شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

کشف جدید در زمینه انرژی خورشیدی کشف جدید در زمینه انرژی خورشیدی

پژوهشگران دانشگاه نیوسات ولز استرالیا یک رکورد جهانی بر جای گذاشتند

1472014521

این پژوهشگران نخست در تست های محصور در فضای بسته که در ساختمانی واقع در سیدنی استرالیا انجام شد، به رکورد خودشان در راندمان بالا دست یافتند و سپس با بهره گیری از تست در فضای باز که در ساختمانی واقع در ایالات متحده انجام شد، این دستاوردها را تکرار کردند و آن را به تأیید لابراتور ملی انرژی های تجدید پذیر رساندند.

“این بالاترین راندمانی است که تاکنون برای تبدیل نور خورشید به الکتریسیته گزارش شده است. “این را پروفسور مارتین گرین، مدیر مرکز فتوولتائیک پیشرفته گفته است.ما از سلول های خورشیدی تجاری بهره گرفتیم ولی این کار را با روش جدیدی انجام دادیم به گونه ای که اصلاحات راندمان، به آسانی در صنعت انرژی خورشیدی در دسترس می باشد.” این سخنان را دکتر مارک کیورز گفته است که دانشمند انرژی خورشیدی و مدیر پروژه می باشد.

این رکورد با بهره گیری از ترکیبی از فناوری ها به دست آمده است، فناوری هایی که دربرگیرنده متمرکز کننده های “برج قدرت” (دارای آینه گردان متعلق به شرکت استرالیایی RayGen) می باشد و نیز منابع و سلول های فتوولتائیک (PV) با راندمان بالا متعلق به اسپکترولب که از زیرمجموعه های شرکت بوئینگ است، ولی بخش کلیدی که برای دستیابی به چنین راندمان بالائی به کار می رود، استفاده از یک فیلتر bandpass اپتیک با طراحی ویژه است که برای رد کردن بخش های معینی از طیف نور می باشد و این در حالی است که تسلط بر سایر بخش های نور را نیز ممکن می سازد. این ویژگی کمک کرده است تا بهبود گسترده ای در تبدیل نور به الکتریسیته انجام شود که نسبت به استفاده ای که فقط از PV ها بعمل می آید، راندمان بالاتری را داراست.

14521

“نتایج جدید بر اساس استفاده از نور متمرکز شده خورشید می باشد که به ویژه مرتبط با برج های قدرت فتوولتائیک می باشد که در استرالیا ایجاد شده اند.” این را پروفسور گرین گفته است.

پژوهشگران دانشگاه نیوسات ولز، در زمینه انرژی خورشیدی دستاوردهای گسترده ای در طی چهار دهه گذشته داشته اند، از جمله راه اندازی نخستین سیستم فتوولتائیک، تا اینکه توانستند در سال ۱۹۸۹ به راندمان بالای ۲۰ درصد دست یابند.

سرمایه گذاری بر روی پژوهش دانشگاه نیوسات ولز، توسط آژانس استرالیایی انرژی های تجدید پذیر (ARENA) انجام شده است، مدیر عامل این آژانس Ivor Frischknecht، از دستاورد اخیر به عنوان یک دنیای دیگر نام برده و آن را ستوده است، دنیایی که پیش از همه برای پژوهش و توسعه انرژی خورشیدی در استرالیا به کار می رود، او بر این باور است که این دستاورد به گونه شایسته ای ارزش سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پذیر استرالیا را ثابت می کند.

 Frischknecht در ادامه گفت: ما امیدواریم که این نوآوری که به صورت بومی رشد یافته است، نخستین گام ها را در نمونه سازی سبب شود تا بتوانیم کار را از نظر ابعادی نیز گسترش دهیم.

وی افزود: در نهایت، طرح های تجاری همراه با کارآیی بیشتر سبب خواهند شد که انرژی های تجدید پذیر ارزان تر شوند و رقابت پذیری در این زمینه نیز افزایش یابد.

این پژوهش توسط انستیتوی استرالیایی- آمریکایی فتوولتائیک های پیشرفته (AUSIAPV) نیز پشتیبانی می شود.

 

دیدگاه ها بسته شده اند.