شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

مدرک دانشگاهی در سوئد درآمدزا نیست مدرک دانشگاهی در سوئد درآمدزا نیست

در یک مطالعه آشکار شد زنان سوئدی با تحصیلات دانشگاهی در مقایسه با زنان دارای تحصیلات متوسطه تنها ۶٫۵ درصد درآمد بیشتر ی دارند.
به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس این مطالعه داشتن مدرک دانشگاهی برای زنان سوئدی باعث می‌شود که آنها تنها ۶٫۵ درصد حقوق بیشتر دریافت کنند و این رقم در میان تمام کشورهای عضو پیمان همکاری‌ اقتصادی و توسعه (OECD) ‌کمترین میزان میباشد. با وجود بالا بودن نسبی دستمزدها در سوئد وقتی صحبت از ارزش و سودآوری مدرک تحصیلی دانشگاهی به میان می‌آید این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی عقب‌تر است چون سوئدی‌هایی که مدرک دانشگاهی دارند در مقایسه با دارندگان مدرک متوسطه حقوق و درآمد بیشتری ندارند و از این حیث زنان سوئدی در شرایط نامناسب‌تری هستند. این آمار از دو مطالعه مستقل حاصل شد که یکی متعلق به OECD و دیگری متعلق به اتحادیه نمایندگی کارکنان و افراد جویای کار دارای مدارک عالی موسوم به Saco است. نتایج هر دو مطالعه نشان می‌دهد که سوئد در میان کشورهای OECD از حیث سودآوری مدرک تحصیلی دانشگاهی برای زنان در رتبه آخر قرار دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از «لوکال»، بنابراین گزارش، زنان فارغ التحصیل سوئدی در مقایسه با زنانی که تنها دارای تحصیلات متوسطه هستند، فقط ۶٫۵ درصد درآمد بالاتری دارند که این رقم در مقایسه با کشورهای لهستان،‌ ترکیه و اسلواکی یک سوم است. میانگین دریافت دستمزد بالاتر نسبت به مدرک تحصیلی در کشورهای OECD، برای زنان ۱۱٫۵ درصد است. طبق این آمار، سوئد جزو معدود کشورهایی محسوب می‌شود که در آن رفتن از راهنمایی به دبیرستان از رفتن از دبیرستان به دانشگاه از نظر اقتصادی سودمندتر است.
با این حال شرایط برای مردان سوئدی نیز آنچنان دلچسب نیست چرا که مردان سوئدی دارای مدرک دانشگاهی نیز تنها ۷٫۶ درصد درآمد بالاتر نسبت به دارندگان مدارک تحصیلی متوسطه کسب می‌کنند در حالی که میانگین کشورهای OECD در این زمینه ۱۳ درصد است.

دیدگاه ها بسته شده اند.