شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

شهر هونان شهر هونان

استان هونان :
چانگشا مرکز استان هونان می‌باشد. هونان استانی در مرکز شرقی چین می‌باشد. این شهر در قسمت پایین رودخانه شیانگ‌جیانگ که از رودخانه یانگ‌تسه ۸۱۹ کیلومتر مربع و دارای منشعب می‌شود، قرار دارد. مساحت شهر چانگشا ۱۱ جمعیتی معادل ۶۰۱۷۶۰۰ نفر (طبق سرشماری سال ۲۰۰۳)می باشد. چانگشا اداره ۵ ناحیه، ۳ بخش و ۱ شهر را دارد. ناحیه‌های تحت اداره: فورونگ ، تیانگزین ، یوئلو ، کایفو و یوهوآ ، بخش‌های تحت اداره: چانگشا، وانگ‌چنگ و نینگ‌شیانگ می باشد.

تاریخچه :

اولین استقرار و سکونت در شهر چانگشا احتمالاً به اولین عصر طلایی قبل از میلاد برمی‌گردد. تا سال ۲۰۰۲ قبل از میلاد شهر چانگشا یک شهر نیرومند بود. در زمان خاندان هان این شهر مرکز پادشاهی چانگشا بود. آرامگاه‌های مشهور ماواندویی که متعلق به خاندان هان می‌باشد، بین سال‌های ۱۸۶ تا ۱۶۵ قبل از میلاد بنا شده است. قدیمی‌ترین آرامگاه (آرامگاه شماره ۲)هنگامیکه در دهه ۱۹۷۰ میلادی مورد کاوش قرار گرفت، جسد زنی به نام شین جویی (Xin-Zhui)پیدا شد که در نهایت شگفتی در وضعیت خوبی حفظ شده بود. همچنین در این آرامپاه قدیمی‌ترین نسخه دائو- د- جینگ (Dao-De-Jing)که توسط لاو زای (Lao Zi)نوشته شده بود، پیدا شد. در زمان خاندان سویی (Sui)چانگشا بخش به حساب می‌آمد. مدرسه یوئلو در سال ۹۷۶ بعد از میلاد بنا شد. این مدرسه در سال ۱۱۲۷ طی جنگی ویران شد و سپس در سال ۱۱۶۵ در زمان خاندان سونگ جنوبی (Song)دوباره ساخته شد. فیلسوف مشهور جو زای (انگلیسی: Zhu Zi چینی:朱熹)در سال ۱۱۶۵ در این مدرسه تدریس می‌کرد. این مدرسه دوباره توسط مغول‌ها دوباره ویران شد اما در اواخر قرن ۱۵ دوباره بازسازی شد. در زمان خاندان مینگ در سال ۱۹۰۳ به دبیرستان هونان تبدیل شد. دانشگاه امروزی هونان از نسل همین مدرسه است. معماری و طرح بعضی از بناهای بازسازی شده که بازسازی آنها بین سال‌های ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۶ صورت گرفته، احتمالاً بر طبق معماری خاندان سونگ بوده است. عهدنامه شانگهای که میان چین و ژاپن در سال ۱۹۰۳ بسته شد، درهای شهر چانگشا را به روی تجارت خارجی گشود و بنابراین کارخانه‌ها، کلیساها و مدارس ساخته شدند. دانشکده‌ای توسط دانشگاه یاله (Yale)ساخته شد. این دانشکده بعداً به مرکز پزشکی شیانگ‌یا (Xiangya)تبدیل شد، دومین مدرسه‌ای که مدرسه یالی (yali)نامگذاری شد.
مائوزیدونگ (Mao Zedong)- بنیانگذار جمهوری خلق چین- شغل ساسی خود را در شهر چانگشا آغاز کرد. او بین سال‌های ۱۹۱۳ تا ۱۹۱۸ به عنوان دانش‌آموز در مدرسه تربیت معلم شماره ۱ هونان، مشغول تحصیل بود. او به چانگشا بازگشت و بین سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۲۲ به عنوان معلم و مدیر مشغول به کار بود. این مدرسه در طی جنگ شهری ویران شد اما دوباره بازسازی شد. اداره سابق کمیته مرکزی حزب کمونیست هونان، مکانی که مائوزیدونگ اولین بار زندگی می‌کرد، هم اکنون به موزه‌ای تبدیل شده است که شامل محل زندگی مائو، عکس‌ها و دیگر اشیا تاریخی متعلق به دهه ۱۹۲۰ می‌باشد. در زمان جنگ دوم میان چین و ژاپن موقعیت استراتژیک چانگشا توسط ژاپنی‌ها به ۴ منطقه متمرکز شد: چانگشا اول، چانگشا دوم، چانگشا سوم و چانگشا چهارم.

آب و هوا و جغرافیای چانگشا
چانگشا در ‘۵۳°۱۱۱ – ‘۵°۱۱۴ شرق جغرافیایی و’۲۷°۵۱-‘۲۸°۴۰ شمال جغرافیایی واقع شده است. این شهر در مرکز شرقی هونان قرار دارد. ارتفاع چانگشا در قسمت غربی زیاد و در قسمت شرقی کم است. مناطق کوهستانی زیادی در چانگشا قرار دارد و رودخانه شیانگ‌جیانگ از جنوب به شمال این شهر جریان دارد. کوه یوئلوشان (Yuelushan)باارتفاع ۲۹۶متردرغرب این شهر قرار دارد. رودخانه‌های لیویانگهه(لیویانگ)(Liuya nghe)و لاودوهه (لاودو)(Laodaohe)در شرق چانگشاقراردارند.
چانگشا در منطقه تحت حاره آب و هوای موسمی دارد. میانگین دمای سالانه ۶°۶° و در ماه جولای ۲۸۲° سانتیگراد، در ماه ژانویه ۴۸° تا ۱۷چانشگا بین -۱۶ درجه سانتیگراد می‌باشد. میانگین بارندگی سالانه در چانگشا ۱۴۲۲ میلی‌متر و دوره بدون یخبندان ۲۷۵ روز می‌باشد. چهار فصل مختلف در چانگشا وجود دارد. تابستان طولانی و سوزان با بارندگی سنگین و پاییز خوب و راحت همراه با تابش فراوان خورشید می‌باشد. در زمستان بارندگی خیلی کم است و هوا زیاد سرد نیست. در بهار آب و هوا بارانی و مرطوب همراه با افزایش سریع دما می‌باشد.

حومه چانگشا
استان جیانگ‌شی (Jianxi)، شهرها و بخش‌های هونان مانند بخش تانگو (Tonggu)، بخش وانزای (Wanzai)، شهر ییچون (Yichun)، پینگ‌شیانگ (Pingxiang)که شهری در استان جیانگ‌شی می‌باشد. بخش پینگ‌جیانگ (Pingjiang)، شهر میلو (Miluo)، بخش شیانگ‌یین (Xiangyin)متعلق به یویانگ (Yueyang)، ناحیه هشان (Hashan)، بخش تائوجیانگ (Taojiang)، بخش آنهوآ (Anhua)متعلق به یی‌یانگ (Yiyang)، شهر لیان‌یوان (Lianyuan)لاودی (Loudi)، بخش جوزو (Zhuzhou)، شهر لیلینگ (Liling)متعلق به جوزو، بخش شیانگ‌تان (Xiangtan)، شهر شیان‌شیانگ متعلق به شیانگ‌تان.

فرهنگ
در سال‌های اخیر، چانگشا به یک مرکز مهم تولید محصولات و سرگرمیهای تلویزیونی تبدیل شده است. مراکز تلویزیونی چانگشا بعضی از برنامه‌های مشهور چین را تولید می‌کنند.

پاسخی بگذارید