شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

شهر ملبورن شهر ملبورن

 

شهر ملبورن

ملبورن (به انگلیسی: Melbourne) با حدود ۴ میلیون نفر جمعیت، پایتخت ایالت ویکتوریا، اولین پایتخت کشور استرالیا قبل از شهر کانبرا و مهمترین شهر فرهنگی این کشور است.

این کلان شهر در کرانه های خلیج پورت فیلیپ واقع شده است .ملبورن به لحاظ جمعیت دومین شهر کشور پهناور استرالیا است.ملبورن  در میان شهرهای استرالیا لقب «بوستان شهر» گرفته است .

 طبق معیارهای لیست سال ۲۰۱۵، پنج شهر اول به ترتیب ملبورن استرالیا، وین اتریش، ونکوور کانادا، تورنتو کانادا و به طور مشترک، آدلاید استرالیا و کالگاری کانادا است. لیست ۵ کشور اول با پارسال هیچ فرقی نکرده است. از ۱۰ شهر اول ۷ تای آنها مربوط به استرالیا و کانادا است.گفتی است که ۵ سال است ملبورن به عنوان بهترین شهر انتخاب می شود.

امروزه شهر ملبورن به عنوان قطب مهم آموزش عالی و تحقیقات، هنر، فرهنگ، مد، ورزش، تفریح، جهانگردی، و نیز فعالیتهای تجاری و صنعتی در استرالیا شناخته می شود و در سال ۲۰۱۵ برای پنجمین سال متوالی رتبه نخست بهترین شهر جهان را برای سکونت به خود اختصاص داده است.

ملبورن به عنوان پایتخت فرهنگی استرالیا، زادگاه صنعت فیلمسازی و سینما، تلویزیون، رقص باله، سبک امپرسیونیسم، سبک های مختلف رقص و نیز مرکز مهم موسیقی کلاسیک و امروزی در این کشور است. فوتبال به روش استرالیایی نیز در ملبورن ابداع شده است. سازمان یونسکو، ملبورن را به عنوان مرکزی مهم در ادبیات، هنر خیابانی، موسیقی و تئاتر می شناسد. ملبورن خانه بسیاری از بزرگترین و قدیمی ترین مراکز فرهنگی استرالیا مانند زمین کریکت ملبورن، گالری ملی ویکتوریا، کتابخانه ایالتی ویکتوریا و ساختمان نمایشگاه سلطنتی (از میراث جهانی یونسکو) می باشد.

ملبورن دارای آب وهوای اقیانوسی معتدل بوده و دمای هوا به ندرت از صفر پایین تر می رود. در گرم ترین حالت دمای هوا ۲۸ درجه بوده اما دماهای منفی ۲/۲ درجه و مثبت ۴۶ نیز به ندرت گزارش شده اند.

شبکهٔ تراموای ملبورن به لحاظ گستردگی در رتبهٔ نخست جهان ایستاده است. بلندترین برج مسکونی جهان برج یوریکا (تا سال ۲۰۰۹۹) و سکای دک منحصربه‌فرد آن، پنج برج از شش آسمان خراش بلند استرالیا، بزرگ‌ترین کازینو و مجموعهٔ سرگرمی استرالیا، بزرگترین مرکز خرید استرالیا و نیمکرهٔ جنوبی، بزرگترین مجموعه نمایشگاهی و مرکز همایش نیمکرهٔ جنوبی، قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین گالری هنری استرالیا در این شهر قرار دارند.

اطلاعات ضروری

بهترین تفریحات و سرگرمی‌ها در ملبورن

بازدید از باغ‌های گیاه‌شناس سلطنتی ملبورن

ساحل سنت کیلدا

میدان فدراسیون (Federation Square)

گشت و گذار در Southbank

خیابان Collins

بازار کوئین ویکتوریا (ملکه ویکتوریا)

پارک طبیعی جزیره‌ی فیلیپ

پارک ملی شبه جزیره Mornington

رودخانه یارا

ایستگاه خیابان Flinders

باغ وحش محدوده‌ی وسیع Werribee

موزه ملبورن

GPO

 

دیدگاه ها بسته شده اند.