی‌هزار تومان نیز بپردازید فرق می کند، اما بسیاری از دوستان مدارک خود را با این پست بدون مشکل ارسال کرده‌اند. مشکل ایران و آمریکا تاثیر زیادی در پست ندارد و اگر بسته شما سالم از ایران خارج شود مطمئن باشید که بعد از آن به سلامت به آمریکا یا هر کشور دیگری می رسد. البته بعضا دیده می‌شود که خود ماموران پست ایران نیز شما را به پست کردن با پست‌های بین المللی تشویق می‌کنند و شما را می ترساند که ممکن است بسته شما با پست‌های داخلی نرسد که این نیز در نوع خود جالب است. ناگفته نماند که خیلی از دوستان اصلا پست ایران را توصیه نمی نمایند.خیلی از دوستان هم ترجیح میدهند به صورت شریکی بسته هایشان را با هم، و از طریق پستهای DHL یا TNT ارسال کنند تا هم سریعتر به مقصد برسد و هم هزینه ارسال بین آنها تقسیم شود.دوستانی که در شهرستانها تحصیل می‌کنند می‌توانند مدارک خود را به مرکز TNT در شهر مربوطه داده و مدارکشان صبح فردای همان روز تحویل با دیگر بسته ها از تهران ارسال خواهد شد.البته هزینه پست TNT در شهرهایی بجز تهران اندکی بیشتر است.

دقت کنید که برخی مواقع باید مدارک را به دو آدرس مختلف بفرستید. مثلا در مورد دانشگاه میشیگان شما باید دو سری ریز نمرات بفرستید که یکی به دانشکده و دیگری به بخش مربوط به تحصیلات تکمیلی می‌رود. برای جلوگیری از ۲ بار پرداخت هزینه پست میتوان با دانشکده هماهنگ کرد تا هر دو بسته برای آنها فرستاده شود و سپس خود دانشکده بسته مربوط به تحصیلات تکمیلی را از طریق پست داخلی برای آنها ارسال نماید. دقت شود قبل از انجام این عمل حتما هماهنگی با دانشکده صورت پذیرد. در هنگام فرستادن مدارک اصلا عجله نکنید. اولا که این ضرب الاجلی که تعیین می شود بیشتر برای submission فرم‌های تقاضانامه شما می‌باشد که باید سر موعد مقرر این کار انجام گیرد که در این زمان نیز به خیلی از مدارک که وقت گیر هستند نیازی نیست مثلا نامه های توصیه نامه یا ریز نمرات باید جداگانه فرستاده شوند. در بخش پر کردن فرم‌های تقاضانامه (application forms) شما به مدارکی مانند رزومه، SoP یا نامه سوابق شخصی نیاز دارید. البته حتی اگر این نامه‌ها را نتوانسته‌اید بنویسید عجله نکنید چرا که بعدا می توانید با مدارک دیگر پست کنید. ریز مدارکی که باید پست شوند معمولا عبارتند از:

دیدگاه ها بسته شده اند.