شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

چین در راس جدیدترین رتبه بندی  حوزه بریکس» چین در راس جدیدترین رتبه بندی حوزه بریکس»

چین در راس جدیدترین رتبه بندی دانشگاه‌های کشور‌های حوزه بریکس»

جعفر مهراد رئیس مرکز منطقه‌ای و سرپرست ISC ضمن اعلام جدیدترین رتبه بندی دانشگاه‌های کشور‌های حوزه بریکس اظهار داشت: دانشگاه‌های جمهوری خلق چین در رتبه بندی QS ویژه download (12) (BRICS) شامل برزیل، روسیه، هندوستان، چین و آفریقای جنوبی به عنوان دانشگاه‌های ممتاز در رأس دانشگاه‌های این کشورها قرار دارد.

وی افزود: اکنون اقتصاد جهان در دستان بازیگران سنتی و تاریخی یعنی آمریکا، اروپا و ژاپن قرار ندارد. برای رقابت با کشورهای پیشرفته، این کشورها که از نظر اقتصادی رشد پر سرعتی را تجربه می‌کنند به نظام‌های دانشگاهی تراز اول نیاز دارند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) ادامه داد: در رتبه بندی بریکس در بین ۱۰ دانشگاه برتر، ۶ دانشگاه به چین، ۲ دانشگاه به برزیل و یک دانشگاه به هریک از کشورهای روسیه و آفریقای جنوبی تعلق دارد.

به گزارش استاد ایرانی ، مهراد با اشاره به این مطلب که رتبه بندی بریکس ۲۰۰ دانشگاه ممتاز این کشورها را معرفی کرده است، خاطر نشان ساخت: چین با ۷۱ دانشگاه در مقام نخست و روسیه با ۵۳ دانشگاه در مقام دوم قرار دارد.

وی افزود: به علاوه، در بین ۵۰ دانشگاه برتر نظام رتبه بندی بریکس، چین با ۲۱ دانشگاه، برزیل با ۱۰ دانشگاه، هندوستان با ۹ دانشگاه و روسیه با ۷ دانشگاه حضور دارند.

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ادامه داد: ۱۰ دانشگاه اول رتبه بندی بریکس شامل دانشگاه‌های شینگهوا و پکن به ترتیب رتبه‌های اول و دوم در چین، دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو در روسیه رتبه سوم، دانشگاه علوم و فناوری چین رتبه چهارم، دانشگاه فودان و دانشگاه نانجینگ در چین به ترتیب رتبه‌های پنجم و ششم، دانشگاه سائوپالو در برزیل رتبه هفتم، دانشگاه شانگهای چین رتبه هشتم، دانشگاه کامپیناس و دانشگاه کیپ تون به ترتیب در برزیل و آفریقای جنوبی هر یک حائز رتبه نهم است.

وی با بیان این نکته که توسعه آموزش عالی در ۲۰ سال گذشته در چین بسیار چشمگیر و موفقیت آمیز بوده است، تصریح کرد: دانشگاه‌هایی مانند شینگهوا و پکن اکنون در بین مهم‌ترین تولید کنندگان تحقیقات علمی جهان قرار دارند. چین بودجه تحقیق و توسعه خود را از سال ۲۰۰۸ میلادی به این سو به طور متوسط ۱۸ درصد افزایش داده است.

مهراد افزود: خانم ایرانا وزیر جدید دانشگاه‌های هندوستان بودجه آموزش این کشور را تا ۶ درصد از تولید ناخالص داخلی که اکنون کمتر از ۴ درصد می باشد، هدف گذاری کرده است. ایرانا انتظار دارد با این هدف دانشگاه های هندوستان ارتقاء یافته و فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور از بازار کار این کشور سهم قابل توجهی را به خود اختصاص دهند.

سرپرست ISC یادآور شد: روسیه طرح‌هایی را برای ارتقاء ۵ دانشگاه و حضور در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان تا سال ۲۰۲۰ برنامه ریزی کرده است، در حالیکه هندوستان در این بخش اعلام کرده است که انتظار می رود ۱۴ دانشگاه از دانشگاه‌های این کشور جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان شود.

مهراد تصریح کرد: در این موقعیت که دولت‌های غربی به خاطر رکود و فشارهای اقتصادی، سرمایه گذاری اندکی را در دانشگاه‌های خود به عمل می آورند، دولت های بریکس برای حضور موثر در رتبه بندی‌های بین المللی و قرار گرفتن تعدادی از دانشگاه‌های این کشورها در جمع دانشگاه‌های تراز اول جهان برنامه ریزی کرده‌اند.

دیدگاه ها بسته شده اند.