شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

دانشگاههای مورد تایید دانشگاههای مورد تایید

دانشگاه بغازیچی Boğaziçi

این دانشگاه، ادامه کالج روبرت(تأسیس شده در ۱۸۶۳) به عنوان اولین مؤسسه آموزش عالی آمریکا در خارج از کشور است. فعالیتهای آموزشی دانشگاه در سال۱۹۷۱ در Bebek استانبول آغاز شد. این دانشگاه در بخشهای مهندسی، علوم اجتماعی، علوم پایه، علوم آموزشی، آموزش شغلی و هنرهای زیبا از موقعیت بهتری برخوردار است. زبان آموزشی، انگلیسی است. تعداد دانشجویان آن حدود ۱۰ هزار نفر و تعداد کادر علمی آن۹۱۹ نفر است. نسبت استاد به دانشجو ۱ به۱۰ است.
کتابخانه: این کتابخانه در سال۱۸۶۳ با ۲۰۰ قفسه کتاب اهدایی از سوی مدرسه حقوِ هاروارد آغاز به کار کرد. در حال حاضر، حدود ۳۰۰ هزار کتاب به زبانهای مختلف دارد. دانشجویان علاوه بر کتاب، از نشریات دوره ای، کتب مرجع و آثار مربوط به خاور نزدیک نیز بهره مند میشوند. کتابخانه از امکاناتCD ، فیلم و… برخوردار است. کتب و مجلات زیادی به خط بریل و آثار صوتی برای استفاده دانشجویان کور در کتابخانه موجود است.
دانشجویان با استفاده از رایانه های موجود در کتابخانه میتوانند تحقیق و تفحص کنند.
اسکان و تغذیه: دانشگاه در تپه های دیدنی و زیبای محله Bebek استانبول ایجاد شده است. در این محله ۷ خوابگاه با ظرفیت۲۵۰۰ دانشجو ساخته شده است. علاوه بر آن، آپارتمان های لوکسی به نامsuperdorm برای اسکان۴۸۶ دانشجو ایجاد شده است. در مجتمع دانشگاه یک سالن غذاخوری و ۴ بوفه وجود دارد. در غذاخوری مجتمع ناهار و در کافه تریاها سرویس های ظهر و شب داده میشود.
بورس: دانشگاه یک دفتر بورس ایجاد کرده است که امر پیدا کردن افراد و مؤسسات بورس دهنده را دنبال میکند و بدین ترتیب به تعدادی از دانشجویان تأمین بورس مینماید. بنیاد دانشگاه به۲۰۰ دانشجو بورس میدهد.
فعالیتهای فرهنگی: در دانشگاه بالغ بر ۳۰ باشگاه دانشجویی وجود دارد. فعالیت این کلوپها در زمینه هایی چون: محیط، ادبیات، عکاسی، رادیو، شطرنج، بریج(نوعی بازی با ورِ)، موسیقی ترک و… است.
امکانات ورزشی: دانشگاه امکاناتی برای شاخه های ورزشی، فوتبال آمریکا، پرورش اندام، بدمینتون، آئروبیک، دوچرخه سواری، شمشیربازی، قایق سواری، توپ بازی در آب، شنا و… ایجاد کرده است. دانشجویانی که با درجه عالی از دانشگاه فارغ التحصیل میشوند، میتوانند با استفاده از بورس در دانشگاههای آمریکا (هاروارد، میت، Princeton و…) در دوره فوِق لیسانس یا دکترا ادامه تحصیل نمایند.

رشته های تحصیلی دانشگاه:

دانشکده تربیت معلم: دبیری رشته های رایانه و تکنولوژیهای آموزشی، علوم پایه، فیزیک، ریاضیات دوره ابتدایی، زبان انگلیسی، شیمی، ریاضیات پیش دبستانی، مشاوره و راهنمایی
دانشکده علوم پایه و ادبیات: فلسفه، فیزیک، زبان و ادبیات انگلیسی، شیمی، ریاضیات، بیولوژی مولکولیو ژنتیک، روانشناسی، جامعه شناسی، تاریخ، زبان و ادبیات ترکی
دانشکده اقتصاد و علوم اداری: اقتصاد، مدیریت، علوم سیاسی و روابط بین الملل
دانشکده مهندسی: مهندسی در رشته های: رایانه، الکتریکـ الکترونیک، صنایع، عمران، شیمی، ماشین آلات
مدرسه علوم عملی: مدیریت گردشگری، تجارت بین الملل، سیستمهای انفورماتیک مدیریت
مدرسه زبانهای خارجی: مترجمی انگلیسی
www.boun.edu.tr

 

 

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت به عنوان اولین دانشگاه بنیاد (خصوصی) در سال۱۹۸۴ تأسیس شد. زبان آموزشی دانشگاه انگلیسی است. دارای۷ دانشکده، ۲ مدرسه عالی، ۳ مدرسه عالی شغلی و یک مرکز آموزش فنون موسیقی است. این دانشگاه قریب به۱۰ هزار دانشجو و یک هزار هیأت علمی دارد.
فعالیتهای فرهنگی: فعالیت اجتماعی و فرهنگی دانشجویان از طرف شورای دانشجویان به مرحله اجرا گذاشته میشود. تمامی دانشجویان دانشگاه میتوانند به عضویت شورای مذکور دربیایند. کلوپهای دانشجویی دانشگاه در زمینه های مختلف فعالیت میکنند.
شرایط ویژه: شهریه ثبت نام سالتحصیلی۲۰۰۱ـ۲۰۰۰ آن دانشگاه۶ هزار دلار + ۸% مالیات است. در موقع ثبت نام حداقل نصف شهریه مذکور + مالیات اخذ میشود. بقیه شهریه در نیمه دوم تحصیلی دریافت میشود. این هزینه ها شامل غذا، خوابگاه و کتاب نمیشود.

رشته های موجود در دانشگاه:

دانشکدهعلوم پایه: فیزیک، شیمی، ریاضیات، بیولوژی مولکولها و ژنتیک
دانشکده هنرهای زیبا: معماری داخلی و طراحی محیط، معماری شهرسازی و روستایی
دانشکده اقتصاد، اداری و علوم اجتماعی: اقتصاد، علوم سیاست و مدیریت عمومی، روابط بین الملل،
دانشکده علوم انسانی و ادبیات: فرهنگ و ادبیات آمریکایی، باستان شناسی و تاریخ هنر، زبان و ادبیات انگلیسی
دانشکده مدیریت: مدیریت
دانشکده مهندسی: مهندسی رایانه، مهندسی الکتریک ـ الکترونیک، مهندسی صنایع
مدرسه عالی مدیریت توریزم و هتلداری: تکنولوژی رایانه و سیستمهای اطلاع رسانی، مدیریت بهره برداری، مدیریت توریزم و هتل داری.
مدرسه عالی زبانهای خارجی قابل اجرا: بانکداری و امور مالی، سیستمهای علم محاسبه، مترجمی(انگلیسی، فرانسه و ترکی)
توضیح: تعدادی از رشته های مذکور، مشمول بورس میباشند و دانشجویان میتوانند با برخورداری از شرایط لازم از امکان اخذ بورس بهره مند شوند.

www.bilkent.edu.tr

دانشگاه حاجت تپه آنکارا

دانشگاه حاجت تپه آنکارا در سال۱۹۶۷ تأسیس شد. دانشکده ها و مدارس عالی دانشگاه در محلها و بخشهای بی تپه (Beytepe) و صحیه، Keçiören ، پولادلی و کامان قرار دارند. زبان آموزش دانشگاه ترکی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی است.
دانشگاه۹ دانشکده، ۱۲ انستیتو، ۲۷ مرکز تحقیقات، ۱ مرکز آموزش موسیقی و ۱۴ مدرسه عالی دارد. تعداد کادر علمی دانشگاه۳۱۵۰ نفر و تعداد دانشجویان آن حدود ۲۵ هزار نفر است.
کتابخانه: نظام کتابخانه ای دانشگاه از مجموع کتابخانه های مرکزی بی تپه، مرکزی پزشکی، مرکز آموزش موسیقی دولتی و مدارس عالی خدمات اجتماعی تشکیل میشود. در این نظام، ۳۵۰ هزار جلد کتاب، فیلم، ویدیو و اطلاعات الکترونیکی وجود دارد. بالغ بر هزار نشریه ادواری نیز به کتابخانه های دانشگاه می آید.
اسکان ـ تغذیه: در دو مجتمع رفاهی دانشگاه برای بالغ بر ۴۰۰۰ دانشجو امکان اسکان وجود دارد و از مجتمع رفاهی مرکز آموزش موسیقی حدود ۹۲ دختر و ۱۳۳ پسر استفاده مینمایند.
در میهمان خانه دانشجویان نیز امکان اسکان۶۰۰ نفر وجود دارد. اتاقهای آن نیز یک نفره و دونفره میباشند.
فعالیتهای فرهنگی: ۵۶ باشگاه دانشگاه در موضوعات مختلف فرهنگی فعالیت میکنند. این باشگاهها برگزاری نمایشگاه کنسرت، پانل، گردش و… را ترتیب میدهند.
ورزش: دانشگاه دارای۲ سالن ورزشی سربسته و تعداد زیادی زمین بازی بسکتبال، والیبال و فوتبال میباشد. همچنین دانشجویان میتوانند از یک سالن پرورش اندام و یک مرکز اسکی با ظرفیت۵۰ تختخواب استفاده نمایند.

رشته های تحصیلی دانشگاه:

دانشکده دندانپزشکی
دانشکده داروسازی
دانشکده ادبیات: زبان و ادبیات آلمانی، فرهنگ و ادبیات آمریکایی، آرشیوگری، اسناد و اطلاعات، فلسفه، زبان و ادبیات فرانسه، زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی، کتابداری، مترجمی فرانسه، مترجمی انگلیسی، باستانشناسی، روانشناسی، تاریخ هنر، جامعه شناسی، تاریخ زبان و ادبیات ترکی، فرهنگ عامه ترکیه
دانشکده تربیت معلم: دبیری در رشته های: آلمانی، تکنولوژی های رایانه و آموزش، بیولوژی(به آلمانی)، علوم پایه، فیزیک(به آلمانی)، فرانسه، ریاضیات دوره ابتدایی، انگلیسی، شیمی(آلمانی)، ریاضیات(آلمانی)، پیش دبستانی، مشاوره و راهنمایی، کلاسداری
مدرسه عالی اقتصاد خانواده: آموزش و پرورش کودک، اقتصاد خانواده
دانشکده علوم پایه: بیولوژی، آمار، شیمی(انگلیسی)، ریاضیات
مدرسه عالی درمان فیزیکی
مدرسه عالی پرستاری
دانشکدهاقتصاد و علوم اداری: اقتصاد، اقتصاد (به انگلیسی)، مدیریت(به انگلیسی)، مدیریت عمومی، مالیه، روابط بین الملل(به انگلیسی)
مدرسه عالی آموزش شغلی فنی: مهندسی صنایع چوب
دانشکده مهندسی: مهندسی در رشته های: رایانه، الکتریک ـ الکترونیک(به انگلیسی)، فیزیک، غذایی، هیدروژئولوژی، زمین شناسی، شیمی، معدن، انرژی اتمی
مدرسه عالی اداره بهداشت
مدرسه عالی تکنولوژی بهداشت: تغذیه و رژیم غذایی
مدرسه عالی خدمات اجتماعی
دانشکده پزشکی: پزشکی، پزشکی(به انگلیسی)
www.hacettepe.edu.tr

دانشگاه استانبول

این دانشگاه در سال۱۴۵۳ تأسیس شد. در مقایسه با سایر دانشگاهها از امکانات بیشتری برخوردار است. تعداد ۷۳ هزار دانشجو و ۴۵۶۳ نفر کادر علمی دارد. نسبت استاد به دانشجو ۱ به۱۶ است. دارای۱۷ دانشکده، ۹ مدرسه عالی، ۱ مرکز آموزش موسیقی، ۱۴ انستیتو و ۱۴ مرکز تحقیقات است. زبان آموزشی دانشگاه ترکی، انگلیسی، آلمانی و فرانسه است.
عمده دروس دانشگاه دربناهای تاریخی مجتمع دانشگاهی بایزید (Beyazit) داده میشود. درب ورودی دانشگاه از مشهورترین درهای تاریخی کشور است. کتابخانه های مرکزی و تخصصی دانشگاه به لحاظ ریشه دار بودنشان از غنای خاصی برخوردارند. تزهای دانشگاهی موجود در کتابخانه مرکزی نیز بر اهمیت آن افزوده است. کتابخانه دولتی بایزید نیز که در نزدیکی دانشگاه قرار دارد، از بزرگترین کتابخانه های کشور است.
اسکان و تغذیه: دانشگاه استانبول۷ مجتمع دارد. در مجتمع رفاهی Avcilar 1500 دانشجو و در خوابگاه محمدجان۲۰۰ دانشجو سکونت دارند. در خوابگاهها خدمات بهداشتی شبانه روزی است.
با توجه به اینکه دانشکدهها و مدارس عالی دانشگاه در محله های مختلفی قرار دارند، لذا دانشگاه کافه تریای مرکزی ندارد. در هر دانشکده به دانشجویان غذای ظهر داده میشود. ضمن اینکه آنها کافه تریا و بوفه نیز دارند. در بایزید و وزنه جیلر (Vezneciler) نیز بوفه ها و رستورانهای ارزان قیمت وجود دارد.
بورسها: تقریباً ۴۰ هزار دانشجو از بورس مؤسسات و بنیادهای خصوصی و رسمی برخوردارند. در دانشگاه نیز به تعدادی از دانشجویان بورس داده میشود. افرادیکه در کنکور، جزو ۵۰۰ نفر اول قرار بگیرند، افراد ممتاز کلاس، ۵ نفر از افراد موفق در رشته هنر، ۵ نفر در بخش فرهنگ و ۵ نفر در بخش ورزش از بورس دانشگاه بهره مند میشوند.
فعالیتهای فرهنگی: تعداد باشگاههای یکه در سطح دانشکده ها فعالیت فرهنگی انجام میدهند، حدود ۲۰۰ مورد است. به علاوه دانشجویان، در مرکز فرهنگی دانشجو نیز که در سال۱۹۹۰ در مجتمع بایزید ایجاد شده، میتوانند مشارکت داشته باشند. هر کلوب دارای اتاِ و سالن سینما و نمایش است که میتواند در طول سال اقدام به فعالیتهای فرهنگی مختلف نماید. ضمن اینکه یکسالن مطالعه نیز که دارای نشریات روز است در خدمت دانشجویان است. دانشگاه در آغاز هر سال تحصیلی با مشارکت باشگاههای فرهنگی یک مراسم شادی با عنوان «روزهای فرهنگی دانشگاه استانبول» برگزار می نماید.
خدمات بهداشتی: خدمات بهداشتی دانشگاه از طرف ریاست اداره بهداشت، هنر و ورزش در مرکز پزشکی ـ اجتماعی به دانشجویان عرضه میشود. در شرایط خاص نیز، دانشکده های پزشکی استانبول و جراح پاشا در مداوای دانشجویان نقش کمکی ایفا مینمایند. در مورد دندانپزشکی نیز دانشکده دندانپزشکی به دانشجویان خدمت مینماید. ضمن اینکه در دانشکده ادبیات نیز یک مرکز مشاوره روانی وجود دارد.
فعالیتهای ورزشی: سالن ورزشی سربسته Avcilar در حد استاندارد المپیک است. دانشگاه برای انجام مسابقات در زمینه های بسکتبال، والیبال و هندبال از ویژگیهای لازم برخوردار است.
سالنهای سربسته دانشکده پزشکی جراح پاشاه، دانشکده پزشکی استانبول و انستیتو علوم دریایی از ساعت۸ صبح الی۱۰ شب برای همه دانشجویان باز است. تیمهای دانشجویی در واحد ورزش دانشگاه تشکیل میشود و دانشجویان علاقمند میتوانند در این تیمها مشارکت داشته باشند. ضمن اینکه در مجتمع مرکزی نیز یک میدان بازی فوتبال، یک میدان بازی بسکتبال وجود دارد. همچنین دانشکده های ارتباطات، پزشکی جراح پاشا، جنگل، علوم دریایی نیز هر کدام میدانهای بازی دارند.
همه ساله در ماههای آوریل و می در دانشگاه مراسم شادی ورزشی ترتیب داده میشود.
رشته های تحصیلی:
دانشکده پزشکی جراح پاشا: پزشکی جراح پاشا، پزشکی جراح پاشا (به انگلیسی)، علوم بیولوژیک پزشکی
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده داروسازی
دانشکده ادبیات: زبان و ادبیات آلمانی، فرهنگ و ادبیات آمریکایی، زبان و ادبیات عربی، آرشیوگری، جغرافیا، زبان و ادبیات یونانی(جدید)، انفورماتیک و اسناد، زبان و ادبیات یونانی (قدیم)، زبان و ادبیات فارسی، فلسفه، زبان و ادبیات فرانسه، هیتی شناسی، زبان و ادبیات انگلیسی، باستانشناسی، کتابداری، زبان و ادبیات لاتین، مترجمی آلمانی، مترجمی فرانسه، مترجمی انگلیسی، ماقبل تاریخ، روانشناسی، زبان و ادبیات روسی، تاریخ صنعت، جامعه شناسی مردمی، جامعه شناسی، تاریخ، نقادی و دراماتولوژی تئاتر، زبان و ادبیات ترکی، زبان و ادبیات اردو.
دانشکده علوم پایه: ستاره شناسی و علوم فضایی، بیولوژی، فیزیک، ریاضیات
دانشکدهحقوِ
مدرسه عالی بهداشت فیزیوتراپی
مدرسه عالی پرستاری: پرستاری
دانشکده آموزشی حسنعلی یوجل: دبیری آلمانی، علوم پایه، زبان فرانسه، ریاضیات، علوم پایه، انگلیسی مشاوره روانشناسی، کلاسداری، علوم اجتماعی، زبان ترکی
دانشکده اقتصاد: اقتصاد کار و روابط صنعتی، اکونومتری، اقتصاد، مالیه
دانشکده الهیات
دانشکده ارتباطات: روزنامه نگاری، روابط و شناخت مردمی، رادیو و تلویزیون و سینما
مدرسه عالی بهداشت باقرکوی استانبول: پرستاری
دانشکده پزشکی استانبول: پزشکی استانبول
دانشکده مدیریت: مدیریت
دانشکده مهندسی: مهندسی رشته های رایانه، محیط، مدیریت حمل و نقل دریایی، الکتریک و الکترونیک، صنایع، عمران، ژئوفیزیک، زمینشناسی، شیمی، مهندسی شیمی، معدن، فلزات
دانشکده جنگل: مهندسی: صنایع جنگل، جنگل، معماری روستایی
دانشکده علوم سیاسی: مدیریت عمومی، روابط بین الملل
دانشکده محصولات آبی
مدرسه عالی بهداشت شیشلی: مامایی
دانشکده دامپزشکی
مدرسه عالی حمل و نقل و لجستیک: حملو نقل هوایی، حملو نقل زمینی

www.istanbul.edu.tr

دانشگاه غازی آنکارا

دانشگاه غازی در سال۱۹۸۲ تأسیس شد. این دانشگاه دارای۲۵ دانشکده، ۲۱ مدرسه عالی، ۵ انستیتو و ۱۸ مرکز تحقیقات دارد. تعداد دانشجویان دانشگاه۴۷ هزار و ۵۱۵ نفر است.
دانشگاه غازی با مساحت کل۳۴۰ هزار متر مربع که شامل دانشگاه و مجتمع های بش اولر (BEŞEVLER) ، اِمِک، گُل باشی و مال تپه میباشد، از بزرگترین دانشگاههای دولتی ترکیه محسوب میشود. تعداد اعضای هیأت علمی دانشگاه بالغ بر ۲۰۰۰ نفر است که نسبت آن به دانشجو ۱ به۲۴ است. آموزش به ترکی و انگلیسی داده میشود.
کتابخانه: کتابخانه مرکزی دارای بیش از ۱۰۰ هزار کتاب، ۴۰ هزار مجله و حدود ۶ هزار تز دانشگاهی است. این دانشگاه به۱۳۴۸ نشریه دوره ای در ۸۳۲ زبان خارجی مشترک است. هر سال نیز حدود ۱۰ هزار نشریه به امکانات دانشگاه افزوده میشود. استفاده از کتابخانه از طریق اینترنت ممکن است.
این کتابخانه به۲۳۶ مجله الکترونیکی نیز مشترک است. از طریق رایانه های کتابخانه امکان کسب اطلاعات کتابخانه ای و تأمین فتوکپی از برخی از کتب کتابخانه وجود دارد.
اسکان ـ تغذیه: دانشجویان میتوانند در خوابگاههای وابسته به مؤسسه اعتبار و خوابگاهها سکونت داشته باشند. روزانه به۸ هزار دانشجو نیز ۴ نوع غذا داده میشود. در دانشکدههای کاستامونو، قیرشهر و چوروم نیز به دانشجویان غذا داده میشود. دانشگاه علاوه بر سالن های غذاخوری، کافه تریا نیز دارد.
بورسها: در سال تحصیلی۲۰۰۰ به۵۰۰ نفر از دانشجویانی که دانشگاه غازی را به عنوان انتخاب اول گزیده بودند، بورس تحصیلی داده شد، مبلغ بورس پنجاه میلیون لیره ترک است. علاوه بر این، به۲۰۰۰ نفر دانشجوی دیگر نیز که به لحاظ فشارهای اقتصادی در مضیقه هستند، بورس داده میشود.
فعالیتهای فرهنگی: در دانشگاه غازی فعالیتهای مختلفی از قبیل: رقص کلاسیک، کوهنوردی، فوتبال و… وجود دارد. همه ساله نیز در ماه می یک مراسم دانشجویی شادی آور برگزار میشود. ضمن اینکه از طریق ریاست دانشگاه نیز انواع اجتماعات، کنفرانس و پانلها ترتیب داده میشود. دو مرکز آموزشی و تفریحی کاراگل و بش اِوْلر نیز به روی دانشجویان باز است.
تأسیسات ورزشی: دانشگاه غازی دارای۲ سالن ورزشی سربسته، استخر شنای سربسته، سالن بازیهای عمومی، میدان تنیس، سالنهای آفتابی، تأسیسات فوتبال و پرورش اندام میباشد. هر دانشکده نیز برای خود سالنهای خاصی دارد. فعالیتهای ورزشی مختلفی از قبیل: بسکتبال، والیبال، ژیمناستیک، بدمینتون، پرورش اندام، هالتر، جودو، فوتبال، کشتی و پاتیناژ در دانشگاه وجود دارد.
پذیرش دانشجو: دانشگاه در کلیه سطوح کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های علوم انسانی، تجربی و فنی دانشجو میپذیرد. همچنین در رشته های پزشکی، صنعتی، موسیقی و آموزشهای شغلی مراکز تخصصی ویژه ای دارد.

رشته های تحصیلی:

دانشکده دندانپزشکی
دانشکده داروسازی
دانشکده آموزش هنرهای صنعتی
دانشکده علوم پایه ـ ادبیات: بیولوژی، لهجه ها و ادبیات ترکی معاصر، فلسفه، فیزیک، آمار، شیمی، ریاضیات، زبان و ادبیات روسی، تاریخ صنعت، تاریخ، زبان و ادبیات ترکی.
دانشکده تربیت معلم غازی: دبیری در رشته های: زبان آلمانی، عربی، رایانه و تکنولوژیهای آموزشی، بیولوژی، جغرافیا، گروه فلسفه، علوم پایه، فیزیک، زبان فرانسه، معلولان بینایی، ریاضیات دوره ابتدایی، انگلیسی، شیمی، ریاضیات، پیش دبستانی، مشاوره و راهنمایی، کلاسداری، علوم اجتماعی، تاریخ، زبان ترکی، زبان و ادبیات ترکی، معلولان ذهنی.
مدرسه عالی پرستاری
دانشکده حقوق
دانشکده اقتصاد و علوم اداری: فعالیت اقتصادی و روابط صنعتی، اکونومتری، اقتصاد، مدیریت، مدیریت عمومی، مالیه و روابط بین الملل.
دانشکده ارتباطات: روزنامه نگاری، شناخت روابط مردمی، رادیو، تلویزیون و سینما.
دانشکده آموزش شغلی: دبیری: اقتصاد خانواده و تغذیه، رشد و آموزش کودک، مدیریت منزل، صنعت پوشاک، علم آرایش و زیبایی، طراحی مدل، نقش، بافت و دوخت پوشاک.
دانشکده مهندسی: مهندسی در رشته های صنایع، عمران، شیمی، ماشین آلات، معماری، برنامه ریزی شهری و منطقه ای.
دانشکده فنی آموزشی: دبیری: سیستمهای رایانه، ریخته گری، الکتریک، الکترونیک، قالب بندی، ساختمان و ترسیم ماشین آلات، چاپگری، فلزات، مبلمان و دکوراسیون، اتومبیل سازی، بازیافت مواد رنده ای، تأسیسات، سازه.
دانشکده پزشکی
دانشکده آموزش گردشگری و تجارت: دبیری: مدیریت اداری، حسابداری و امور مالی، مدیریت مهمانداری، مدیریت سیاحت
دانشکده اقتصاد و علوم اداری چوروم: مدیریت
دانشکده الهیات چوروم
دانشکده مهندسی چوروم: شیمی، ماشین آلات
مدرسه عالی بهداشت چوروم: پرستاری
دانشکده آموزشی کاستامونو: دبیری: علوم پایه، ریاضیات علوم پایه، کلاس داری، علوم اجتماعی، زبان ترکی
دانشکده جنگل کاستامونو: مهندسی جنگل
مدرسه عالی بهداشت کاستامونو: پرستاری
دانشکده آموزش قیرشهر: دبیری علوم پایه، کلاس داری، علوم اجتماعی، زبان ترکی
دانشکده علوم پایه و ادبیات قیرشهر: بیولوژی، فیزیک، ریاضیات، زبان و ادبیات ترکی
مدرسه عالی بهداشت قیرشهر: پرستاری
www.gazi.edu.tr

دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه فنی استانبول در سال۱۷۷۳ ایجاد شده است. این دانشگاه دارای۱۱ دانشکده، ۵ انستیتو، یک مرکز آموزش موسیقی و یک مدرسه عالی آموزش شغلی است. کلیه امکانات دانشگاه در پنج مجتمع متمرکز شده است. تعداد دانشجویان آن بالغ بر ۱۵ هزار نفر و تعداد کادر علمی آن تقریباً ۲ هزار نفر است. زبان آموزش به انگلیسی و ترکی است. مجتمع های دانشگاه در محله های Ayazoğa, Moğka, Taşkişla, Gümüşsuyu, Tuzla قرار دارند.
اسکان و تغذیه: خوابگاههای دانشگاه در دو محله Gümüşsuyu وAyazağa قرار دارد. ظرفیت نهایی خوابگاهها ۳ هزار نفر است. در مجتمع های دانشگاه سالن های غذاخوری نیز وجود دارد.
فعالیتهای فرهنگی: کلوپ های دانشجویی، فعالیتهای مختلف فرهنگی را به اجرا درمی آورند. این فعالیتها شامل: برگزاری تئاتر، هنرهای نمایشی، هنرهای پلاستیکی، نمایشگاهها، پانلها و کنفرانسها میباشند.
ورزش: در Ayazağa دو سالن ورزشی سربسته، ۳ میدان فوتبال، ۴ میدان بسکتبال و ۲ میدان والیبال وجود دارد.
در دانشگاه مسابقات ورزشی انجام میگیرد.
فارغ التحصیلان این دانشگاه در بازار کار با مشکل بیکاری مواجه نمیشوند.
رشته های تحصیلی دانشگاه:
دانشکده دریایی: مهندسی مدیریت ماشین آلات کشتی
دانشکده الکتریکـ الکترونیک: مهندسی در رشته های رایانه، الکتریک، الکترونیک، کنترل، مخابرات
دانشکدهعلومپایهو ادبیات: مهندسیفیزیک، شیمی، مهندسیریاضیات، بیولوژیو ژنتیکمولکولها
دانشکده کشتی سازی و علوم دریایی: مهندسی تکنولوژی دریایی
دانشکده عمران: مهندسی محیط زیست، مهندسی عمران، مهندسی زمین پیمایی و عکسبرداری
دانشکده مدیریت: مهندسی صنایع، مهندسی مدیریت
دانشکده شیمی ـ متالوژی: مهندسی غذایی، مهندسی شیمی، مهندسی فلزات
دانشکده معدن: مهندسی ژئوفیزیک، مهندسی معدن، مهندسی نفت و گاز
دانشکده ماشین آلات: مهندسی ماشین آلات، مهندسی نساجی، مهندسی معماری، طراحی محصولات صنعتی، معماری، برنامه ریزی شهر و منطقه
دانشکده علوم هوایی و فضایی: مهندسی هواشناسی، مهندسی هواپیما، مهندسی فضا
آدرس اینترنتی و تلفن: ۳۳ ۳۳ ۲۸۵ – ۳۰ ۳۰ ۲۸۵ (۰۲۱۲) www.itu.edu.tr
دانشگاه بیلگی (علم) استانبول
این دانشگاه در سال۱۹۹۶ توسط بنیاد آموزش علم و فرهنگ در استانبول تأسیس شد. در حال حاضر، از ۲۶ کشور دنیا در آن دانشگاه تحصیل میکنند. تعداد دانشجویان آن۷۰۰۰ نفر است. از میان دانشجویان فوِ ۱۴۰۰ نفر شان بورسیه میباشند.
دانشگاه در محله های تقسیم، قوش تپه و دولاب دره ساختمانهای مدرنی دارد. مجموع رشته های آن۲۸ مورد است.
در کتابخانه مرکزی آن امکانات کتاب، نشریات ادواری و اطلاعات الکترونیکی وجود دارد. ضمن اینکه در بخشهای مادر نیز کتابخانه هایی ایجاد میشود. باشگاههای دانشجویی دانشگاه در بسیاری از زمینه ها فعالیت مینمایند.
دانشگاه تلویزیون و رادیو نیز دارد. آموزش پولی است. هزینه ثبت نام برای دانشکده اقتصاد و علوم اداری ۷۳۸۵ دلار و برای دوره پیش دانشگاهی۷۰۵۰ دلار است. مبلغ فوِ شامل مالیات نمیشود. پرداختها در دو قسط انجام میشود.
رشته های تحصیلی دانشگاه:
رایانه، ادبیات تطبیقی، ریاضیات، روانشناسی، جامعه شناسی، تاریخ، موسیقی، اقتصاد، مدیریت، علوم سیاسی، امور مالی بین المللی، روابط بین الملل، روابط مردم، نظام های ارتباط رسانه ای، تبلیغات، سینما ـ تلویزیون، روزنامه نگاری تلویزیون، طراحی ارتباط بصری، هنرهای صحنه و نمایش و مدیریت عمومی

دانشگاه خاورمیانه (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) (ODTÜ)

دانشگاه صنعتی خاورمیانه در سال۱۹۵۶ در آنکارا تأسیس شد. هدف از تأسیس این دانشگاه تربیت افراد متخصص در رشته های فنی است. در حال حاضر ۵ دانشکده، یک مدرسه عالی آموزش شغلی، ۵ انستیتو و ۳۰ مرکز تحقیقات دارد. این دانشگاه دارای۲۰ هزار دانشجو و بالغ بر ۲ هزار عضو هیأت علمی است. نسبت تعداد دانشجو به استاد ۱ به۱۰ است.
کتابخانه: این دانشگاه دارای ۲۹۶ هزار کتاب، ۱۳۰ هزار مجله است. تعداد ۲۰۰۰ نشریه ادواری را نیز دریافت میکند. نشریات ادواری دارای شبکه CD نیز میباشد. دانشگاه مذکور از بزرگترین سیستم کامپیوتری ترکیه برخوردار است.
اسکان و تغذیه: دانشگاه دارای۱۲ خوابگاه دانشجویی مدرن(۶ خوابگاه دختران و ۶ خوابگاه پسران) است. ظرفیت خوابگاهها حدود ۵۰۰۰ نفر است. اتاقِها ۶ـ۱ نفری است. اتاِقهای رایانه، آبگرم، ماشین های لباسشوئی و… از امکانات خوابگاههاست. خوردنی ها از کافه تریای دانشجویی قابل تأمین است.
بورسها: دانشگاه برای افرادیکه در امتحانات دانشگاه از امتیاز بیشتری برخوردار میشوند، بورس میدهد. برای دریافت بورس، دانشجو باید در دو ترم روی هم رفته بالاتر از ۵۰/۲ را کسب کرده باشد.
فعالیتهای فرهنگی: بالغ بر ۵۰ دانشجوی غیرحرفه ای در فعالیتهای فرهنگی حضور دارند. تقریباً در همه موضوعات، فعالیتهای مختلفی انجام میدهند. مسئولان دانشگاه امکانات زیربنائی را فراهم کرده و برای گروهها بازمیکنند. در دو هفته اول ماه می هر سال مراسم شادی برای دانشجویان ترتیب داده میشود.
تأسیسات ورزشی: دانشگاه تقریباً در ۳۰ بخش ورزشی فعالیت دارد. مجتمع امکانات دانشگاه دارای۲ سالن ورزشی، ۶ میدان فوتبال، ۱۲ میدان بازی تنیس، ۲۰ بسکتبال، ۱۰ والیبال و استخرشنای باز است.

رشته های تحصیلی دانشگاه:

دانشکده تربیت معلم: دبیری: رایانه و تکنولوژی های آموزشی، علوم پایه، فیزیک، آمار، شیمی، ریاضیات، بیولوژی مولکولیو ژنتیک، روانشناسی، جامعه شناسی، تاریخ.
دانشکده اقتصاد و علوم اداری: اقتصاد، مدیریت، علم سیاست و مدیریت عمومی، روابط بین الملل.
دانشکده معماری: طراحی محصولات صنعتی، معماری، برنامه ریزی شهری و منطقه ای.
دانشکده مهندسی: مهندسی در رشته های رایانه، محیط، الکتریک ـ الکترونیک، صنایع، غذا، هوانوردی، عمران، زمینشناسی، شیمی، معدن، ماشین آلات، فلزات، نفت و گاز.

www.metu.edu.tr

دانشگاه دوکوز ایلول (نه سپتامبر) ازمیر

این دانشگاه در سال۱۹۸۲ در شهر ازمیر تأسیس شد. ۱۳ دانشکده، ۱۳ مدرسه عالی، یک مرکز آموزش فنون موسیقی و ۱۰ انستیتو تحقیقاتی دارد. بخشهای وابسته به دانشگاه در محلات مختلف شهر ازمیر پراکنده شده اند. زبان آموزش ترکی است. تعداد دانشجویان آن۳۱۲۲۹ نفر و تعداد کادر علمی آن۲۲۸۲ نفر است. بزرگترین دانشکده های آن: دانشکده اقتصاد و علوم اداری، دانشکده تربیت معلم و دانشکده مهندسی (Bornova) است.
کتابخانه: دانشگاه تعداد ۱۴ کتابخانه(متعلق به دانشکده ها، مدارس عالی و انستیتوها) دارد. این کتابخانه ها در خارج از دانشگاه واقع شده اند و بدین لحاظ استفاده از آنها برای کلیه محققان آزاد است. دارای۲۱۵ هزار کتاب هستند. به۷۴۸ نشریه ادواری خارجی و ۳۴۶ نشریه ادواری داخلی مشترک میباشند. به شبکه اینترنت متصلند. دانشجویان میتوانند به طور مجانی در آزمایشگاههای رایانه ای آنها آدرس E-mail داشته باشند.
اسکان و تغذیه: هر دانشکده ای علاوه بر یک سالن غذاخوری، یک بوفه نیز دارد. مجتمع خوابگاهی دانشکده تربیت معلم Buca ظرفیت اسکان۵۵۲ دانشجوی دختر را دارد. علاوه بر خوابگاه مذکور، خوابگاههای دیگری نیز درinciralti ، Bornova و Buca وجود دارند که دانشجویان میتوانند در آنجا و خوابگاههای خصوصی اقامت داشته باشند. امکان کرایه منزل نیز وجود دارد.
فعالیتهای فرهنگی: دانشگاه دارای باشگاههایی در زمینه های هنر، موسیقی مردمی ترک، رقص، موزیک و… میباشد. هر سال جشنواره بازیهای مردمی بین المللی را ترتیب میدهد و بدین ترتیب امکان آشنایی و ارتباط دانشجویان با سایر فرهنگها فراهم میشود.
تأسیسات ورزشی: در مجتمع های دانشگاه دو سالن ورزشی سربسته، ۴ میدان ورزشی والیبال، یک سالن ورزشی پرورش اندام، ۵ میدان ورزشی بسکتبال، ۲ میدان بازی فوتبال و یک محل بازی تنیس وجود دارد. فعالیتهای تفریحی دیگر از قبیل کوهنوردی و اسکی نیز از سوی دانشگاه ترتیب داده میشود.
خدمات بهداشتی: خدمات بهداشتی در مرکز درمانی ـ اجتماعی واقع در ساختمان ریاست دانشگاه عرضه میشود. تعداد پزشکان آن۱۰ نفر است. هزینه بسیار جزئی از دانشجویان مراجعه کننده دریافت میشود. دانشجویان، در صورت لزوم به بیمارستان دانشگاه فرستاده میشوند. هزینه های درمان خانواده دانشجویان نیز توسط واحد خدمات اجتماعی دانشگاه پرداخت میشود. مضاف بر این، برای تأمین رشد دانشجویان در زمینه های ذهنی ـ روحی واحد مشاوره روانی نیز در ساختمان ریاست بخش فرهنگ بهداشت و ورزش ایجاد شده است.

رشته های تحصیلی دانشگاه:

دانشکده تربیت معلم Buca: دبیری در رشته های: زبان آلمانی، رایانه و تکنولوژیهای آموزشی، بیولوژی، جغرافیا، علومپایه، فیزیک، زبان فرانسه، ریاضیات دوره ابتدایی، انگلیسی، شیمی، ریاضیات، پیش دبستانی، مشاوره و راهنمایی، کلاسداری، علوم اجتماعی، تاریخ، زبان و ادبیات ترکی، زبان ترکی
مدرسه عالی مدیریت امور دریایی: عرصه کشتی(به انگلیسی)، مدیریت امور دریایی(به انگلیسی)
دانشکده علوم پایه و ادبیات: علم زبان، فرهنگ و ادبیات آمریکایی، فیزیک، آمار، باستانشناسی، ریاضیات(به انگلیسی)
مدرسه عالی درمان فیزیکی
دانشکده هنرهای زیبا: سینما ـ تلویزیون
مدرسه عالی پرستاری
دانشکده حقوقِ
دانشکده اقتصاد و علوم اداری: اقتصاد کار و روابط صنعتی، اکونومتری، اقتصاد، مدیریت، مدیریت عمومی، مالیه
دانشکده الهیات: الهیات، دبیری فرهنگ دینی و علم اخلاقِ دوره ابتدایی
دانشکده مدیریت: اقتصاد (به انگلیسی)، مدیریت(به انگلیسی)، مدیریت گردشگری(فرانسه ـ انگلیسی)، روابط بین الملل(به انگلیسی)
دانشکده معماری: معماری، برنامه ریزی شهری و منطقه ای
دانشکده مهندسی: مهندسی در رشته های: رایانه، محیط، الکتریک ـ الکترونیک، صنایع، عمران، زمینشناسی، ژئوفیزیک، معدن، ماشین آلات، فلزات، نساجی
دانشکده پزشکی

www.deu.edu.tr

دانشگاه اژه (EGE)

این دانشگاه در سال۱۹۵۶ در ازمیر ساخته شد. دو مجتمع دانشگاه در بُرنُوا و چشمه واقع شده است. دارای ۱۱ دانشکده، ۴ مدرسه عالی، ۸ مدرسه عالی آموزش شغلی، یک مرکز آموزش موسیقی، ۷ انستیتو و ۲۳ مرکز تحقیقاتی است. تعداد دانشجویان آن حدود ۲۵ هزار نفر و تعداد کادر علمی آن متجاوز از ۲۵۰۰ نفر است. زبان آموزشی آن ترکی و انگلیسی است.
کتابخانه: براساس گزارش سال۲۰۰۰ سازمان گزینش دانشجو، تعداد کل کتب موجود در کتابخانه های دانشگاه اژه بالغ بر ۲۵۰ هزار جلد است. تعداد کتب کتابخانه مرکزی آن۵۰ هزار جلد و نشریات ادواری آن حدود ۴۰۰ عنوان گزارش شده است. امکان انجام تحقیق و کسب اطلاعات از طریق رایانه های دانشگاه وجود دارد. ساعتکار کتابخانه از ساعت۸ صبح الی۲۱ شب است.
اسکان و تغذیه: ظرفیت خوابگاه موجود در مجتمع بُرنُوا هشت هزار نفر و ظرفیت خوابگاه موجود در مجتمع چشمه۴۰۰ نفر است. ظرفیت سه سالن غذاخوری با ۱۵ بوفه نیز ۱۰ هزار نفره است.
فعالیت فرهنگی: تعداد زیادی باشگاه متوسط دانشجویان ایجاد شده است. در بخش هزینه امکانات خوبی برای دانشجویان علاقمند فراهم شده است.
رشته های تحصیلی دانشگاه:
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده داروسازی
دانشکده ادبیات: زبان و ادبیات آلمانی، فرهنگ و ادبیات آمریکایی، جغرافیا، فلسفه، زبان و ادبیات انگلیسی، باستان شناسی کلاسیک، دوران ماقبل تاریخ، روانشناسی، تاریخ هنر، جامعه شناسی، تاریخ، زبان و ادبیات ترکی
دانشکده تربیت معلم: دبیری: رایانه و تکنولوژی های آموزشی، پیش دبستانی، مشاوره و راهنمایی، کلاس داری
دانشکده علوم پایه: نجوم و علوم فضایی، بیوشیمی، بیولوژی، فیزیک، آمار، شیمی، ریاضیات
مدرسه عالی پرستاری
دانشکده اقتصاد و علوم اداری: اقتصاد، مدیریت، روابط بین الملل
دانشکده ارتباطات: روزنامه نگاری، روابط و شناخت مردمی، رادیو و تلویزیون و سینما
مدرسه عالی بهداشت آتاتورک ازمیر: مامایی
مدرسه عالی بهداشت اودمیش ازمیر: مامایی، پرستاری
دانشکده مهندسی: مهندسی در رشته های: رایانه، پوست، غذا، عمران، ماشین آلات، نساجی
دانشکده محصولات آبی
دانشکده پزشکی
دانشکده کشاورزی: تولید گیاهی، تولید حیوانی، معماری روستایی، تکنولوژی کشاورزی
لیست کام- مهندسی عمران
۲- مهندسی کامپیوتر
۳- علوم کامپیوتر
۴- مهندسی کشاورزی
۵ – مهندسی مکانیک
۶- مهندسی برق
۷ – بیو مهندسی
۸ – مهندسی چرم
۹- مهندسی شیمی
۱۰- مهندسی صنایع
۱۱- ریاضی
۱۲- فیزیک
۱۳- شیمی
۱۴- بیو کیمیا
۱۵ – بیولوژی
۱۶- آمار
۱۷- تکنولوژی آب
۱۸- حفاظت علفهای هرز
۱۹- خاک
۲۰- ماشن آلات کشاورزی
۲۱- اقتصاد کشاورزی
۲۲- معماری فضای سبز
۲۳- محصولات آب
۲۴- بیو تکنولوژی
۲۵- علوم محیط زیست
۲۶- علوم سلاحهای هسته ای
۲۷- تاریخ طبیعت
۲۸- روزنامه نگاری
۲۹- روابط خلق
۳۰- سینما و رادیو و تلوزیون
۳۱- روابط مجازی
۳۲- فلسفه
۳۳- ادبیات زبان آلمانی
۳۴- آرکئولوژی
۳۵- جغرافی
۳۶- تاریخ و دوره های قدیم
۳۷- ادبیات زبان انگلیسی
۳۸- روانشناسی
۳۹- جامعه شناسی
۴۰ – ادبیات زبان ترکی
۴۱- تاریخ
۴۲- تاریخ هنر
۴۳- مترجمی
۴۴- دندانپزشکی
۴۵- پزشکی
۴۶- داروسازی
۴۷- علوم هوا و فضا
۴۸- انرژی خورشیدی
۴۹- تکنولوژی کلینیک
۵۰- زبان شناسی ترکی

www.ege.edu.tr

دانشگاه فنی کارادنیز (Kara Deniz)

این دانشگاه در سال۱۹۶۳ در یک بنای مدرسه ابتدایی در ترابوزان آغاز به کار کرد. اکنون دارای۱۶ دانشکده، ۲ مدرسه عالی، ۱۲ مدرسه عالی آموزش شغلی، ۳ انستیتو و ۱۴ مرکز تحقیق و اجراست. دو مجتمع دانشگاه در ۵ کیلومتری و ۱۲ کیلومتری ترابوزان و دو مجتمع دیگر آن در شهرهای گوموشخانه و سوردورمه قرار دارند. نسبت دانشجو به هیأت علمی۲۲ به۱ میباشد.

کتابخانه: در کتابخانه فائق احمد باراتچوی دانشگاه قریب به۹۰ هزار کتاب که تقریباً نصف آنها به زبانهای خارجی است، وجود دارد. ضمن آنکه، دانشگاه به۳۶۵ مجله خارجی نیز مشترک است. به غیر از نشریات ادواری، کلیه کتابها به دانشجویان به امانت داده میشود. کتابخانه در طول سال تحصیلی همه روزهای هفته تا ساعت۹ شب باز است.
اسکان و تغذیه: ۴۰۰۰ دانشجو در مجتمع رفاهی قانونی وابسته به سازمان اعتبار و خوابگاهها، ۱۸۰۰ دانشجو در مجتمع رفاهی فاتح و ۱۵۰ دانشجو نیز در مجتمع واقع در مرکز شهر ترابوزان اقامت دارند. علاوه بر آنها، در شهرهای اردو ، ریزه و گوموش خانه نیز به ترتیب خوابگاههایی با ظرفیت۷۵۰ نفره، ۶۲۵ نفره و ۷۹۰ نفره وجود دارند.
در مجتمع رفاهی قانونی سالن غذاخوری نیز وجود دارد که دانشجویان میتوانند ناهارشان را در آن صرف نمایند. در مجتمع های رفاهی دیگر نیز غذای دانشجویان تأمین میشود.
فعالیتهای فرهنگی: فعالیت فرهنگی دانشگاه در زمینه های تئاتر، فرهنگ عامه، هنر و موسیقی مردمی، ارکستر موسیقی پاپ، گردش، سینما میباشد. دانشگاه دارای دو سالن بزرگ و یک سالن کنفرانس است.
تأسیسات ورزشی: دانشگاه علاوه بر میادین ورزشی فوتبال، والیبال و بسکتبال، دارای یک استخر شنای باز و یک سالن ورزشی بسته میباشد. دانشجویان در طول سال میتوانند از امکانات فوق بهره مند شوند.
رشته های تحصیلی دانشگاه:
دانشکده تربیت معلم فاتح: دبیری در رشته های: تکنولوژی های رایانه ای و آموزشی، بیولوژی، علوم پایه، فیزیک، ریاضیات دوره ابتدایی، معلولیتهای شنوایی، شیمی، ریاضیات، پیشدبستانی، مشاوره و راهنمایی، کلاسداری، علوم اجتماعی، زبان ترکی، مشکلات هوشی
دانشکده علوم پایه و ادبیات: فیزیولوژی، فیزیک، زبان و ادبیات انگلیسی، شیمی، ریاضیات، تاریخ، زبان و ادبیات ترکی
دانشکده اقتصاد و علوم اداری: اقتصاد کار و روابط صنعتی، اکونومتری، اقتصاد، مدیریت، مدیریت عمومی، مالیه، روابط بین الملل
دانشکده مهندسی: مهندسی در رشته های: رایانه، الکتریک ـ الکترونیک، ساختمان، عکسبرداری و زمین پیمایی، زمینشناسی، ژئوفیزیک، معماری(داخل ساختمان)، معدن
دانشکده های پزشکی
مدرسه عالی بهداشت ترابوزان: مامایی، پرستاری
دانشکده تربیت معلم گیره سون : دبیری در رشته های: پیش دبستانی، کلاسداری، علوم اجتماعی، زبان ترکی
دانشکده علوم پایه و ادبیات گیره سون: بیولوژی، تاریخ
مدرسه عالی بهداشت گیره سون: مامایی، پرستاری
دانشکده مهندسی گوموش خانه: مهندسی در رشته های: عمران، زمین شناسی
دانشکده کشاورزی اُردو: تولید گیاهی
دانشکده جنگل: مهندسی صنایع جنگلی، معماری روستایی، مهندسی جنگل
دانشکده تربیت معلم ریزه: دبیری کلاسداری
دانشکده علوم پایه و ادبیات ریزه: بیولوژی، فیزیک، شیمی
دانشکده الهیات ریزه
دانشکده منابع آبی ریزه
دانشکده علوم دریایی سورمنه: مهندسی تکنولوژی امور ماهیان، مهندسی کشتی سازی، مهندسی عرشه کشتی
دانشکده اقتصاد و علوم دریایی اونیه : مدیریت

لیست رشته ها:
۱- مهندسی پرورش ماهی
۲- مهندسی کامپیوتر
۳- بیولوژی
۴- علوم محیط زیست
۵- دریانوردی
۶- مهندسی برق
۷- فیزیک
۸- کشتی و مهندسی کشتی
۹- مهندسی مکانیک
۱۰- مهندسی معماری
۱۱- آموزش ابتدائی
۱۲- مهندسی عمران
۱۳- آمار
۱۴- مهندسی جغرافیا
۱۵- مهندسی زمین شناسی
۱۶- مهندسی ژئوفیزیک
۱۷- مهندسی متالوژی
۱۸- شیمی
۱۹- ریاضی
۲۰- مهندسی جنگل

۲۱- معماری محیط سبز
۲۲- شهرسازی
۲۳- اقتصاد
۲۴- مدیریت
۲۵- روابط بین الملل
۲۶- ادبیت زبان ترکی
۲۷-زبانشناسی ترکی
۲۸- روابط اقتصادی
۲۹- امور مالی
۳۰- موسیقی
۳۱- تاریخ
۳۲- تاریخ صنعت
۳۳- تربیت بدنی
۳۴- ادبیات زبان غربی
۳۵- پزشکی
۳۶- آناتومی
۳۷- بیوکیمیا
۳۸- فارماکلوژی
۳۹- فیزیولوژی
۴۰- میکروبیولوژی

دانشگاه مرمره استانبول

این دانشگاه در سال۱۸۸۳ با عنوان « مکتب عالی تجارت حمید یه» تأسیس شد. در حال حاضر دارای۱۳ دانشکده، ۸ مدرسه عالی، ۱۱ انستیتو و ۳۰ مرکز تحقیقات است. تعداد دانشجویان دانشگاه بالغ بر ۵۰ هزار نفر است. تعداد هیأت علمی آن در حدود ۲۷۰۰ نفر است. مجتمع رفاهی دانشگاه در Göztepe استانبول و دانشکده های آن در محلات حیدرپاشا، باغچه لی اِوْلَر، باغلارباشی، آجی بادام، آناتولی حصاری و نشان تاشی واقع است.
اسکان و تغذیه دانشجویان: در غذاخوری مجتمع رفاهی دانشگاه غذای ظهر داده میشود. در بوفه ها نیز اغذیه فوری وجود دارد. در مجتمع رفاهیGöztepe یک خوابگاه دانشجویی دخترانه وجود دارد. دانشجویان این دانشگاه در خوابگاههای متعلق به مؤسسه اعتبار و خوابگاههای استانبول نیز میتوانند اقامت داشته باشند.
ورزش: در مجتمع رفاهی دانشگاه سه سالن ورزشی سربسته، به تعداد زیادی میدانهای والیبال، بسکتبال، تنیس و فوتبال وجود دارد.
رشته های موجود در دانشگاه به شرح ذیل میباشند:
دانشکده تربیت معلم آتاتورک: دبیری رشته های: زبان آلمانی، تکنولوژیهای رایانه ای و آموزشی، بیولوژی، جغرافیا، علم فنی، فیزیک، زبان فرانسه، آموزش ابتدایی، انگلیسی، شیمی، ریاضی، تاریخ، علوم اجتماعی، زبان ترکی، روانشناسی، زبان و ادبیات ترکی و کلاس داری.
مدرسه عالی بانک داری و بیمه: بانکداری، بازار سرمایه، بیمه گری.
دانشکده دندانپزشکی: آموزش این دانشکده به انگلیسی است.
دانشکده داروسازی
دانشکده علوم پایه و ادبیات: زبان و ادبیات آلمانی، آرشیوگری، بیولوژی، فیزیک، شیمی، ریاضی، جامعه شناسی(انگلیسی) تاریخ، زبان و ادبیات ترکی.
مدرسه عالی پرستاری: پرستاری
دانشکدهحقوقِ: رشته های حقوقِ
دانشکده هنرهای زیبا: رشته های هنر، سینما ـ تلویزیون
دانشکدهعلوم اقتصادی و اداری: اقتصاد کار و روابط صنعتی، اکونومتری، انفورماتیک(به زبان آلمانی)، اقتصاد، اقتصاد (به انگلیسی)، مدیریت بهره برداری، مدیریت بهره برداری(به انگلیسی)، مدیریت عمومی، مالیه، علوم سیاسی و روابط بین الملل(به انگلیسی)
دانشکده الهیات: الهیات، دبیری تعلیمات دینی و علماخلاِ دوره ابتدایی
دانشکده ارتباطات: روزنامه نگاری، روابط با مردم و شناسایی، رادیو، تلویزیونو سینما
مدرسه عالی بهداشت زینب استانبول: مامایی
دانشکده مهندسی: مهندسی رایانه(به انگلیسی)، مهندسی محیط(به انگلیسی)، مهندسی صنایع(به انگلیسی)، مهندسی ماشین آلات(به انگلیسی)، مهندسی فلزات
دانشکده آموزشی بهداشت: آموزش بهداشت، مدیریت بهداشت
دانشکده آموزشی تکنیک: دبیری رایانه و کنترل(به انگلیسی)، دبیری الکتریک، دبیری الکترونیک و مخابره(به انگلیسی)، دبیری انرژی، دبیری پوشاک آماده، دبیری چاپگری، دبیری فلزات، دبیری اتومبیل سازی، دبیری محصولات خاک اره ای (Tşasşşşşşşlar Üretim)، دبیری طرح و ساختمان ، دبیری نساجی
دانشکده پزشکی(به انگلیسی): رشته های پزشکی

دانشگاه چوکور اُوا (´Çukurova)

این دانشگاه در ۱۹۷۳ در شهر آدانا تأسیس شد. در حال حاضر، دارای۱۰ دانشکده، ۳ مدرسه عالی، ۷ مدرسه عالی آموزش شغلی، ۳ انستیتو و ۲۵ مرکز تحقیقات است. تعداد دانشجویان آن بالغ بر ۲۰ هزار نفر و تعداد کادر علمی آن نزدیک به۲ هزار نفر است. مجتمع رفاهی دانشگاه در ۱۰ کیلومتری شهر در زمینی به مساحت۲۰ هزار هکتار بنا شده است. برخی از مدارس عالی آموزش شغلی در بخشهای جیهان، عثمانیه، کوزان، قدیرلی و کاراعیسی لی واقع شده است.
کتابخانه: کتابخانه دانشگاه دارای حدود ۱۳۰ هزار جلد کتاب و ۶۵ هزار مجله مجلد میباشد. به۸۵۰ نشریه ادواری مشترک است. تعدادی نیز آثار خطی در آن وجود دارد.
دانشجویان برای کسب اطلاعات میتوانند از امکانات رایانه ای کتابخانه بهره مند شوند.
اسکان و تغذیه: در داخل مجتمع رفاهی دانشگاه یک غذاخوری مرکزی وجود دارد. در این غذاخوری ناهار دانشجویان داده میشود. در مدارس خارج از مجتمع نیز سرویس غذا وجود دارد. همچنین در داخل دانشکده ها و مدارس عالی نیز بوفه هایی خدمات غذایی را ارائه میکنند.
درمورد اسکان نیز، خوابگاه دانشجویی فوزی چاک ماک در مجتمع رفاهی بالجالی ظرفیت اسکان۳۵۰۰ نفر دانشجوی دختر و پسر را دارد. خوابگاهی نیز در مرکز شهر آدانا، جیهان و عثمانیه وجود دارد.
فعالیتهای فرهنگی: در مرکز فرهنگی ـ هنری وابسته به ریاست دانشگاه، گروههای موسیقی و تئاتر فعالیت مینمایند. در طول سالتحصیلی تعداد زیادی نمایشگاه، کنسرت و… برگزار میشود. بالغ بر ۲۰ بخش در مرکز فوقِ فعالیت میکنند.
تأسیسات ورزشی: دانشگاه دارای مجموعه ورزشی سربسته، استخر شنای سرپوشیده، پاتیناژ و میدانهای ورزشی دیگر میباشد.
رشته های تحصیلی دانشگاه:
مدرسه عالی بهداشت آدانا: مامایی، پرستاری
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده تربیت معلم: در رشته های: زبان آلمانی، تکنولوژی های رایانه ای و آموزشی، گروه فلسفه، زبان فرانسه، زبان انگلیسی، پیش دبستانی، مشاوره و راهنمایی، کلاسداری و علوم اجتماعی
دانشکده علوم پایه و ادبیات: بیولوژی، فیزیک، شیمی، ریاضیات، زبان و ادبیات ترکی
دانشکده اقتصاد و علوم اداری: اکونومتری، اقتصاد، مدیریت، مالیه
دانشکده الهیات: الهیات، فرهنگ دینی و علم اخلاقِ دوره ابتدایی،
دانشکده مهندسی: مهندسی در رشته های: محیط، الکتریک ـ الکترونیک، صنایع، ساختمان، زمینشناسی، معدن، ماشین آلات، معماری، نساجی
دانشکده محصولات آبی
دانشکده پزشکی
دانشکدهکشاورزی: تولید گیاهی، مهندسی غذا، تولید حیوانی، معماری روستایی، تکنولوژی کشاورزی
www.cc.cu.edu.tr

دانشگاه آتاترک

این دانشگاه در سال۱۹۵۷ در شهر ارزروم ساخته شد. دارای۱۵ دانشکده، ۱۷ مدرسه عالی، ۶ انستیتو، ۱۰ مرکز تحقیقات و ۲ بیمارستان تحقیقاتی است. زبان آموزشی دانشگاه ترکی است. تعداد مجتمع های دانشگاه با احتساب مجتمع مرکزی ۱۲تاست. این مجتمع ها در شهرهای ارزروم، آغری و ارزنجان واقع هستند. تعداد دانشجویان آن۳۵ هزار نفر و تعداد کادر علمی آن۲۵۵۰ نفر است. نسبت استاد به دانشجو ۱ به۱۵ است.
اسکان – تغذیه: براساس گزارش ثبت نام سال۲۰۰۰، تنها دانشگاهی است که مشکل خوابگاه برای دانشجویانش ندارد. خوابگاههای موجود در مجتمع دانشگاه، مدرن و دارای امکانات حمام و شوفاژ است. غذاخوریهای موجود در مجتمع ها، هر روز به روی دانشجویان باز هستند.
فعالیتهای فرهنگی: باشگاههای دانشجویی در بخشهای مختلف فرهنگی فعالیت میکنند و دانشگاه در زمینه های فرهنگی هنری مختلفی برای دانشجویان کلاس تشکیل میدهد.
تکنولوژی: دانشگاه با بالغ بر ۱۵۰ لابراتوار مدرن و توسعه یافته، یک مرکز علمی خوبی محسوب میشود.
خدمات بهداشتی: دانشجویان در مرکز بهداشتی، فرهنگی و ورزشی دانشگاه معاینه میشوند. دانشجویان در صورت نیاز به بیمارستان تحقیقاتی دانشگاه معرفی میشوند. خدمات دندانپزشکی در دانشکده دندانپزشکی انجام میشود.
ورزش: دارای یک سالن ورزشی سربسته، ۳ سالن باز و تعداد زیادی میدان ورزشی برای بازیهای فوتبال، والیبال، بسکتبال است.

رشته های تحصیلی دانشگاه:
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده داروسازی
مدرسه عالی بهداشت ارزروم: مامایی، پرستاری
دانشکده علوم پایه و ادبیات: زبان و ادبیات آلمانی، زبان و ادبیات عرب، بیولوژی، جغرافیا، زبان و ادبیات فارسی، فلسفه، فیزیک، زبان و ادبیات فرانسه، زبان و ادبیات انگلیسی، شیمی، باستانشناسی کلاسیک، ریاضیات، تاریخ صنعت، جامعه شناسی، تاریخ، زبان و ادبیات ترک
مدرسه عالی پرستاری
دانشکده اقتصاد و علوم اداری: اقتصاد، مدیریت
دانشکده الهیات: الهیات، دبیری فرهنگ دینی و علم اخلاِ دوره ابتدایی
دانشکده ارتباطات: رادیو، تلویزیون و سینما
دانشکده تربیت معلم کاظم کارابکیر: دبیری: زبان آلمانی، رایانه و تکنولوژی آموزشی، بیولوژی، جغرافیا، گروه فلسفه، علوم پایه

www.atauni.edu.tr

دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا با تأسیس دانشکده حقوِ در سال۱۹۲۵ آغاز به کار کرد. این دانشگاه، در حال حاضر دارای۱۵ دانشکده، ۵ انستیتو، ۱۱ مدرسه عالی و ۳۱ مرکز تحقیقات میباشد. مجموع رشته های موجود در آن۱۲۵ رشته است. دانشگاه در یک مکان واحد متمرکز نشده است. به طوریکه غیر از واحد مرکزی، در محله های تاندوغان، ابن سینا، جِبِجی و دیش کاپی بی پازاری نیز شعبه هایی دارد و چند واحد دیگر آن در شهرهای چانکری و کاستامونو قرار دارد.
پنجمین مجتمع رفاهی دانشگاه در شهر که در نزدیکی آنکاراست، ساخته میشود. زبان آموزشی دانشگاه ترکی است. تعداد کادر آموزشی آن۳۵۴۲ نفر و تعداد دانشجویان آن ۴۴۹۰۶ نفر است.
کتابخانه: دانشکده ها و مدرسه های عالی دارای کتابخانه و سالن مطالعه هستند و کتابخانه مرکزی دانشگاه نیز در دانشکده زبان و تاریخ و جغرافیا قرار دارد. این کتابخانه با ۱۵ هزار اثر خطی و یک میلیون کتاب در خدمت دانشجویان است. دانشکده ها و مدارس عالی با رایانه ها و شبکه های اینترنتی خود امکان دریافت اطلاعات از داخل و خارج را برای محققان فراهم میسازد.
اسکان و تغذیه: هر یک از دانشکده ها و مدارس عالی دانشگاه یک سالن غذاخوری و یک کانتین دارد. مضاف بر این در سمت جبجی نیز یک خانه دانشجو وجود دارد که در آن خدمات غذای گرم، چای و نوشیدنی ها داده میشود.
دانشگاه در داخل آنکارا دارای پنج خوابگاه دانشجویی است. در خوابگاه مرکزی دانشگاه (خوابگاه پسران و هبی قوچ) ۲۴۰ نفر از دانشجویان سال آخر سکونت دارند. سایر خوابگاههای دانشگاه شامل خوابگاه دختران جبجی، خوابگاه دختران و پسران(۶۶۰نفری) چانکری، خوابگاه۲۷۰ نفری کاستامنو و خوابگاه دانشجویی مدرسه عالی شغلی Kalecik میباشند.
بورس: بنیاد گسترش دانشگاه آنکارا، با توجه به نتایج کنکور دانشگاهها، به۵۰۰ نفر از دانشجویان پذیرفته شده در آن دانشگاه بورس تحصیلی اعطاء میکند. علاوه بر این، دانشکدههای حقوِ، دندانپزشکی و پزشکی نیز به تصویب کمیسیون کمک رسانی اعضای هیأت علمی آن دانشگاه به دانشجویان کمک مالی مینماید.
فعالیتهای فرهنگی: در چهار مجتمع رفاهی جداگانه دانشگاه، ۴ سالن ورزشی، ۲ میدان فوتبال و تعداد زیادی زمینهای بسکتبال، والیبال و تنیس وجود دارد. دانشگاه از تیمهای ورزشی زیادی برخوردار است و همه ساله برنامه شادی و ورزشی برگزار میکند. علاوه بر آن فعالیتهای مربوط به ورزشهای طبیعی از قبیل کوهنوردی، هواخوری، غارگردی و… از برنامه های دانشگاه میباشد.
امکانات بهداشتی: کمیسیون استخدام دانشگاه در دانشکده علوم آموزشی قرار دارد. این کمیسیون همه ساله برای رفع نیازهای استخدامی خود تعدادی از فارغ التحصیلان دانشگاه را استخدام میکند. مرکز بهداشت دانشگاه نیز در جبجی قرار دارد. ضمن اینکه در هر مجتمع دانشگاهی نیز یک دکتر وجود دارد. واحد مشاوره راهنمایی و روانی دانشگاه نیز در دانشکده علوم آموزشی قرار دارد.

رشته های تحصیلی دانشگاه :
مدرسه عالی بهداشت Cebeci آنکارا: مامایی، پرستاری
دانشکده زبان و تاریخ، جغرافیا: زبان و ادبیات آلمانی، فرهنگ و ادبیات آمریکایی، زبان و ادبیات عرب، زبان و ادبیات بلغاری، جغرافیا، لهجه ها و ادبیات ترکی معاصر، علم زبان، انتولوژی(قومشناسی)، زبان و ادبیات فارسی، فلسفه، آنتروپولوژی فیزیک، زبان و ادبیات فرانسه، فرهنگ عامه، هندشناسی، هیتیت شناسی، هونگارشناسی، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان و ادبیات اسپانیولی، زبان و ادبیات ژاپونی، باستان شناسی کلاسیک، زبان و ادبیات کره، کتابداری، زبانو ادبیات لاتین، زبان و ادبیات لهستانی، زیست شناسی، دوران ماقبل تاریخ، باستانشناسی ماقبل تاریخ، روانشناسی، زبان و ادبیات روس، تاریخ صنعت، لغت شناسی، آنتروپولوژی اجتماعی، جامعه شناسی، سومرشناسی، زبان و ادبیات ترکی، زبان و ادبیات اردو، زبان و ادبیات یونانی.
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده داروشناسی
دانشکده تربیت معلم: دبیری؛ در رشته های: رایانه و تکنولوژیهای آموزشی، پیش دبستانی، مشاوره و راهنمایی، کلاسداری، علوم اجتماعی، معلولان ذهنی.
دانشکده علوم پایه: ستاره شناسی و علوم فضایی، بیولوژی، فیزیک، آمار، شیمی، ریاضی.
دانشکده حقوِ
دانشکده الهیات: الهیات، دبیری علماخلاِ و فرهنگ دینی دوره ابتدایی.
دانشکده ارتباطات: روزنامه نگاری، مردم شناسی، رادیو، تلویزیون و سینما.
دانشکده مهندسی: مهندسی الکترونیک، فیزیک، ژئو فیزیک، زمین شناسی، شیمی.
دانشکده آموزشی بهداشت: آموزش بهداشت مدیریت بهداشت.
دانشکده علوم سیاسی: اقتصاد کار و روابط صنعتی، اقتصاد، مدیریت، مدیریت عمومی، مالیه، روابط بین الملل
دانشکده پزشکی
دانشکده دامپزشکی
دانشکده کشاورزی: تولید گیاهی، مهندس غذا، تولید حیوانی، معماری روستایی، تکنولوژی کشاورزی
مدرسه عالی اقتصاد خانواده
دانشکده جنگل چانکری: مهندسی جنگل
مدرسه عالی بهداشت: پرستاری
لیست رشته های موجود:
۱- پزشکی
۲- دندانپزشکی
۳- بیو تکنولوژی
۴- مهندسی کامپیوتر
۴- مهندسی عمران
۵- مهندسی مکانیک
۶- مهندسی برق
۷- مهندسی کشاورزی
۸- علوم هوا و فضا
۹- علفهای هرز
۱۰- بیولوژی
۱۱- اقتصاد خانه
۱۲- تکنولوژی آب
۱۳- مهندسی جنگل
۱۴- مهندسی شیمی
۱۵-آمار
۱۶- شیمی
۱۷- ریاضی
۱۸- فیزیک
۱۹- دامپزشکی
۲۰- خاک
۲۱- مهندسی زمین شناسی
۲۲- مهندسی ژئوفیزیک
۲۳- مهندسی صنایع غذایی
۲۴- ماشین آلات کشاورزی
۲۵- اقتصاد کشاورزی
۲۶- زیان ترکی
۲۷- روابط بین الملل
۲۸- حقوق بین الملل
۲۹- تاریخ
۳۰- ادبیت زبان ترکی
۳۱- زبانشناسی
۳۲- آموزش ابتدایی
۳۳- روانشناسی
۳۴- علوم سلاحهای هسته ای
۳۵- جغرافیا
۳۶- حقوق
۳۷- الهیات
۳۸- مدیریت
۳۹- دندانپزشکی
۴۰- سینما رادیو و تلویزیون

دانشگاه معمار سینان

این دانشگاه دولتی در سال۱۹۸۲ در استانبول تأسیس شد. زبان آموزش دانشکده ترکی است. دارای۳ دانشکده، یک مدرسه عالی آموزش شغلی، یک مرکز آموزش فنون موسیقی، ۲ انستیتو و ۵ مرکز تحقیقات است. تعداد دانشجویان آن بالغ بر ۵ هزار نفر است. دانشجویان از امکانات خوابگاهی سازمان اعتبار و خوابگاهها بهره مند میشوند. در ساختمانهای: فندقلی، بشیکتاش، بالمومجی و کنسرواتوار سالنهای غذاخوری و بوفه وجود دارد.
در دانشگاه معمار سینان، فضای آکادمی هنرهای زیبا حاکم است.
رشته های تحصیلی دانشگاه:
باستان شناسی کلاسیک، ریاضیت و تاریخ هنر، جامعه شناسی، تاریخ، ادبیات و زبان ترکی
دانشکده هنرهای زیبا: سینما و تلویزیون
دانشکده معماری: معماری، برنامه ریزی شهر و منطقه
www.msu.edu.tr

دانشگاه فاتح

دانشگاه فاتح در سال۱۹۹۶ به عنوان یک دانشگاه متعلق به یک بنیاد خصوصی در استانبول تأسیس شد. زبان آموزشی دانشگاه انگلیسی است. دارای۳ دانشکده و ۳ مدرسه عالی است.  هزینه های ثبت نام در دو قسط اخذ میشود. امکانات دانشگاه در مقایسه با سایر دانشگاهها در زمینه های تغذیه، اسکان، ورزش و زیربنای تکنولوژیک در موقعیت ممتازی قرار دارد.
دانشگاه باتوجه به امتیاز دریافتی دانشجویان در کنکور دانشگاهها به آنهاییکه در گروه۱۰۰ نفر اولی باشند، ۶۰۰ دلار، به آنهاییکه در گروه پانصد نفر اولی باشند ۴۵۰ دلار و به آنهاییکه در گروه۱۰۰۰ نفر اولی باشند، ۳۰۰ دلار بورس میدهد.
علاوه بر آن، به همه دانشجویانی که از بورس بهره مند میشوند ۱۰۰ دلار اضافه داده میشود.

رشته های تحصیلی دانشگاه:

دانشکده علوم پایه و ادبیات: فرهنگ و ادبیات آمریکایی، زبان و ادبیات انگلیسی، شیمی، ریاضیات، تاریخ، زبانو ادبیات ترک
دانشکده علوم اداری و اقتصاد: اقتصاد، مدیریت، مدیریت عمومی، روابط بین الملل
دانشکده مهندسی: مهندسی در رشته های: رایانه، محیط، الکترونیک، صنایع

 

 

دیدگاه ها بسته شده اند.