شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

دانشگاه آنکارا-ANKARA دانشگاه آنکارا-ANKARA

ankara1

دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا با تأسیس دانشکده حقوِ در سال۱۹۲۵ آغاز به کار کرد. این دانشگاه، در حال حاضر دارای۱۵ دانشکده، ۵ انستیتو، ۱۱ مدرسه عالی و ۳۱ مرکز تحقیقات میباشد. مجموع رشته های موجود در آن۱۲۵ رشته است. دانشگاه در یک مکان واحد متمرکز نشده است. به طوریکه غیر از واحد مرکزی، در محله های تاندوغان، ابن سینا، جِبِجی و دیش کاپی بی پازاری نیز شعبه هایی دارد و چند واحد دیگر آن در شهرهای چانکری و کاستامونو قرار دارد.
پنجمین مجتمع رفاهی دانشگاه در شهر که در نزدیکی آنکاراست، ساخته میشود. زبان آموزشی دانشگاه ترکی است. تعداد کادر آموزشی آن۳۵۴۲ نفر و تعداد دانشجویان آن ۴۴۹۰۶ نفر است.
کتابخانه: دانشکده ها و مدرسه های عالی دارای کتابخانه و سالن مطالعه هستند و کتابخانه مرکزی دانشگاه نیز در دانشکده زبان و تاریخ و جغرافیا قرار دارد. این کتابخانه با ۱۵ هزار اثر خطی و یک میلیون کتاب در خدمت دانشجویان است. دانشکده ها و مدارس عالی با رایانه ها و شبکه های اینترنتی خود امکان دریافت اطلاعات از داخل و خارج را برای محققان فراهم میسازد.
اسکان و تغذیه: هر یک از دانشکده ها و مدارس عالی دانشگاه یک سالن غذاخوری و یک کانتین دارد. مضاف بر این در سمت جبجی نیز یک خانه دانشجو وجود دارد که در آن خدمات غذای گرم، چای و نوشیدنی ها داده میشود.
دانشگاه در داخل آنکارا دارای پنج خوابگاه دانشجویی است. در خوابگاه مرکزی دانشگاه (خوابگاه پسران و هبی قوچ) ۲۴۰ نفر از دانشجویان سال آخر سکونت دارند. سایر خوابگاههای دانشگاه شامل خوابگاه دختران جبجی، خوابگاه دختران و پسران(۶۶۰نفری) چانکری، خوابگاه۲۷۰ نفری کاستامنو و خوابگاه دانشجویی مدرسه عالی شغلی Kalecik میباشند.
بورس: بنیاد گسترش دانشگاه آنکارا، با توجه به نتایج کنکور دانشگاهها، به۵۰۰ نفر از دانشجویان پذیرفته شده در آن دانشگاه بورس تحصیلی اعطاء میکند. علاوه بر این، دانشکدههای حقوِ، دندانپزشکی و پزشکی نیز به تصویب کمیسیون کمک رسانی اعضای هیأت علمی آن دانشگاه به دانشجویان کمک مالی مینماید.
فعالیتهای فرهنگی: در چهار مجتمع رفاهی جداگانه دانشگاه، ۴ سالن ورزشی، ۲ میدان فوتبال و تعداد زیادی زمینهای بسکتبال، والیبال و تنیس وجود دارد. دانشگاه از تیمهای ورزشی زیادی برخوردار است و همه ساله برنامه شادی و ورزشی برگزار میکند. علاوه بر آن فعالیتهای مربوط به ورزشهای طبیعی از قبیل کوهنوردی، هواخوری، غارگردی و… از برنامه های دانشگاه میباشد.
امکانات بهداشتی: کمیسیون استخدام دانشگاه در دانشکده علوم آموزشی قرار دارد. این کمیسیون همه ساله برای رفع نیازهای استخدامی خود تعدادی از فارغ التحصیلان دانشگاه را استخدام میکند. مرکز بهداشت دانشگاه نیز در جبجی قرار دارد. ضمن اینکه در هر مجتمع دانشگاهی نیز یک دکتر وجود دارد. واحد مشاوره راهنمایی و روانی دانشگاه نیز در دانشکده علوم آموزشی قرار دارد.

رشته های تحصیلی دانشگاه :
مدرسه عالی بهداشت Cebeci آنکارا: مامایی، پرستاری
دانشکده زبان و تاریخ، جغرافیا: زبان و ادبیات آلمانی، فرهنگ و ادبیات آمریکایی، زبان و ادبیات عرب، زبان و ادبیات بلغاری، جغرافیا، لهجه ها و ادبیات ترکی معاصر، علم زبان، انتولوژی(قومشناسی)، زبان و ادبیات فارسی، فلسفه، آنتروپولوژی فیزیک، زبان و ادبیات فرانسه، فرهنگ عامه، هندشناسی، هیتیت شناسی، هونگارشناسی، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان و ادبیات اسپانیولی، زبان و ادبیات ژاپونی، باستان شناسی کلاسیک، زبان و ادبیات کره، کتابداری، زبانو ادبیات لاتین، زبان و ادبیات لهستانی، زیست شناسی، دوران ماقبل تاریخ، باستانشناسی ماقبل تاریخ، روانشناسی، زبان و ادبیات روس، تاریخ صنعت، لغت شناسی، آنتروپولوژی اجتماعی، جامعه شناسی، سومرشناسی، زبان و ادبیات ترکی، زبان و ادبیات اردو، زبان و ادبیات یونانی.
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده داروشناسی
دانشکده تربیت معلم: دبیری؛ در رشته های: رایانه و تکنولوژیهای آموزشی، پیش دبستانی، مشاوره و راهنمایی، کلاسداری، علوم اجتماعی، معلولان ذهنی.
دانشکده علوم پایه: ستاره شناسی و علوم فضایی، بیولوژی، فیزیک، آمار، شیمی، ریاضی.
دانشکده حقوِ
دانشکده الهیات: الهیات، دبیری علماخلاِ و فرهنگ دینی دوره ابتدایی.
دانشکده ارتباطات: روزنامه نگاری، مردم شناسی، رادیو، تلویزیون و سینما.
دانشکده مهندسی: مهندسی الکترونیک، فیزیک، ژئو فیزیک، زمین شناسی، شیمی.
دانشکده آموزشی بهداشت: آموزش بهداشت مدیریت بهداشت.
دانشکده علوم سیاسی: اقتصاد کار و روابط صنعتی، اقتصاد، مدیریت، مدیریت عمومی، مالیه، روابط بین الملل
دانشکده پزشکی
دانشکده دامپزشکی
دانشکده کشاورزی: تولید گیاهی، مهندس غذا، تولید حیوانی، معماری روستایی، تکنولوژی کشاورزی
مدرسه عالی اقتصاد خانواده
دانشکده جنگل چانکری: مهندسی جنگل
مدرسه عالی بهداشت: پرستاری
لیست رشته های موجود:
۱- پزشکی
۲- دندانپزشکی
۳- بیو تکنولوژی
۴- مهندسی کامپیوتر
۴- مهندسی عمران
۵- مهندسی مکانیک
۶- مهندسی برق
۷- مهندسی کشاورزی
۸- علوم هوا و فضا
۹- علفهای هرز
۱۰- بیولوژی
۱۱- اقتصاد خانه
۱۲- تکنولوژی آب
۱۳- مهندسی جنگل
۱۴- مهندسی شیمی
۱۵-آمار
۱۶- شیمی
۱۷- ریاضی
۱۸- فیزیک
۱۹- دامپزشکی
۲۰- خاک
۲۱- مهندسی زمین شناسی
۲۲- مهندسی ژئوفیزیک
۲۳- مهندسی صنایع غذایی
۲۴- ماشین آلات کشاورزی
۲۵- اقتصاد کشاورزی
۲۶- زیان ترکی
۲۷- روابط بین الملل
۲۸- حقوق بین الملل
۲۹- تاریخ
۳۰- ادبیت زبان ترکی
۳۱- زبانشناسی
۳۲- آموزش ابتدایی
۳۳- روانشناسی
۳۴- علوم سلاحهای هسته ای
۳۵- جغرافیا
۳۶- حقوق
۳۷- الهیات
۳۸- مدیریت
۳۹- دندانپزشکی
۴۰- سینما رادیو و تلویزیون

دریافت اطلاعات بیشتر از سایت دانشگاه آنکارا

دیدگاه ها بسته شده اند.