شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

شهر ارزروم-ERZURUM شهر ارزروم-ERZURUM

Erzurum-20

شهر ارزروم (به ترکیErzurum) (در گذشته به‌صورت ارزن‌الروم یا ارزنهالروم هم نوشته‌می‌شد) با جمعیت ۳۶۷۰۰۰ نفر، مرکزاستان ارزروم در ترکیه است. این شهر پیوسته هویتی نظامی و اقتصادی داشته و نقش بزرگی در روابط بازرگانی ترکیه و ایران ایفا کرده‌است.

کلمه ارزروم در زبان پارسی بمعنی سرزمین رومیان است جمعیت این شهر حدود ۴۰۰ هزار نفر است.

در تاریخ ایران و در دوره قاجاریه یک دوره مذاکرات مهم تاریخی برای تعیین مرز بین دولت ایران و دولت عثمانی در شهر ارزروم (ارزنهالروم) برگزار شد که سرپرستی هیات اعزامی از ایران به عهده میرزا تقی خان امیرکبیر بود.

تاریخ ارزروم به دوران اورارتو میرسد و دودمان آرتاشسی در آنجا اسکان داشته است. سکنه اولیه این منطقه ارمنی ها بودند که شهری به نام «کارین» در آنجا بنیان نهادند. در دوران بیزانس (روم شرقی) شهر تبدیل به قلعه شد و تئودوسیوپولیس (Theodosiopolis) نام گرفت. ارزروم در جنگ های بین ایران و روم و ایران و عثمانی به دفعات تغییر تبعیت داد. در سال ۵۰۲ مسیحی بهرام گور شهر را تسخیر کرد ولی پس از مدت کوتاهی دوباره بدست رومیان افتاد.

شهر ارزروم بزرگترین شهر شرق ترکیه است .این شهر ۲۸۰ کیلومتر بعد از بازرگان و در راه آنکارا و استانبول قرار دارد .آب و هوای این شهر در زمستان سرد و برفی و درتابستان خنک است. متوسط دمای هوا در زمستان  ۱۱-  است که گاهی تا ۳۰- همراه با بارش برف سنگین هم میرسد .در ارتفاعات جنوب این شهر پیست اسکی مشهور پالان دوکن قرار دارد. که امکانات مناسب اسکی در آن فراهم است.

امکانات تله اسکی و اجاره لوازم اسکی و کلاسهای آموزش اسکی در فصل زمستان رونق زیادی دارد. پیست اسکی ارزروم ۱۵ کیلومتر طول دارد

گردش در شهر ارزروم

شهر ارزروم بر روی شیب نسبتا تند چند تپه ساخته شده .شیب شهر برعکس تهران از جنوب به شمال است در شهر ارزروم برعکس شهرهای کوچک ترکیه خبری از خیابان های سنگفرش نیست و همه خیابانها آسفالت هستند. فروشگاه میگروس و کارفور در خیابان ایستگاه راه آهن شعبه دارند .خیابان اصلی شهر٬ خیابان جمهوریت نناست با پهنای نه چندان زیاد. دست‌بندها، گردن‌بندها، سنجاق‌هاى سینه، گل‌آویز و تسبیح ساخته شده از سنگ از صنایع دستی شهر ارزروم است.دانشگاه اتاتورک ارزروم با ۴۲۰۰۰ دانشجو جزء بزرگترین دانشگاههای ترکیه است.

راه آهن ارزروم

ایستگاه راه آهن ارزروم انتهایی ترین ایستگاه شرق ترکیه است و این شهر را به شهرهای غربی ترکیه متصل میکند. هر روز ساعت ۸.۳۵ صبح قطار  Doğu Express از استانبول به سوی ارزروم حرکت میکند و  در آنکارا ٬ اسکی شهر ٬ سیواس و ارزنجان و ارزروم توقف دارد. علاوه بر آن قطار Erzurum Express روزانه از آنکارا به سمت ارزروم حرکت میکند که این قطارها راحتتر هستند.

قطارهای سریع السیر قرار است بین استانبول – آنکارا و آنکارا – قونیه با سرعت ۲۵۰ کیلومتر بزودی راه اندازی شوند.

دانشگاههای ارزروم

Atatürk University

Erzurum Technical University

 

جاذبه های گردشگری ارزروم

 

Tortum Waterfall                                                                                                                

Yakutiye Medreses                                                                                                  

Three T                                                                                                                 

Ulu Camii

Lake Tortum                                                                                                               

Twin Minaret Madrasa  

Citadel

Mount Palandoken

Archeological Museum

Grand Erzurum Palandoken

Erzurum Devlet Tiyatrosu

Lala Mustafa Pasha Mosque

Cifte Minareli Medrese

Aziziye Tabyalari

Ataturk House Museum

Adurrahman Gazi hz turbesi

Castle of Erzurum

Dadas Klas Sinemalari

Uc Gumbetler (Three Tombs)

Hasankale

Cafe de Cinema

Funtime

Rustem Pasha Kervansaray

Cinebonus

دیدگاه ها بسته شده اند.