شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

چاپ مقاله در مجلات ISI الزاما نشان دهنده بالا بودن سطح علمی آن نیست چاپ مقاله در مجلات ISI الزاما نشان دهنده بالا بودن سطح علمی آن نیست

رییس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در نشستی با مدیران و سردبیران مجلات علمی پژوهشی این واحد گفت: چاپ مقالات در مجلات ISI الزاما نشان دهنده بالا بودن سطح علمی آن ها نیست و نباید تنها به چاپ مقالات اکتفا کرد بلکه باید تلاش ویژه ای برای عملیاتی و کاربردی کردن آن ها صورت پذیرد.
به گزارش ایسنا، دکتر علی عباس پور که در کارگاه تخصصی «آشنایی با عملکرد نشریات ISI» سخن می‌ گفت، خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی از لحاظ ارائه تعداد مقالات در بین ۲۲ دانشگاه کشور رتبه اول را دارا است، هرچند میزان چاپ این مقالات در مجلات و نشریات معتبر هنوز به حد مطلوبی نرسیده است.
وی، برگزاری این کارگاه را فرصت مناسبی برای تبادل نظر مسوولان مجلات و دانشگاه دانست و افزود: باید علاوه بر افزایش تعداد مقالات علمی پژوهشی بتوانیم آن ها را در مجلات معتبر نیز به چاپ برسانیم.
عباس پور با بیان اینکه یکی از شاخص های رسیدن به جایگاه اول در سطح منطقه، چاپ مقالات در مجلات و نشریات معتبر است، اظهار داشت: باید توجه ویژه ای جهت سرمایه گذاری مناسب در این زمینه صورت پذیرد و با ارائه ایده های جدید در نشر و تولید مقالات بتوانیم اهداف چشم انداز ۲۰ ساله و برنامه پنج ساله در حوزه پژوهش را محقق کنیم.
وی به حضور ۲۰ هزار دانشجوی مقاطع تحصیلات تکمیلی در واحد علوم و تحقیقات اشاره کرد و گفت: این ظرفیت علمی وظیفه سنگینی در جهت پیشرفت علمی و ارائه مقالات مفید و کاربردی بر دوش واحد علوم و تحقیقات نهاده است که انتظار می رود با همکاری اساتید و دانشجویان در این عرصه موفق عمل کنیم.
رییس واحد علوم و تحقیقات با اشاره به برخی محدودیت های چاپ مقالات در مجلات معتبر خارجی، افزود: ارتقاء سطح مجلات واحد علوم و تحقیقات باید به نحوی صورت گیرد تا علاوه بر اینکه به پایگاه مناسبی برای چاپ مقالات در کشور شویم و بتوانیم پایگاه علمی در منطقه و حتی جهان باشیم.
وی با اشاره به اینکه برای بسیاری از امور مانند دفاع از پایان نامه‌های دکتری یا ارتقاء اساتید نیاز به چاپ مقاله علمی در مجلات معتبر است، گفت: با حجم پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلی، دانشجویان با مشکل چاپ مقاله روبرو می گردند لذا باید دانشگاه های کشور نسبت به انتشار مجلات علمی و این که بتواند در نمایه ISI نیز ثبت شوند اقدام نمایند.
عباس پور تصریح کرد: البته در کشورهای پیشرفته علی الاصول مجلات توسط انجمن های علمی یا ناشرین معتبر به چاپ می رسد ولی در ایران با توجه اینکه ناشران علمی با این امر فاصله دارند و انجمن های علمی نیز اغلب هنوز در وضعیتی نیستند که بتوانند چنین اقداماتی را بطور کامل در اختیار بگیرند، بنابراین این وظیفه دانشگاه هاست که در این امر کوشا باشند.
وی اضافه کرد: با توجه به تأکید ریاست هیأت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بر ارتقاء کیفی این مجموعه دانشگاهی، انشالله همه امکانات لازم برای انتشار نشریات علمی معتبر در واحد علوم و تحقیقات به کار گرفته خواهد شد.
گفتنی است در این کارگاه مشکلات پیش روی مجلات و نشریات واحد علوم و تحقیقات با حضور دکتر علی عباسپور، رییس واحد، دکتر مدرسی، معاون پژوهشی واحد علوم و تحقیقات، مسوولان مجلات و نشریات و صاحبنظران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دیدگاه ها بسته شده اند.