شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

شهر مارماریس-MARMARIS شهر مارماریس-MARMARIS

marmaris-.jpg1

شهر مارماریس که در استان موغلا واقع است،در آغازکه با نام فیسکوس (Physkos) بوده. ۳۴۰۰ سال پیش از میلاد با آمدن قومی که نام رئیس آن کار بود،سکونت در مارماریس کنونی آغازمیشود. و نام منطقه کاریا مشتق ازنام رییس قبیله است.موقعیت شهر مارماریس و قرار گرفتن آن بین سواحل دریای اژه و مدیترانه و واقع شدن میان رشته کوه های کنار دریا باعث شده که مارماریس در طول قرون تحت حاکمیت تمدن های بسیاری قرار گیرد.
در مارماریس هنوز هم می توان آثار تمدنهای کاریا ، رودوس و آدا ، مصر آشور ، ایون ، دور ، پرس ، مقدنیه ، سوریه ، روم ، بیزانس ، سلجوقیان و عثمانی را مشاهده کرد.شهر بندری مارماریس در جنوب غربی ترکیه و در استان موغلا بوده و از شمال به خلیج گکوا از جنوب با دریای مدیترانه از شرق با شبه جزیره داتچا و از غرب با دریاچه کوی جییز ارتباط دارد. قدمت شهر مارماریس به شش قرن قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد و در زمره شهرهایی است که یشترین بازدیدکنندگان ترکیه را به خود جذب می‌کند.
ماماریس بواسطه داشتن آب و هوای مدیترانه ای در زمستان نیز دارای هوای معتدل است و امکان شنا کردن وجود دارد . همچنین کوههای مرتفع و بهم فشرده و جنگلهای کاج اطراف خود و درختان چنار پهن برگ و درختان کمیاب ، پوشش گیاهی مارماریس را تشکیل می دهد.

 

شهرمارماریس در ۱۰۰ کیلومتری فرودگاه دالامان قرار گرفته است و فرودگاه میلاس شهربدروم ترکیه در فاصله ۱۴۷ کیلومتری مارماریس واقع شده. از هر دوی این فرودگاه‌ها هم با تاکسی و هم اتوبوس می توان به طرف مرکز شهر رفت

 

هر سال از راه‌های زمینی مسافران زیادی، چه خارجی و چه از اهالی خود ترکیه، به این شهر می‌آیند. از مارماریس بوسیله اتوبوس میتوان به دورترین نقاط ترکیه رفت و آمد نمود. همچنین سرویس های منظم اتوبوسرانی به شهر های نزدیک از قبیل بدروم ، داتچا و فتحیه نیز برقرار است. ترمینال اتوبوس در فاصله ۲ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد.با اتوبوس می توان از مارماریس به شهرهای بدروم – استامبول فتیه و آنتالیا سفر کرد.

 

بلوار اگمنلیک اصلی‌ترین خیابان شهر مارماریس، است که مجسمه اتاتوررک در کنار ساحل آن قراردارد. برای گشت و گذار در شهر، به جز تاکسی‌های زردرنگی که به تاکسی‌متر مجهز هستند، می‌توانید دولموش یا همان ون‌ها را که جا برای یازده مسافر دارند، سوار شوید. دولموش‌ها مانند مینی‌بوس‌ها در مسیرهای مشخصی رفت و آمد می‌کنند و هزینه‌ی زیادی ندارند.

MAR6

MAR6


جاذبه های توریستی مارماریس

 

فراوانی گردشگاههای موجود در کناره سواحل طولانی ، وجود بنادر طبیعی ، نزدیکی به شهرهای آنتیک ، زیبایی های طبیعی ، گیاهان گرمسیری، نوار ساحلی با صخره‌هایی بزرگ، غارهای زیبا ، آب زلال و فیروزه‌ای ، امکانات تور آبی ، بنادر مدرن کشتیهای تفریحی ، امکانات مناسب خلیج برای هر نوع ورزشهای آبی ، از هتلهای ۵ ستاره تا پانسیونهای بسیار خوب ، شهری رویایی را بوجود آورده است که همه گردشگران با هر نوع سلیقه می توانند تعطیلات دلخواه خود را در آنجا بگذرانند.همچنین این شهر یکی از مهمترین مراکز تجمع کشتی‌ها در ترکیه و همچنین مرکزی برای مسابقات اتومبیل‌رانی است
در شهر ساحلی مارماریس انواع تفریحات و سرگرمی‌های دریایی برپا شده، مثل شنا و غواصی در آب‌های شفاف مدیترانه و دریای اژه، موج سواری، قایق‌سواری و از همه زیباتر سفر با کشتی به سواحل هم‌جوار ایچیملر و یا تونوک. در بیشتر تورهای کشتی، موسیقی زنده اجرا می‌شود و با نوشیدنی و ناهار از مسافران پذیرایی می‌کنند. کشتی‌ها در اسکله‌ی زیبای ایچملر توقف می‌کند و می‌شود تا وقت برگشتن به مارماریس در بازار ساحلی آن‌جا خرید کرد. تور غواصی هم تقریباً به همین شکل اجرا می‌شود، با این تفاوت که تجهیزات غواصی را در اختیار مسافر می‌گذارند و به او یاد می‌دهند چگونه از روی عرشه‌ی کشتی به اعماق دریای آبی شیرجه بزند. البته هر دوی این تورها را می‌توان با صرف هزینه‌ی بیشتر و در قایق‌های کروز به صورت خصوصی‌تر تجربه کرد.

 

جزیره جنت ( بهشت ) مارماریس
با یک سفر ۳۰ دقیقه ای می توان به این جزیره که در واقع یک شبه جزیره است و کاملا” از جنگل پوشیده شده می توان رفت و آمد نمود. در جزیره جنت که دارای رستوران و خدمات رفاهی است در طول فصل گردشگری تورهای قایقرانی برگزار شده محل مناسبی برای شنا و تفریح است .

 

غار فسفری مارماریس
این غار طبیعی که یکی از مقاصد تورهای قایقرانی تورونچ و کوملو بوک است و امکان شنا کردن وجود دارد.

 

ایچلر مارماریس
در ۱۰ کیلومتری شهر قرار داشته و با تاسیسات گردشگری ، پلاژ و اماکن تفریحی ، علاوه بر آنکه یکی از مناطق ویژه گردشگری است با آب آشامیدنی خود که برای دستگاه گوارش مفید است نیز جلب توجه می کند
.
تورونچ مارماریس
در ۲۱ کیلومتری مارماریس قرار داشته و هم از طریق جاده زمینی و هم از طریق دریا قابل رفت و آمد می باشد که این روستا قبلا” یک دهکده ماهیگیری بود امروزه با تاسیسات گردشگری بسیار مدرن گردشگری ، پانسیون و غذا خوری های خود توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را بخود جلب نموده است 
.
کوملوبوک مارماریس
در ۶ کیلومتری تورونچ قرار داشته و از طریق دریا نیز می توان به آنجا تردد نمود. در این منطقه رنگهای آبی و سبز در هم ادغام شده با دریای تمیز و ساحل شنی بسیار عالی خود ، یکی از پلاژهای مورد توجه اکثر گردشگران است
.
چیفتلیک مارماریس
به این روستا با یک مسافرت ۲ ساعته می توان رفت و آمد نمود. همچنین می توان از طریق باکیرکوی نیز تردد نمود. پلاژ ماسه ای و رستورانهای نمونه آن محل مناسبی برای اسکان کشتیهای تفریحی است . این روستا که دارای یک جزیره کوچک نیز می باشد مورد توجه تورهای اتومبیلرانی با جیپ میباشد.

 

گونوجک مارماریس
در ۲ کیلومتری مارماریس قرار داشته و دارای جنگل درختان بسیار کمیاب Liquidamber می باشد. روغنی که از شیره این درختان گرفته میشود در صنایع داروسازی و آرایشی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

تنگه یالانجی مارماریس
این قطعه خشکی که در ۸ کیلومتری شهرستان قرار دارد پس از آنکه کاپیتان یک کشتی در یک هوای طوفانی به گمان اینکه این راه به خلیج متصل می شود قصد عبور از آنجا را داشت ولی به گل نشست به تنگه یالانجی ( دروغین ) مشهور شد. این منطقه که دارای کارگاه قایق سازی چوبی است از مکانهایی است که حتما” باید در آن گردش نمود
.
آبشار تورگوت مارماریس
از جاده روستای تورگوت که در ۳۵ کیلومتری مارماریس قرار دارد با یک پیاده روی ۱۵ دقیقه ای می توان به این آبشار که از ارتفاع ۱۰ متری سرازیر می شود رسید
.
بوزبورون مارماریس
در ۵۰ کیلومتری غرب مارماریس قرار داشته و یکی از استراحتگاه و توقف اتوبوسها است . عسل کاج و گل آویشن این منطقه بسیار مشهور است . یک درخت کهنسال ۱۰۰۰ ساله در این روستا قرار دارد. در این روستا در بین تاریخ های ۲۸-۲۶ اکتبر یک فستیوال بین المللی برگزار می شود
.
قایقرانی در مارماریس
خلیج مارماریس که یک بندر طبیعی است دارای ۳ گذرگاه با ظرفیت ۱۱۰۰ قایق می باشد و یکی از کانونهای تور آبی بوده و جهت توسعه توریزم قایق سواری در منطقه ، همه ساله جشنواره های مختلفی برگزار میشود. فستیوال بین المللی قایق های تفریحی و مسابقات بین المللی قایقرانی مارماریس مهمترین این جشنواره می باشد
.
موزه مارماریس
موزه مارماریس که در داخل قلعه واقع در پشت بندر کشتی های تفریحی قرار دارد ، با بازسازی قلعه در بین سالهای ۹۰-۱۹۸۰ در سال ۱۹۹۱ برای بازدید عموم آماده و افتتاح شده است . از ورودی آن که سقفی با معماری ضربی دارد وارد حیاط شده و با پلکانهای سمت چپ و راست محوطه می توان به حصارها رفت و آمد نمود . دو مکان بعنوان سالن باستان شناسی آماده شده است . در این سالنها قندیلهای خشتی ، آثار شیشه ای ،سکه ها و اشیاء تزیینی متعلق به دوران هلینیستی Hellenisti ، روم و بیزانس که در حفاریهای نواحی کنیدوس ، بورگاز ، حصار اونو به دست آمده به نمایش در آمده است. در سالن Etnografy نیز ، کالاهای مورد استفاده روزانه ، بافتنی ، فرش ، گلیم ، مبلمان ، لوازم مسی آشپزخانه ، سلاح ها و لوازم زینتی متعلق به سالهای آخر دوران عثمانی به نمایش گذاشته شده است. در حیاط نیز انواع مختلفی از آثار سنگی وجود دارد.

marmaris-

 

جاذبه های تاریخی مارماریس

 

قلعه مارماریس
این قلعه در دوره اسکندر کبیر بازسازی شده و از طرف سلطان سلیمان قانونی در اثنای مسافرت به رودوس در سال ۱۵۲۲ به وسعت زیادی توسعه یافته و تعمیر گردیده است . از بالای قلعه می توان در شب و روز مناظر بدیع مارماریس را مشاهده نمود.
مارماریس باستانی فیسکس (Physkos)
خرابه های فیسکس که یک شهر بندری بسیار مهم در منطقه باستانی کاریا بوردا میتوان از بالای تپه Asar در شمال مارماریس مشاهده نمود. دیوار حصارها هنوز هم پابرجاست .

 

(لوریما Loryma (بوزوک کاله
منطقه ای که قبلا” بنام Oplosika ( توپخانه ) نامیده میشد و اکنون در منتهی الیه جنوب غربی شبه جزیره بوزبورون قرار دارد قصبه لوریما ساخته شده است. جالب ترین بنا در محوطه مسکونی ، استحکاماتی است که بروی بورونباشی واقع شده و بخوبی حفاظت گردیده می باشد. در این استحکامات که در کناره جزیره رودوس و از سنگهای تراشیده شده منظم ساخته شده ۹ برج مربعی وجود دارد. امروزه فقط برج شمالی آن قابل مشاهده است.
آموس Amos مارماریس
آموس از یک تئاتر ، پرستشگاه و پایه چند مجسمه بروی یک تپه تشکیل شده است . اطراف آموس به حصارهایی متعلق به همان دوران محصور شده است .

 

Cedrea کلئوپاترا و یا جزایر شهری

 

شامل جزیره کاخ ( جزیره کلئوپاترا ) ،جزیره میانی و جزیره کوچک می باشد. در جزیره کاخ که از دوران روم بجای مانده تفریحگاه Cedrea قدیم دیده میشود . از دور دست ها نیز خرابه های حصارها بسهولت دیده میشود. در گردشگاه کوچک سمت شمال غربی جزیره ، یک پلاژ جالب وجود دارد که بنا به روایات محل شنا کردن کلئوپاترا بوده است. طبق افسانه ها این پلاژ کوچک محل شنا کردن کلئوپاترا و مارک آنتونیوس بوده و شن های ساحل آن بوسیله کشتی از آفریقا آورده شده است . طبق روایات این شن هم اکنون فقط در مصر دیده می شود.
هیداس Hydas مارماریس
خرابه های حصار هیداس در ۳۵ کیلومتری مارماریس و بروی جاده Erine-Bybassion قرار دارد . در جنوب این خرابه ها یک آرامگاه دیده میشود. در ۳ کیلومتری هیداس نیز یک برج نگهبانی ساحلی قرار دارد.

 

ارینه Erine مارماریس
در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی مارماریس و بروی جاده راتچا راهی بسمت بوزبورون قرار دارد که پس از طی حدود ۲ کیلومتر جاده آسفالته به روستای حصار اونو می رسیم . تفریحگاه باستانی در ۳ کیلومتری جاده جنگلی این روستا قرار دارد . در ارینه آثار باقیمانده از دوران روم قرار دارد .

 

ساراندا Saranda مارماریس
در ۴۵ کیلومتری مارماریس و در نزدیکی روستای سووت امروزی قرار دارد. در ساراندا که در دوران روم و بیزانس یک منطقه مسکونی دائمی بوده است آثار چند بنای متعلق به بیزانس دیده میشود.

 

Euthenna مارماریس
در این منطقه که در غرب امتداد مارماریس- سدرال قرار دارد ، دو روستای آنتیک تحت حاکمیت روداس در عصر آنتیک دیده میشود . استحکاماتی که اکنون مناطق مسکونی را محصور نموده در وضعیت خوبی قرار دارد. به این منطقه می توان از جاده Karacasogut تردد نمود.

 

Pamukkale) Hierapolis- پاموک کاله
یک مکان طبیعی سحر آمیز و تماشایی است که در جهان بی نظیر است. آبهای چشمه های گرم با نمکهای آهکی که از لبه این فلات به بیرون می جهند ، شکلهای زیبایی از استالاکتیتها ، آبشارهای بزرگ و حوضچه ها را ساخته اند. چشمه های گرم به دلیل قدرت درمان گری خود از زمان رومیها استفاده می شده اند. مرکز آب گرم با متلها و استخرهای آب گرم خود و همینطور ویرانه های شهر باستانی( Hierapolis-هیراپلیس ) ، برروی این فلات قرار گرفته اند.( Karahayıt-کاراحاییت ) مرکز آب گرم دیگری است در شمال غرب Pamukkale- پاموک کاله) که به خاطر محتوای بالای آهن در آب خود مشهور است. فاصله پاموک کاله از مارماریس با ماشین ۳ ساعت است.

 

دالیان (Dalyan) 
ساحل طلایی و شنی به نام Iztuzu (ایزتوزو) که یک ناحیه حفاظت منابع طبیعی و پناهگاهی برای لاک پشتهای دریایی و خرچنگهای آبی است.

 

آرامگاه ساریانا Sariana مارماریس
در محله ساریانا و در کنار یک مسجد قرار دارد .

 

مسجد ابراهیم آقا
این مسجد از طرف ابراهیم آقا در سال ۱۷۸۹ در محله کمر آلتی ساخته شده است . گنبد بزرگ آن از نظر معماری بسیار جالب است.

دیدگاه ها بسته شده اند.