شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

رشته دارو سازی در هند رشته دارو سازی در هند

 

رشته دارو سازی در هند چگونه است؟

داروسازی یا فارماکولوژی عبارتست از: مطالعه واکنش متقابل داروها  (با مواد شیمیایی) و موجودات زنده که منجر به ایجاد اثرات زیست‌شناسی این ترکیبات می‌گردد. و دارو (Drug) در درمان بیماری و تشخیص و یا پیشگیری ازبیماریها به کار می‌رود. داروها ممکن است منشاء گیاهی (مانند بلادونا) و یا منشاء معدنی (مانند کلسیم) و یا منشاء حیوانی (مانند انسولین) و یا منشا شیمیایی (مانند آسپرین) داشته باشند.

داروسازی از گذشته‌های‌ دور در بین‌ مردم‌ وجود داشته‌ است‌ و تاریخی‌ بس‌ طولانی‌ دارد. در ایران‌ مردم‌ از گیاهان‌ به‌ عنوان‌ مرهم‌ دردهای‌ خود استفاده‌ می‌کردند . اکنون‌ نیز در طب‌ سنتی‌ از بسیاری‌ از داروهای‌ گیاهی‌ استفاده‌ می‌شود و بسیاری‌ از مردم‌ هنوز هم‌ داروهای‌ گیاهی‌ را بیشتر از داروهای‌ شیمیایی‌ می‌پذیرند و خود را به‌ وسیله‌ آن‌ها درمان‌ می‌کنند.

از آنجایی‌ که‌ بسیاری‌ از بیماری‌های‌ توسط‌ داروهای‌ گیاهی‌ درمان‌ نمی‌شود دانشمندان‌ و شیمیدانان‌ روش‌های‌ شیمیایی‌ را برای‌ تولید دارو پیش‌ گرفتند .از زمان‌ جنگ‌ جهانی‌ دوم‌ که‌ پنی‌ سیلین‌ کشف‌ شد راهنمای‌ تازه‌ای‌ برای‌ علم‌ داروسازی‌ باز شد و داروهای‌ زیادی‌ به‌ دلیل‌ کشف‌ پنی‌ سیلین‌ تولید شد .

امروزه‌ دارو به‌ عنوان‌ یک‌ ابزار مؤثر و کارا در علم‌ پزشکی‌ و دندانپزشکی‌ و دامپزشکی‌ مورد استفاده‌ قرار می‌گیرد زیرا اگر داروی‌ خوب‌ و مفید نباشد فعالیت‌ پزشکان‌ نیز بی‌ فایده خواهد بود و هرچه‌ داروها کارسازتر باشد در حقیقت‌ به‌ علم‌ پزشکی‌ نیز بهای‌ بیشتری‌ داده‌ می‌شود از این‌ رو تمام‌ کشورها رشته‌ای‌ به‌ نام‌ داروسازی‌ را در عرصه‌ دانشگاه‌های‌ خود دایر نموده‌اند و دانشجویان‌ که‌ وارد دانشگاه‌ می‌شوند با ساخت‌ و ساز داروهای‌ آشنا شده‌ و به‌ دلیل‌ این‌ که‌ فرمولاسیون‌ اغلب‌ داروها از کشورهای‌ خارج‌ وارد می‌شود داورسازان‌ ایران‌ نقش‌ عمده‌ای‌ در این‌ کار ندارند.

داروسازی تلفیقی‌ از علوم‌ پایه‌ و بالینی‌ است‌ . دانشجوی‌ این‌ رشته‌ برای‌ ارائه‌ خدمات‌ به‌ بیماران‌ باید با افراد به درستی‌ ارتباط‌ برقرار کرده‌ و خوب‌ صحبت‌ کند و در ضمن‌ فردی‌ سخت‌کوش‌ است ‌.

علم‌ دارو سازی‌ بر پایه‌ علم‌ شیمی‌ استوار است‌ و دانشجویانی‌ که‌ وارد این‌ رشته‌ می‌شوند علاوه‌ بر دروس‌ زبان‌های‌ خارجی‌ و شیمی‌ عمومی‌ و… درس‌های‌ تخصصی‌ مربوطه‌ را در زمینه‌ شیمی‌ تجزیه‌، شیمی‌ آلی‌، شیمی‌ دارویی‌، بیوشیمی‌، فارماکولوژی‌، سم‌شناسی‌، گیاه‌شناسی‌ و فارماکودینامی‌ آموخته‌ و اکثر داروها را روی‌ حیوانات‌ آزمایش‌ می‌کند و محاسن‌ و عوارض‌ آن‌ را مورد بررسی‌ قرار می‌دهند .

 

هندوستان از نظر علم تولید دارو در دنیا رتبه ۲ را بعد از کانادا داراست.

 

 

داروسازی در هندوستان به دو روش ارائه می گردد :

در روش اول شما مانند سایر رشته ها در سه مقطع به مرحله دکتری می رسید . یعنی مدت تحصیل در مقطع لیسانس ۴ سال و در مقطع فوق لیسانس ۲ سال و در مقطع دکترا ۳ سال است.

روش دیگر دوره دکترا ( مانند دوره داروسازی در ایران ) ۶ سال بعد از پیش دانشگاهی است.

 

لیسانس داروسازی تشکیل شده از دروس تئوری و عملی، دوره لیسانس داروسازی طی یک دوره چهار ساله ارائه می شود.برنامه های درسی و زمان بندی کلاسها توسط دانشگاه تجویز می شود و در زمان امتحانات سوالات از دانشگاه صادر می شود و برگه های امتحانی زیر نظر دانشگاه تصحیح می شوند.

*درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل* :
دروس‌ پایه‌ : بیولوژی نظری‌، فیزیک‌ نظری‌، ریاضیات‌ پایه‌ و مقدمات‌ آمار، شیمی‌ عمومی‌، بیوشیمی‌ ، فیزیولوژی‌ ، شیمی‌ آلی‌ ، تشریح‌، اصول‌ خدمات‌ بهداشتی‌،آمار حیاتی‌، شیمی‌ تجزیه‌، میکروب‌شناسی‌ نظری‌ و عملی‌، انگل‌شناسی‌ و قارچ‌شناسی‌، ایمونولوژی‌، کمک‌های‌ اولیه‌، کامپیوتر. دروس‌ تخصصی‌ : گیاه‌شناسی‌ دارویی‌، اشکال‌ دارویی‌، تغذیه‌ و رژیم‌ درمانی‌، مواد خوراکی‌ نظری‌، مدیریت‌ در داروسازی‌، درمان‌شناسی‌، اطلاعات‌ دارویی‌، شیمی‌ دارویی‌، فارماکولوژی‌، مفردات‌ پزشکی‌ ، فرآورده‌های‌ دارویی‌ بیولوژیکی‌، فیزیکال‌ فارمیسی‌، روش‌های‌ دستگاهی‌، سم‌شناسی‌ ، بیوفارمیسی، داروسازی‌ صنعتی‌ ، کنترل‌ میکروبی‌ دارویی‌ ، کارآموزی‌ صنعت‌، زبان‌ تخصصی‌، مقدمات‌ داروسازی‌، گیاه‌شناسی‌ داروسازی‌، کارآموزی داروخانه‌. (بیشتر درس‌های‌ این‌ رشته‌ همراه‌ با آزمایشگاه‌ ارائه‌ می‌شود).

نکته۱ : برای دانشجویان موفق داروسازی از طرف دانشگاه راجیو گاندی شهر بنگلور درجه تعلق می گیرد.

نکته۲ : داوطلبان تحصیل در سال آخر این دوره باید ساخت چند خانه دارویی به عنوان یک مکمل آموزش دانشگاهی خود و به رئیس کالج مراجعه و ارائه گزارش دهد.

نکته۳ : دروس رشته داروسازی به ۳ بخش علمی – نظری و کارآموزی تقسیم می شود.

امتحان هر درس دو بار در سال برگزار می شود که اولین امتحان ، امتحان دوره ای و سالیانه است و امتحان دوم ، تکمیلی می باشد.

امتحان ها به صورت کتبی و عملی( یا شفاهی) خواهند بود.

دانشجویانی که چه در امتحان تئوری و یا عملی یک واحد مشخص درسی نمره ی کافی را کسب نکنند باید این واحد را دوباره اخذ کنند.

هر دانشجو باید دوره ای ۵۰ ساعته پست را در بیمارستان و به مدت ۲۰۰ روز کاری ، در هر یک از سالهای دوم،سوم و چهارم خود بگذراند.هر دانشجو باید گزارش روزانه ی خود را به ارشد خود گزارش دهد و مرتباً توسط رئیس دپارتمان و یا موسسه آموزشی مسئول مورد آزمایش قرار می گیرد.

در سال پنجم تحصیل ، هر دانشجو موظف است که به صورت روزانه نیم روز صبحگاهی خود را در بیمارستان بگذراند که شامل دوره ی اینترنشیپ دانشجو می باشد.

اینترنشیپ : اینترنشیپ قسمتی از دوره ی داروسازی است که دانشجو به طور مستقیم و عملی با پروسه ی داروسازی و درمانی درگیر می شود و تمامی مهارت های لازم را زیر نظر متخصصین آموزش می بیند تا بعد از فارغ التحصیلی مستقل باشند. طبق قوانین هر دانشجو باید یک سال دوره ی اینترنشیپ بگذراند.

 

 

.

ارزشیابی مدارک تحصیلی داروسازی : مانند ضوابط پزشکی عمومی است

۱)  آموزشی که حدود ۱۶ تا ۳۰ واحد در مدت ۱ الی ۵/۲ سال می باشد.

۲)  امتحان جامع

۳)  پژوهشی که حداقل ۴۲ الی ۵۰ واحد آموزشی دارد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در رشته داروسازی

۱) کپی صفحه اول پاسپورت و صفحه اعتبار

۲) ترجمه ریز نمرات دیپلم (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری)

۳) ترجمه گواهی دیپلم (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری)

۴) ترجمه ریز نمرات پیش دانشگاهی (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)

۵) ترجمه گواهی پیش دانشگاهی (تائید از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)

۶) یک قطعه عکس ۴* ۳

نکته : برای اخذ پذیرش حداقل نمرات دیپلم – پیش دانشگاهی و پزشکی ۵۰% معادل ۱۰  از ۲۰ میباشد.

 

دیدگاه ها بسته شده اند.