شماره تماس : 88845057 021
با مجوز وزارت علوم

دانشگاه فودان دانشگاه فودان

studentvisa-irfudan-universityدانشگاه فودان که در شهر شانگهای میباشد، یکی از قدیمی ترین و بهترین دانشگاه های کشور چین به حساب می آید. این دانشگاه، با شعار «مشتاقانه به دنبال دانش باشید تا از آن به شیوه خودتان بهره ببرید» در سال ۱۹۰۵ تاسیس شد.

فودان، به زبان چینی به معنای نور آسمانی است که هر روز می درخشد! این عبارت توسط استاد مشهور «ما ژیانبو» از متون کلاسیک فرهنگ چین برگزیده شد.

این دانشگاه در ابتدا به عنوان یک کالج خصوصی فعالیت می کرد، در سال ۱۹۱۱ و در پی انقلاب زین های در چین – که در پی آن آخرین سلسله پادشاهی در چین با نام نظام کینگ از بین رفت – برای یک سال به یک پایگاه نظامی برای نیروهای انقلابی در آمده بود.

کالج فودان در سال ۱۹۱۷ به دانشگاه تبدیل شد و پس از  سال ۱۹۴۱ براساس رای دولت  ، دانشگاه دولتی شد و نام دانشگاه ملی فودان را برای آن برگزیدند و پس از دوران انقلاب فرهنگی در این کشور، دانشگاه فودان به تدریج ساختاری مدرن و بازتری از نظر تعامل با دنیای دانگشاهی خارج از چین پیدا کرد.

دانشگاه فودان رتبه ۵امین دانشگاه برتر درچین

همچنین رتبه ۶ امین دانشگاه برتر عضو بریکس

%d9%81%d9%88%d8%af%d8%a7%d9%86

۱۷دانشکده و ۶۹ گروه آموزشی

ساختار دانشگاه فودان متشکل از ۱۷ دانشکده و ۶۹ گروه آموزشی است. این دانشگاه همچنین دارای ۷۷ موسسه تحقیقاتی میباشد که موسسه تحقیقاتی هنرهای تصویری شانگهای مشهورترین این موسسات به حساب می آید. به علاوه این دانشگاه در حال حاضر هزار و ۳۵۰ پروفسور در تیم دانشگاهی خود دارد که ۳۰ نفر آنها عضو آکادمی علوم چین هستند. این دانشگاه  ۱۰ بیمارستان دارد که بخش آموزشی رشته های مختلف پزشکی فودان آنها را اداره می کنند.

همچنین عضو گروه ۲۱ نیز هست؛ لازم است بدانید این گروه از ۲۱ دانشگاه برجسته دنیا در زمینه تحقیقات تشکیل شده و دانشگاه های مک گیل، بریتیش کلمبیا و ملبورن و دانشگاه ملی سنگاپور ازجمله اعاضی شناخته شده این گروه دانشگاهی هستند.  اعضای این گروه به صورت گسترده ای در خصوص انجام تحقیقات علمی و برگزاری همایش ها با یکدیگر همکاری دارند.

دانشجویان بین المللی

از دهه ۱۹۵۰ میلادی، دانشگاه فودان شروع به ثبت نام از دانشجویان بین المللی کرد. فودان یکی از اولین مراکز آموزش عالی در کشور چین بود که  اقدام به این کار کرد. از آن زمان تاکنون بیش از ۱۰ هزار دانشجوی بین المللی از بیش از ۱۰۰ کشور جهان از فودان فارغ التحصیل شدند.

رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی در دانشگاه فودان:

زبان و ادبیات چینی ،تاریخ و فرهنگ چینی،فلسفه-مطالعات مذهبی ،اقتصاد چینی،جامعه شناسی،زبان و ادبیات انگلیسی،سیاست بین المللی ،روانشناسی،حسابداری،بازاریابی،ریاضیات کاربردی ،فیزیک ، شیمی،  مهندسی ارتباطات ،میکروالکترونیک،پزشکی.

۱۵ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و یک رشته در مقطع کارشناسی (پزشکی عمومی – ۶ ساله) به زبان انگلیسی ارائه می شوند. متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک آیلتس با نمره ۷ به بالا ارائه کنند.

به صورت کلی رشته های تحصیلی ارائه شده در این دانشگاه به تفکیک مقطع عبارتند از:

طول دوره تحصیل در دانشگاه پکن در مقطع کارشناسی ۴ ساله، در مقطع ارشد ۳ ساله و در برخی رشته ها ۲ ساله و در مقطع دکترا ۴ ساله می باشد .

معیار نمره دهی در دانشگاه

معیار نمره دهی در نظام آموزش عالی کشور چین بر تقسیم بندی ذیل استوار می باشد:
نظام پنج تایی نظام چهار تایی
A  عالی
B  خوب
C  ضعیف
D مردود
F  مردود
لازم به ذکر است که در اکثر موارد جهت اعطای نمره از حروف لاتین (A ,B , C , D ) در عوض معادل آن ها در زبان چینی استفاده می شود. اغلب نمرات عددی از ۱۰۰- ۰ تعیین وبرخی از دروس نیز بر مبنای قبول یا ردی ارزیابی می گردند.
نمره ی امتحان :
معدل کل ترم شامل نمرات کسب شده در طول ترم و نمره ی امتحان پایان ترم می باشد . نمرات طول ترم ۳۰ % و نمره ی امتحان پایان ترم ۰۷۰% این معدل را تشکیل می دهد . نمره ی طول ترم شامل حضور و یاب – تکالیف – رفتار کلاسی و نظر استاد می باشد .

شروع و پایان دوره ی تحصیلی دانشگاه

۲ بار در سال از ماه سپتامبر تا ماه ژوئن می باشد.
ترم بهاره:شروع دوره: اواسط مارچ برابر ۲۵ اسفند ماه زمان اقدام برای پذیرش : تا اواخر فوریه برابر ۱۰ اسفند(اواخر بهمن ماه می باشد و تا خرداد)
ترم پاییز:شروع دوره: اوایل سپتامبر ۱۰ شهریور زمان اقدام برای پذیرش : تا اواسط مرداد ماه (از اواخر شهریور تا دی ماه)

شروع و پایان تعطیلات در هر دوره ی تحصیلی

تعطیلات در هر دوره ی تحصیلی در ۲ فصل زمستان و تابستان می باشد .
تعطیلات تابستانی ۲ ماه است و از اول جولای تا ۳۱ آگوست به طول می انجامد.اما اگر دانشجو مایل به ادامه تحصیل در تعطیلات تابستانه باشد امکانپذیر است .
تعطیلات زمستانه نیز ۴ هفته وهمزمان با سال نو در چین است.
علاوه بر تعطیلات تابستانی و زمستانی، دانشجویان روز اول سال نو و سه روز نیز در روز جهانی کار و روز ملی تعطیل می باشند. در طول ترم تعطیلات دیگری وجود ندارد.

 تعداد دانشجویان خارجی حدود سه هزار نفر گزارش شد که رتبه دوم را در میان دانشگاه های چین در این زمینه را دارد.

معروف های فودان

امروزه انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه فودان در سرتاسر دنیا از ژاپن و استرالیا گرفته تا کانادا و آمریکا وجود دارند. فارغ التحصیلان فودان از نظر اقتصادی، آکادمیک و آموزشی دارای ارتباطات وسیعی با دانشگاه کنونی فودان هستند. برنامه های معمول انجمن های فارغ التحصیلی فودان عبارتند از به روز رسانی لیست اعضا، برگزاری کنفرانس ها، اجرای طرح تبادلات فرهنگی چین با دیگر کشورها و ارتباط گسترده با دیگر انجمن های فارغ التحصیلی در دنیا. این هم لیستی از برترین فارغ التحصیلان شناخته شده دانشگاه فودان.

زانگ زیرانگ: قاضی برجسته چین

تانگ جیاکژوان: وزیر خارجه سابق چین

لی لانکینگ: معاون سابق نخست وزیر چین

ژوکژان: ریاضیدان برجسته

شنمن ژانگ: مدیریت عالی اجرایی بانک جهانی یک بنیاد چینی – آمریکایی

 خوابگاه

دانشگاه فودان دارای هشت مجموعه خوابگاهی است و ظرفیت آن را دارد که پاسخگوی همه دانشجویان متقاضی باشد. این خوابگاه ها دارای اکثر امکانات رفاهی مانند غذاخوری، اینترنت و مجموعه ورزشی هستند اما نکته جالب درباره خوابگاه های فودان، برگزاری شب فرهنگی کشورهای مختلف در شب های مختلف هفته و کتابخوانی و شعرخوانی و دیگر کارهایی است که بازتاب فرهنگ و آداب و سنن کشورهای مختلف است.

studentvisa-fudan

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه فودان :

زمانی که فردی درخواست پذیرش می کند باید موارد زیر را در بسته پذیرش مورد توجه قرار دهد:

۱-فرم پذیرش ۲-فرم درخواست ویزا (تنها به دارندگان گذرنامه های خارجی) ۳-فرم ثبت نام تکمیل شده  ۴-نقشه دانشگاه فودان ۵-مقدمه و معرفی مختصری از بیمه درمانی اجباری

استفاده از ویزای چین: دانشجویان بین المللی برای اخذ ویزای چین باید در سفارت یا کنسولگری چین در کشور خود درخواست نماید و این درخواست نیازمند مدارک زیر است:

۱-گذرنامه معتبر ۲-کپی اصلی درخواست پذیرش ۳-فرم درخواست ویزا برای دانشجویان بین المللی (jw202)

بیمه:بیمه اجباری بهداشت و درمان باید توسط دانشجویان بین المللی در دانشگاه تهیه شود ،مطابق با مقررات صادر شده توسط وزازرت آموزش و پرورش چین.هزینه بیمه اجباری سلامت و بهداشت و درمان ۳۰۰ rmb در هر ترم می باشد.و هزینه بیمه را تنها با پول نقد می توان پرداخت نمود.

به افراد متقاضی پذیرش توصیه می شود که دو عدد فتوکپی از مدارک مهم مانند فرم پذیرش ،فرم jw202 ،گذرنامه را همراه داشته باشند .

اسناد و مدارکی که نیز به محض ورود به شانگهای افراد باید ارائه دهند عبارت اند از :

۱-ویزا و گذرنامه معتبر ۲-اصل فرم پذیرش ۳-فرم درخواست ویزا برای دانشجویان بین المللی ۴-تمام انواع هزینه ها(هزینه بیمه ،سپرده اتاق،و …)۵-شش قطعه عکس سایز پاسپورت ۶-فرم ثبت نام برای دانشجویان خارجی.

افراد بعد از پذیرش در دانشگاه فودان باید در تاریخ مقرر در دانشگاه حاضر شوند والا مسئول هر گونه عواقب آن خواهند بود و دانشجویان تنها می توانند در خواست تعویق پذیرش را به مدت دو هفته نمایند و بعد از آن پذیرش در آن دانشگاه لغو خواهد شد .

بعد ازتحویل تمام مدارک و درخواست به دانشگاه ۸ تا ۱۰ هفته طول می کشد تا کارهای اداری آن انجام شود واگر مشکلی در پرونده ی دانشجو پیش آید دانشکاه خود اعلام خواهد کرد و نیازی به پیگیری نمی باشد .

studentvisa-irfudan-university1

دیدگاه ها بسته شده اند.